Božena Slančíková - Timrava Bez hrdosti

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Božena Slančíková - Timrava Bez hrdosti

STRUČNÝ DEJ:
V jeden podvečer sa pri kostole v dedine Matúšová stretli štyri priateľky. Kamila Jablovská, ktorú volali kňažná, pre jej správanie, Paula Chrípková a Ira Pávová, ktoré mali obidve pätnásť rokov a Milina Adamčíková. Rozprávali sa, ako strávili deň, keď im Kamila ukázala časopis, ktorý napísal jej brat Samo a Vážecký. Všetky boli časopisom uchvátené a najmä Milina, ktorá bola do Sama zamilovaná. Samo bol najkrajší (aj najprelietavejší) chlap v dedine. Vtom ho zbadali a rozhodli sa ísť za ním do domu, kde nacvičoval s ostatnými chlapmi piesne na majáles. Milina nemohla zo Sama spustiť zrak, ale našťastie, skôr ako si to niekto všimol, prišiel kňaz Milan Adamčík (Milinin brat). Kým tam bol Milan, všetci sa správali zdržanlivo. Ale keď odišiel začala sa zábava. Ostali tam Vážecký, ktorý bol hlavný zabávač, Vilo, Samo a všetky štyri dievčatá. Kým sa všetci zabávali, Samo prišiel zozadu ku Miline a zakryl jej oči rukami. Milina sa nahnevala a rozbehla sa za ním. Keď ho chcela udrieť, chytil jej ruku a objal ju. Milina zostala zaskočená a zmätená. Chcela odísť, aby si nikto nevšimol ako sa červená. Kamila však začala hrať na klavíri a začalo sa tancovať a tak Milina ostala. Samo sa Miline vyhýbal, aby si náhodou nemyslela, že si ju chce hneď zobrať.
Kým sa zabávali, Milan sedel doma hladný v kuchyni a čakal, kým príde Milina domov. Pohoršoval sa nad Samom a ostatnými, ako si stále len užívajú a nič iné nerobia. A že všetky ženy sú do Sama slepo zaľúbené, hlavne Milina.
O pár dní Milan odcestoval na Zástavu a všetci sa prišli zabávať do farskej záhrady a kolkárne. Prišiel aj Michal Jablovský, ktorý začal Miline dvoriť. Každý mal dobrú náladu okrem Sama. Ten odišiel ako prvý. Potom odišiel aj Michal s ostatnými, až zostali len Kamila, Paula, Ira a Milina. Kamila začala rozprávať o tom, že Samo má nejakú priateľku v druhej dedine. Chcela tým odradiť Milinu. No tá sa tomu len zasmiala a tak Kamila spolu s Paulou nahnevaná odišla. Milina sa s Irou rozprávali, ako ináč, o Samovi. Ire sa podarilo presvedčiť Milinu, aby sa išli pozrieť na spevokol.
Keď prišli ku Jablovskému, spevokol ani Samo tam nebol. Panovala tam dobrá nálada, možno aj preto, lebo sa popíjalo víno. Jeden chlap prišiel ku Miline a ponúkal ju vínom tak zúrivo, že jej polial celé šaty. Michala aj Kamilu to nahnevalo, ale Milina chcela Kamile urobiť napriek, preto sa vína napila. A potom pila viac a viac, až kým nezistila, že je opitá. Išla preto preč.

V záhrade na fare stretla Michala. Ten sa ju pokúsil objať, ale Milina sa mu vytrhla a vo dverách stretla Kamilu. Keď Kamila odišla, ostala Milina sama so slúžkou Annou. No neboli dlho sami. Prišiel Samo. Správal sa veľmi odmerane, lenže Milina to ani nevnímala. Bola zaľúbená...
O pár dní na to sa v Matúšovej konal majáles (bál). Jediný, koho to skoro vôbec nezaujímalo, bol Milan. Hneval sa na Milinu, ako sa správa, že celý deň skúšala šaty a na nič iné nemyslela. Milinu zase hnevalo, že jej brat nemyslel vôbec na to, že by sa už mal obliecť. Preto sa rozhodla, že pôjde za Kamilou. Uvedomila si však, že tam bude Samo a preto si to rozmyslela. Vrátila sa naspäť na faru. Nálada sa jej trochu zlepšila, lebo Milan bol už oblečený a nachystaný. Na bál bolo pozvaných veľa ľudí, aj z mesta. Ľudia z mesta boli namyslený a pochybovali, že sa budú zabávať. Ale názor zmenili hneď ako začal Samo a spevokol spievať piesne. Samovi sa začalo volať na slávu. Potom sa ako na každom správnom majálese začalo tancovať. Všetci mali partnera okrem Miliny. Chlapi sa jej vyhýbali a niet sa im čo čudovať. Milan si už dávno všimol, že Milina vyzerá hrozne. Strašne schudla, aj v tvári, mala stále červené líca a smutné oči. To kvôli tomu, že Samo ju nechcel. A tak ostala sama. Avšak netrvalo to veľmi dlho. Zrazu tancovala na parkete s Vilom, ale ani to nevnímala. Iba cítila ako ju bolí srdce pri pohľade na Sama, ktorý tancoval so všetkými dievčatami. Až vtedy pochopila, že Samo ju nechce a veľmi ju to ranilo. Na druhý deň prišiel Samo na faru. Milina bola doma sama. Samo tam prišiel, aby sa presvedčil, že zvíťazil, že jej nie je (napriek všetkému) ľahostajný. Ale Milina sa zaprisahala, že už nikdy nebude na neho pozerať zamilovane a už vôbec nebude na neho myslieť. Preto bola k nemu odmeraná. Samo si potom sadol na dvor a sedel tam až do večera. Rozmýšľal o tom, že Milina sa mu páči, ale akonáhle bol s inými dievčatami, na Milinu zabúdal. Pri večeri povedal Milan sestre, že idú obaja ku Kamile. Milina tam nechcela ísť, ale ako mohla povedať bratovi nie? A tak sa zrazu ocitli u Kamily v dome. Bol tam aj Vážecký a Samo. Myslela si, že uvidí na Samovej tvári pocit víťazstva, alebo výsmechu. No Samo sa na ňu pozeral s vážnou tvárou. Milan potom išiel domov a Milina tam ešte ostala. Začala sa jej vracať dobrá nálada, ale uvidela, že sa Samo vracia. Len čo prišiel, začal jej lichotiť. Nebrala ho vážne, veď on tak lichotil každej. Vážecký to všetko pozoroval a začal aj on lichotiť Kamile.

