Buriny s osobitným zreteľom škodlivosti (karanténne buriny)

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 3140×

Příbuzná témataBuriny s osobitným zreteľom škodlivosti (karanténne buriny)

LÁSKAVEC BLEDÝ – AMARANTHUS LIVIDUS L.

Čeľaď : láskacovité – Amaranthaceae

č: Láskavec žminda m: Karcsú disznóparéj

Biologická skupina: Zelené autotrofné, rozmnožujú sa generatívne, jednoročné – jarné neskoré

Hospodársky význam: veľmi nebezpečné (+++), s osobitým zreteľom škodlivosti (predtým karanténne buriny).

Plod: je semeno v obryse okrúhle, alebo široko elipsovité, po okraji tupé, lesklé, čierne alebo tmavohnedej farby, v priemere 1,0 – 1,25mm a hrubé 0,75mm.

Klíčenie a vzídená rastlina: klíči od začiatku apríla a v máji, z hĺbky 30,0-40,0mm. Hypokotyl vyvinutý ružovofialovej farby. Klíčne listy rozmerov 8,0-15,0x2-4mm, elipsovitého tvaru u tenkých stopkách. Listy pravidelne dlhé 18,0-30,0mm, široké 12,0-20,0mm, vajcovitého tvaru, na vrchu prehĺbené s malou ostinkou, na dlhých stopkách. Epykotyl vyvinutý, cylindrického tvaru.

Stonka: priama alebo poliehavá byľ, jednoduchá alebo málo rozvetvená, tenká, ryhovaná alebo iba prúžkovaná, holá, zelenej alebo načervenalej farby, vysoká až 0,8m.

Listy: dlho stopkaté, čepeľ vajcovito kosoštvorcová, na báze klinovitá, vpredu uťatá alebo vykrojená, krátko ostinkatá, niekedy červená, často v strede s bielou alebo tmavou škvrnou.

Súkvetie: kvetné klbká pazušné, alebo vo vrcholovom, krátkom, zlatistom, bezlistom nerozkonárenom paklase, listene široko vajcovité, končisté belavo blanité, so strednou zlatistou žilou, 2-3 krát kratšie ako okvetie, samičie okvetie troj zriedka 4-5 početné, lístky podlhovasto čiarkovité až lopatkovité 1,0-2,0mm. Plody pozdĺžne vráskavé, nepravidelne pukajúce. Podzemný orgán: je kolovitý, rozvetvený koreň.

Vyskytuje sa: menej početne v teplejších oblastiach ako aj mierne teplých. Je to burina ruderálna, pri cestách v priemyselno – dopravných lokalitách .

LÁSKAVEC BLINOVITÝ – AMARANTHUS BLITOIDES S.WATS.

Čeľaď : láskacovité – Amaranthaceae

č: Láskavec žminda m: Karcsú disznóparéj

Biologická skupina: Zelené autotrofné, rozmnožujú sa generatívne, jednoročné – jarné neskoré

Hospodársky význam: veľmi nebezpečné (+++), karanténna
Plod: je semeno v obryse šošovicovité, lesklé, čierne, v priemere 1,25-1,75mm a hrubé 0,75mm, nedozreté sú bledohnedej farby. Na rastline môže dozrieť až 700 tisíc semien.

Klíčenie a vzídená rastlina: klíči hromadne od apríla do augusta z hĺbky max.60-80mm,
Pri minimálnej teplote7 až 8°C, optimálnej 30 až 36°C.

Hypokotyl je vyvinutý ružovočervenej farby, v hornej časti širší, dosť krátky, 1,0-1,2mm hrubý. V hornej časti sú pozorovateľné (pod lupou) krátke riedke chĺpky. Klíčne listy rozmerov 6,0-7,0x1,25,1,50mm, lineárne, na vrchu málo prehĺbený, s jasne zvýraznenou strednou žilou a s menším počtom žíl, 8,0-10,0mm dlhý a 5,0-6,0mm široký, na stopke dlhej okolo 8,0mm. Druhý list (a ďalšie) podobný prvému, ale väčšie, po obrube s úzkym bielym rubom.

