Buddhismus

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 1315×

Příbuzná témataBuddhismus

Osamelá meditácia po figovníkom priniesla
prebudenie putujúcemu princovi, ktorého
"štyri ušľachtilé pravdy" sa stali základom
Buddhismu.

Väčšina príbehov o krásnom mladom princovi rozpráva aké strašné zápasy a strádanie musí vytrpieť aby sa mohol oženiť so spanilou princeznou a žiť naveky šťastne. Buddhismus sa začína príbehom o krásnom mladom princovi, ktorý už spanilú princeznú má, ale opúšťa ju a vydáva sa na cestu strašných zápasov a strádaní, aby nakoniec prestal existovať. Buddha sa narodil ako syn Šudhodána, vládcu Šákjov, ktorého kráľovstvo sa rozprestieralo na hraniciach dnešnej Indie a Nepálu. Obvykle sa uvádza, že sa narodil okolo roku 563 p.n.l. Podľa Buddhistickej tradície ešte pred touto udalosťou bráhmani, hunduistickí velkňazi, prorokovali zo syna jeho matky, že bude buď vládnuť vesmíru alebo sa stane Buddhom - vzácnou a šťastnou dušou, ktorá dosiahne ozajstné prebudenie a jednotu s najvyššou skutočnosťou. Hneď po jeho narodení predpovedal Šuddhodánov radca Asita podľa znamenia na tele , dieťaťa, že sa stane Buddhom. Kráľ vtedy začal uctievať svojho vlastného syna. Päť dní po narodení dostalo dieťa meno Siddhártha, čo v sanskrte znamená "Ten, ktorý dosiahol svoj ciel". Jeho druhé meno znelo Gautama. Mladý princ žil v prepychu, ale už ako dieťa prejavoval túžbu po hlbšom uspokojení. Jeho otec mu vzdával úctu, ale trápil sa pri pomyslení, že by jeho syn mohol jedného dna naplniť svoj osud a odísť z jeho paláca aby sa stal svätým žobrákom. Kráľ robil všetko čo bolo v jeho silách aby spríjemnil chlapcovi život, a keď dosiahol šesťnásť rokov oženil ho s rovnako starou princeznou. Na cestách so svojim vozatajom Čhannou potom Gautama zažil veľa stretnutí, ktoré ho priviedli do sveta staroby, choroby, smrti a biedy. Toto všetko podľa buddhistických posvätných kníh presvedčilo Gautama o tom, že bol "až príliš vybrane vychovaný." Keď sa vo veku 29 rokov dozvedel, že sa stal otcom , mal na výber: mohol žiť tak isto ako predtým, alebo mohol ísť hľadať kľud

" Uvedomil som si túto hlbokú pravdu, ktorú je ťažké vidieť, ťažké pochopiť.. zrozumiteľnú lem múdrym."
BUDDHA

Princ sa naposledy pozrel na svoju manželku a syna, a potom odišiel z paláca na svojom obľúbenom koni , sprevádzaný len Čhannou. Akonáhle bol dosť ďaleko od domova, poslal vozataja späť so svojim koňom aj so všetkými kráľovskými klenotmi. Gautama zamieril na juh, aby hľadal duchovné poučenie a skúsenosť.

Usadil sa v prekrásnej oblasti zvanej Uruvéla, kde sa k nemu pripojilo 5 spoločníkov. Šesť rokov potom viedli spoločný život prísneho odriekania. Gautama zoslabol natoľko, že pravidelne strácal kontrolu nad svojou mysľou a telom. Keď si uvedomil, že ide po falošnej ceste , zriekol sa takého extrémizmu a znova nadobudol stratené sily. Spoločníkov jeho premena rozladila. Opustili ho, ale Gautama pokračoval vo svojom hľadaní a všetok čas venoval meditácii. Keď sedel raz večer pod stromom, dosiahol konečne prebudenie; od tejto chvíle bol Gautama známy ako Buddha, "PREBUDENÝ.".

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?