V tom Samo navrhol, aby dvorili o závod. Milina bola zmätená, lebo to vyzeralo, že Samo všetky tie lichôtky myslel vážne. Keď ju Samo objal, Kamila to nevydržala a prikázala Miline mu streliť zaucho. Ale ona to neurobila. Odišla domov.
Jedného dňa oznámil Milan svojej sestre, že ide do Hagarova k rodičom. Milina súhlasila, že pôjde aj ona. Ešte pred odchodom sa však musela stretnúť s Irou. Keď sa dorozprávali a Milina chcela ísť domov, musela ísť okolo domu Jablovských. Videla tam Michala a tak poprosila Iru, aby šla s ňou. Keď precchádzali okolo domu, Michal ich zavolal dnu. Prišli na chodbu, ale hneď ako sa Michal opýtal Miliny či je chorá, pobrala sa na odchod. Už skoro odišla, nebyť Sama, ktorý práve prišiel. Objal Milinu a to bola chyba. Tá s plačom utiekla preč. Pri jarku však zle stúpila. Pred pádom ju zachránil Michal. Milina plakala a Michal to zbadal. Povedal, že by sa radšej zastrelil, len aby nebola smutná. No Milinu ten žart nepotešil. Práve naopak. Otočila sa mu chrbtom a išla preč. O pár krokov sa zastavila a videla, že za ňou Michal stále pozerá. Vrátila sa naspäť. Uprene sa mu pozerala do očí a snažila sa zistiť na čo myslí. Bol nejaký zvláštny. Jediné čo povedal bolo, že ju čaká brat, uklonil sa jej a odišiel. Doma, v Hagarove, na Milinu nečakalo nič dobré. Sestra Anička sa jej začala vysmievať aká je chudá, ako hrozne vyzerá a to všetko kvôli Samovi. Vraj nemá ani trochu hrdosti. Začala jej dohovárať. Až vtedy si Milina všimla aká je Anička krásna. Aj oná taká niekedy bola. Kým sa nezaľúbila do Sama.
Keď vyšla večer z izby, v dome sa konala oslava. Všetci mali dobrú náladu, len Miline nebolo do smiechu. Ale ako tam tak sedela a pozorovala všetkých ľudí aj jej začalo byť veselšie. Až kým neprišiel Milan a neodišli do Matúšovej.
Milina nevedela čo má robiť. Strašne chcela ísť ku Ovickým, kde mala byť celá dedina, ale Milanovi sa ísť nechcelo. Našťastie po ňu prišli priatelia aj Ira. Zábava už bola v plnom prúde. Samo sedel za stolom a opíjal sa. Videl prichádzať Milinu, no zaumienil si, že sa k nej ani neozve. A tak sa aj stalo. Celý večer tancoval iba s Hermínkou. Ale Milinu to vôbec netrápilo. Zistila, že Samo je vlastne odporný. Už pre ňu vôbec nebol úžasný, ani pekný. Bol pre ňu obyčajný chudák. ZÁPLETKA A JEJ ROZUZLENIE:
Milina bola zamilovaná do Sama. Nechcela si pripustiť, že Samo sa s ňou len hrá. Nič nejedla, chorľavela, až to vyzeralo, že pre neopätovanú lásku zomrie.

Nakoniec si Milina uvedomila, že Samo si ju nezaslúži.


POSTAVY:
Milina – milá, dobrá, slepo zaľúbená
Samo – prelietavý, namyslený, samoľúby
Kamila – rozhodná, vážna, opatrovnícka
Milan – dobrosrdečný, seriózny, so zmyslom pre povinnosť
Vilo – láskavý, trochu utiahnutý, prostoreký
Vážecký – zábavný, milý, úprimný
Ira – urážlivá, dobroprajná, dobrá priateľka
Paula – samoľúba, sebavedomá, vzdelaná


MYŠLIENKA PRE MÔJ ŽIVOT:
Prvý pohľad lásky je posledným pohľadom rozumu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?