Stonka: byle poliehavé, červeno sfarbené, konáriky rozkladité, vystúpavé, rozkonárené, husto listnaté, hore krátko poplinato chlpaté, vysoké 0,15-0,50m.

Listy: tuhé, obrátené vajcovito deltoitoidové až po až po podlhovasto kopijovité, 15,0-30,0mm dlhé, dvakrát dlhšie ako listová stopka, tupé, drsné, s krátkou ostinkou, bledo blanito obrúbené, žilnatina na rube vyčnievajúca, belavá. Súkvetie: Kvetné klbká pazušné, slabo červenkasté, samičie kvety štvorpočetné, s kratšími kopijovitými listeňmi ako okvetie, 2,0-2,5 mm dlhšie, ostinkato končisté, kratšie blanité, plody hladké semená čierne. Kvitne od júla do októbra.

Podzemný orgán: je kolovitý, rozvetvený koreň, prenikajúci do hĺbky orničnej vrstvy.

Výskyt: hojná teplejších oblastiach až do 570 m n.m. na pôdach ľahších, piesočnatých až piesočnato hlinitých a iných obnažených substrátoch, v okopaninách. Na poliach nespásaných zvieratami kvôli vysokému obsahu alkaloidov.

LÁSKAVEC ZELENOKLASÝ – AMARANTHUS POWELLII
S. WATSON

Čeľaď: láskavcovité – Amaranthaceae

Č: Láskavec zelenoklasý

Biologická skupina: zelené autotrofné, rozmnožujúce sa generatívne, jednoročné-
jarné neskoré

Hospodársky význam: veľmi nebezpečné/+++/, s osobitným zreteľom škodlivosti (predtým karanténe buriny).

Plod: je tobolka, široko alebo kosoelipsovito otvárajúca sa viečkom, viac-menej deliacej sa na okraji okvetných listov. Semeno v obrzse okrúhlo elipsovité, v priemere 1,0-1,3mm, lesklé, čiernej farby.

Klíčenie a vzídená rastlina: klíči od apríla do konca mája. Podobá sa láskavcu ohnutému a kvôli podobným znakom sa dá s ním zmýliť.

Stonka: je priama, jednoduchá alebo bohato rozkonárená byľ, olivovozelená až načervenalá, iba v horných partiách páperistá, avšak nikdy nie vlnatá, vysoká 20mm až do 2,0 m

Listy: dlhostopkaté, listové čepele zvyčajne kosoštvorcovo vajcovité, tupo končisté, dlhé 25,0-140mm, na báze klinovité, lysé, iba na rube na žilkách riedko páperisté, sivo až lesklozelené.

Súkvetie: paklas pazušné a vrcholové priame, dlhé, bezlisté, dolu riedke, zelené, štíhle, v priemere 10,0-15,0mm.

Listene samičích kvetov úzko kopijovité, dlho ostito končisté, dvakrát dlhšie ako okvetie. Samičie okvetie 5 početné lopatkovité viac-menej končisté, od plodu odstávajúce, viečko ostro vyznačené, krátko trojzubé. Kvitne od júla do septembra.

Podzemný orgán: je kolovitý, rozvetvený koreň.

Výskyt: hojný v teplejších oblastiach, Záhorská a Podunajská nížina. Zvyčajne sa vyskytuje na alúviách tokov ako poľná burina, ako aj ruderálna v obvodoch osídlení a komunikácií. Zriedkavo sa vyskytuje aj na chladnejších územiach.

PODSLNEĆNÍK THEOFRASTOV – ABUTILON THEOPHRASTI
MED. GAERTNER

Čeľ: slezovite- Malvaceae

Biologická skupina: zelené, autotrofné, rozmnožujúce sa generatívne – jarné skoré

Hospodársky význam: veľmi nebezpečné(+++), s osobitným zreteľom škodlivosti/predtým karanténne buriny). Plod: je rozpadavý na viac-menej 13 chlpatých čiernych plôdikov, dlhších ako kalich, so vzpriameným zobáčikom. Semeno obličkovité až srdcovité rozmerov 2,8-3,3x1,5-1,8mm, sivé až hnedočierne. Počet semien na rastlina až 36 tis.

