Čaje

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 4119×

Příbuzná témataČaje

PREHĽAD DRUHOV ČAJOV

Čaj je osviežujúci, povzbudzujúci a liečivý nápoj pripravený z lístkov čajovníka.
Všetky pravé čaje (na rozdiel od bylinných odvarov) v podstate pochádzajú z rovnakej rastliny, Camellia sinensis. Teraz, keď je stále viac a viac druhov čaju, objavujeme početných príbuzných tejto rastliny, líšiacich sa svojou veľkosťou a niekedy i rôznym množstvom lístkov. Poznáme dve základné podoby lístkov a púčikov tejto rastliny. Väčšie čajové lístky sa nazývajú lístky pekoe, niekedy i orange pekoe, čo je anglický variant čínskeho slova pa-ko, vystihujúceho chĺpky, ktoré bývajú na tých najlepších lístkoch. Púčik nie je púčikom kvetiny, ale zárodkom ďalšieho lístku a je tou najcennejšou časťou rastliny, vyhľadávanou predovšetkým pre svoju nezvyklú výnimočnú chuť a kvalitu. Čaje zostavené zo samých púčikov bývajú najdrahšie a sú veľmi vzácne. Príčinou tak veľkých odlišností v chuti čaju sú rôzne postupy jeho spracovania. V dnešnej dobe existuje šesť základných druhov: biele, žlté a zelené čaje, druh Oolong, čierne čaje a druh Pu-er. Biele žlté čaje sú veľmi vzácne a lahodné a pestujú sa rovnako ako čaje zelené, iba na niekoľkých miestach. Sú ľahko sparené, vysušené slnkom alebo pražené na panvách vo veľkých závodoch a neustále miešané, aby bolo zaručené rovnomerné vysušenie a jednotná farba. Druh Oolong je vystavený teplote na dlhšiu doby, je to zvláštny čaj, veľmi voňavý, a má výnimočnú chuť. Najcennejší z nich nesie meno po železnej bohyni z čínskych legiend Ti Kwan Yin, pretože má vyhľadávanú červenú farbu pripomínajúcu železo. Čiernym čajom sa v Číne hovorí červené. Napriek tomu, že majú čiernu farbu, získava sa z nich nádherný tmavočervený nápoj. Sú to čaje, ktoré poznajú väčšinou ľudia na západe a najčastejšie sa dovážajú zo Srí Lanky (Cejlónu) a Indie. Známi Earl Grey alebo English Breakfast býva zmesou dvoch alebo troch čiernych čajov z Keemunu (v Číne), Assamu (v Indii), alebo Cejlónu (zo Srí Lanky). Druh Pu-Er je výhradne čínsky čaj, dlhoročný so zvláštnou akoby zatuchlou vôňou, ktorú v ňom spôsobujú baktérie. Často sa mu hovorí čínsky penicilín a má výborné účinky na znižovanie tuku. Niekedy máva červenú farbu, ale väčšinou je hnedý až čierny a pripravuje sa z neho tmavý silný nápoj. Zbieranie čaju je náročná práca a stále sa vykonáva ručne ľuďmi, ktorí pracujú celý deň, aby natrhali čo najviac košov. Nazbierané lístky sa sušia a podstupujú ďalšie procedúry, čoho výsledkom môže byť len malá hŕstka čaju.

Tradičná výroba v Indii a na Cejlone je nesmierne náročná záležitosť smerujúca k tomu, by výsledkom ručného spracovania čaju bol jednotný vzhľad. Podobný spôsob ručnej výroby v Číne má za cieľ čaje rovnakej farby, tvaru a veľkosti. Tento postup veľmi prísne dbá na dosiahnutie výborného vzhľadu ako pri sušení, tak i pri sparovaní čajových lístkov. Obchodníci s čajom vyvíjajú veľké úsilie, zamerané na to, aby jednotliví farmári a majitelia čajových plantáži podporovali ručnú prácu a nesnažili sa urobiť z nej priemyselnú záležitosť. Čaj a ľudské telo:
Cholesterol: Výskumy v dokázali veľmi malý výskyt artériosklerózy v Číne a s tým spojenú nízku hladinu cholesterolu v krvi. Bolo dokázané, že pitie čaju pred tučným jedlom a po ňom zabraňuje zvyšovanie tukotvorných lipidov. Čaj má aj priaznivé účinky v boji proti infarktu, mŕtvici a trombóze. Zaujímavý je účinok čaju druhu Pu-Er. Teraz sa predáva bežne ako čínsky „čaj na chudnutie“ a ten, kto ho bude piť tri mesiace, vraj zhodí viac ako šesť kilov. Zubní kaz: Mnoho zubárov doporučuje pitie čaju. V niekoľko šálkach silného čaju je obsiahnutá denná dávka troch miligramov fluoridu, ktoré potrebuje ľudský organizmus. (v zelenom čaji je ho dvakrát viac ako v čiernom). Fluorid spevňuje kosti, zabraňuje osteoporóze a chráni zubnú sklovinu, ktorá je tak odolnejšia proti tvoreniu kazu. Zistilo sa, že čajové polyfenoly viažu baktérie v ústach skôr, ako sa môžu vytvoriť zubný plak. Bakteriálne infekcie: Zelené čaje majú silnejšia účinky ako čaje čierne. Pôsobí proti mnohým typom baktérií, včítane tých, ktoré spôsobujú záškrt a choleru. . . úspešne bojujú aj s akútnou gastroenteritídou (zápal žalúdku a čriev) a enteritídou (zápal tenkého čreva). Pri laboratórnych testoch sa zistilo, že stafylokoky, baktérie cholery, salmonelózy i streptokoky sa ďalej nevyvíjajú. Pitie čaju hraje významnú úlohu v prevencii mnohých prenosných chorôb.
Rakovina: Vysoké percento prítomného selénu v čaji vytvára v tele prirodzenú obranu proti rakovine. Čaj celkom zastavuje syntézu nitrosamínov, ktoré vyvolávajú v tele rakovinu. Imunita: Bolo dokázané, že čajové polyfenoly zvyšujú počet bielych krviniek ,ktoré sú vojakmi v boji proti infekciám. Zelený čaj upravuje hyperfunkciu štítnej žľazy, bráni vzniku leukémie po vplyve radiácie. Starnutie: Je celkom zjavné, že čaj podporuje svojimi liečivými a preventívnymi schopnosťami dlhovekosť. Od nepamäti považovali Číňania čaj za základnú prísadu do elixíru nesmrteľnosti. Čaj a zdravie:
Pravidelné pitie čaju (najmä zeleného) zvyšuje odolnosť proti rakovine pečene, hrubého čreva a pľúc.

Vedecké výskumy dokazujú, že čaj posilňuje imunitný systém a má vplyv na dlhovekosť. Samotná chuť čaju je len jednou zo slastí, ktoré ponúka.

Bylinkové čaje
Tieto čaje – odvary a zápary vyrobené z listov, kvetov a plodov mnohých rastlín – sú čoraz populárnejšie. O mnohých z nich sa verí, že majú liečivé účinky, i keď o tom ešte vždy nemáme dosť vedeckých dôkazov. V obchodoch s potravinami zdravej výživy i vo veľkých samoobsluhách a lekárňach je teraz obrovský výber bylinných čajov. Liečivé čaje si však môžeme ľahko a bezpečne pripraviť aj doma. Na šálku používame jednu čajovú lyžičku sušených alebo dve lyžičky čerstvých bylín.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?