Klíčenie a vzídená rastlina: klíči a vzchádza na jar, pri minimálnej teplote 3 až 4 C, optimálnej 16 až 20 C, z hĺbky do 100-130mm. Hypokotyl s krátkymi chlpami, svetlozelený. Klíčne listy 10,0-15,0x8,0-15,0, okrúhle až okrúhlo vajcovité, na stopkách s krátkymi chlpami. Epikotyl zamatovochlpatý. Prvé listy 25,0-30,0x28,0-32,0mm, okrúhlo vajcovité, so zamatovo jednoduchými i hviezdicovitými chlpmi.

Stonka: je priama, rozkonárená byľ, plstnatá, neskôr páperistá, 0,5-1,8 m vysoká.

Listy: vyššie položené listy dlho stopkaté, okrúhlo srdcovité až 150,0x150,0mm, vrúbkovane končisté, pripomínajúce listy lipy veľkolistej, pokryté mäkkými chĺpkami.

Súkvetie: kvety v pazušných chudobných pavidliciach, stopky kratšie ako stopky podporných listov, bez zákrovčeka, kališné listy zrastené, korunné listy obráteno vajcovité, 7,0x13,0mm, sýtožlté. Kvitne v júli až auguste.

Podzemný orgán: hlavný koreň kolovitý, hrubý, rozvetvený

Výskyt: pôvodný vo východnom Stredozemí, k nám zavlečený.

V záhradách, v parkoch ako liečivá rastlina, splanieva.

PSIARKA ROĽNÁ – ALOPECURUS MYOSUROIDES HUDS
Čeľ: lipnicovité- Poaceae

Biologická skupina: zelené, autotrofné, rozmnožujúce sa generatívne, jednoročné- ozimné

Hospodársky význam: veľmi nebezpečné(+++), s osobitným zreteľom škodlivosti(predtým karanténne buriny).

Plod: je plevnaté zrno, 5,4-6,3x1,4-2,3x0,6-1,1 mm, zrno s plevami elipsovité až širokooválne, y boku sploštené, plevy pokryté mäkkými chĺpkami, farba pliev žltobiela, osť tenká, dlhá 8,0-10,0 mm vzrastá z chrbta plevice (odlamuje sa), nahé zrno elipsovité, na koncoch zúžené, sklovité, slabo lesklé, zvráskavené, semená vypadávajú postupne. Počet semien na rastline 40-400. Životnosť v pôde viac ako 10 rokov. Klíčenie a vzídená rastlina: klíči jeseň – jar /X.-XI., III.-V.) y hĺbky 100 mm. Prvý list zvinutý, skrutkovito stočený pozdĺž svojej osi, jazýček nepravidelne hrubo roztrhaný, rastlina na báze tmavofialová, holá. Stonka: priame, zriedka poliehavé alebo vystúpavé steblá, na vrchu drsné, v trse môže byť aj 30 plodných stebiel, 0,2-0,6 m vysoké

Listy: čiarkovité, čepele ryhované, zašpicatené, na líci drsné, široké 3,0-8,0 mm, pošva listov drsné, horné mierne nafúknuté, jazýček dlhý 2 mm, tupý, roztrhaný až zubatý.

Súkvetie: tvorí paklas, dlhý 50,0-80,0 mm, úzko valcovitý, v priemere 5,0-6,0 mm, niekedy na báze rozkonárený, konáriky kratučké. Klásky dlhé 6,0-7,0 mm, bledozelené pleva do ½ zrastené, končisté, dlhé 6,0-7,0 mm, belavé, 3-žilové, žilky zelené, na kýle úzko krídlaté, na okraji krátko brvité, plevica dĺžky pliev, kopijovitá, brvitá, na báze chrbta s kolienkatou 8,0 mm dlhou osťou. Kvitne v máji až júli. Podzemný orgán: koreň zväzkovitý. Výskyt: rozšírená iba v niektorých lokalitách v Západoslovenskom kraji, pôdy ílovito-hlinité, vlhké, s horšou štruktúrou, chudobné na vápnik, ozimné plodiny, okopaniny, zelenina.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?