Boris Pasternak Doktor Živago

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 5692×

Příbuzná témataBoris Pasternak Doktor Živago

Boris Pasternak
Doktor Živago


Dielo písané v rokoch 1945-1955.
1957 dielo vydané v Taliansku (Feltrinelli, Miláno)
1958 autor dostal Nobelovu cenu za literatúru. Za to je vylúčený zo Zväzu spisovateľov v ZSSR a je donútený vzdať sa Nobelovej ceny.Píše prosbu Chruščovovi, aby mu nebolo odobraté ruské občianstvo.

Hl.postavy: Jurij Živago
Larisa Fiodorovna
Pavol Antipov
A množstvo iných...

Dielo pozostáva z dvoch kníh. Prvá má 7 častí, druhá 10.

Prvá kniha:
Prvá časť sa začína pohrebom pani Živagovej. Na pohrebe je jej syn Jurij spolu so svojim ujom, bývalým duchovným, u ktorého žije. Jeho otec ich opustil, keď bol Jurij malý. Odvtedy stihol rozhádzať celý ich miliónový majetok. Živagovcom patrili manufaktúry, obchodné domy, atď.. (str.11). Autor ďalej rozoberá osud dvoch mladých ľudí, ktorí budú, neskôr v diele dôležití. (Michail Gordon, Nikolaj Dudorov) V druhej časti nás autor oboznamuje s osudom druhého hlavného hrdinu, Larisy Fiodorovny. Žije u Kologrivovcov. V krajčírstve sa spoznáva s advokátom Komarovskim, ktorý sa ju snaží zviesť. Jej brat ju nato nakoniec prehovorí, lebo potrebuje peniaze. Ona sa pokúsi Komarovskeho zabiť na večierku, kde je prítomný aj Jurij. Komarovskij cíti určitú zodpovednosť za Laru a stará sa o ňu. Prenajal jej izbu aby sa vyliečila z nervového otrasu. Počas pokusu o vraždu Komarovskeho umiera Jurijova teta, u ktorej býval. Jurij vyštudoval lekárstvo. Za ženu si vzal Toňu, s ktorou ho dala dohromady jeho teta.
Do deja vstupujú dvaja revolucionári, Tiverzin a Antipov. Spolu s vedením železníc začnú štrajk. Antipova zatknú a pošlú do vyhnanstva. Jeho syn Pavol zostal bývať u Tiverzinovcov. V rusku prepukla revolúcia. Na uliciach sú barikády.
Po doštudovaní školy Lara sa zoznámi s Pavlom Antipovom ml. Ten je jej úplne oddaný a Lara ho má tiež rada, tak sa zoberú. Odídu do mesta na Urale, kde dostali ponuku učiť v škole. Jurij je doktorom v nemocnici. Po narodení prvého dieťaťa však musí odísť na front ako vojenský lekár.
Antipov však v novom bydlisku nenachádza uplatnenie. Taktiež prehodnocuje svoj vzťah k Lare a ako riešenie nachádza odchod na front. (str.103) Určitý čas si s Antipovom písala, ale keď od neho prestala dostávať správy, išla ho hladať. Tam jej poručík Galiullin povie, že videl ako ho zabili. Stretáva sa aj s doktorom Živagom, kde sa stáva zdravotnou sestrou. Autor tu opisuje hrôzy 1.svetovej vojny.(str.113). Neskôr Galiullin mení svoju výpoveď, a tvrdí, že Antipov je v zajatí.

Počas vojny Gordon s Dudorovom vydali Živagove básne. Revolúcia znovu prepukla. Živago s Larisou sa v práci čoraz viac zbližovali. Toňa manžela po jeho listoch o Lare podozrieva z nevery a odporúča mu nasledovať ju na Ural, Živago jej však podozrenia vyvracia.
V Rusku zatiaľ trvajú politické boje o moc. V celej krajine panuje bieda a hlad. Živago sa vracia do Moskvy k Toni a chystajú sa na zimu. (str.170-171)(str.182)bol uzavretý separátny mier a v revolúcii bojovali robotníci , ktorí sa vrátili z frontu. V Moskve vypukla epidémia týfusu. Jurij Živágo sa ako doktor tiež nakazil. Zatiaľ k nim prišiel jeho brat Jevgraf. Navrhol Živagovcom, aby sa presťahovali na Ural, na ich majetok Varykino. Po ceste sa dozvedajú že nielen v meste je zle ale aj na vidieku. Dozvedajú sa chýry o bojoch pri Urale medzi Bielogvardejcami a červenoarmejcami. Veliteľom červenoarmejcov je Streľnikov, ktorý je známy svojou tvrdosťou.(212-213) Doktor sa k nemu omylom dostáva.(str.235)

Druhá knha:
Vo Varykine sa doktor zoznámi so zásobovačom Samdeviatovom. Je to kšeftár, ktorý má konexie na vysokých miestach a dokáže zohnať čo chce. Doktor prvýkrát uvažuje nad tým že Streľnikov by mohol byť zmiznutý Antipov. Na vidieku sa mu dobre darí, aj lekárska prax mu voľačo vynáša, ale ich hlavnou oporou je Samdeviatov. Doktorov brat Jevgraf sa znovu objavuje na scéne a je oveľa vplyvnejší než Samdeviatov. V najbližšom meste, Juriatine, si doktor objednal knihy a stretol sa tam znovu s Larou. Doktor odsudzuje revolúciu.(279). Lara mu potvrdzuje že Streľnikov je jej manžel Antipov. Odhaľuje mu aj veľa zlých vecí, čo urobili vojaci. Doktor bol potom neverný svojej žene s Larou a veľmi ho to mrzelo. Po ceste, keď chcel ísť povedať Lare, že sňou končí, ho nasilu odviedli ako vojenského doktora do partizánskeho oddielu súdruha Lesnycha – Liverija Mikulicyna. Autor opisuje morálku a správanie sa vojakov v oddiele bielogvardejcov. Opisuje zrady, nedôveru, zvrhlosť a podobné ľudské chyby. Potom sa podarilo doktorovi ujsť a vracia sa do Juriatina. Tam čaká na Laru a dozvedá sa veľa vecí z toho, čo sa stalo, zakiaľ bol v zajatí. Streľnikov bol nestranný dôstojník v službách Červenej Armády, ktorá zvíťazila a bol v ohrození života z dôvodu čistiek v armáde. Časť knihy je o spoločnom živote Jurija a Lary, rozprávajú sa o revolúcii, o spoločnosti a o im blízkych ľuďoch.(378) Spolu žili v meste, doktor si našiel robotu. Po strate práce sa presťahujú znovu do Varykina.

Tam za nimi prichádza Komarovskij, Ktorý chce nalákať doktora aj s Larou, aby s ním odišli na Ďaleký Východ, Kde budú mimo nebezpečenstva. Lara nakoniec kvôli dcére odchádza, Živágo ostáva doma.
Streľnikov za ním prichádza do Varykina, aby sa stretol z Larou. Keď sa dozvedel, že odišla s Komarovskim, a porozprával sa s doktorom o nej, zastrelil sa. Živago sa potom vracia do Moskvy, po ceste sa stretá ešte s jedným známym z cesty na Ural. V Moskve býva u príbuzných. V Rusku sa zatiaľ veľa vecí zmenilo.Celú krajinu ovládli komunisti.(441). Doktor úplne rezignoval a asi sa mu už nechcelo žiť. Neskôr si zohnal už tretiu ženu, Utrpenie ho úplne zlomilo, nejednal už ani podľa morálnych zákonov. (úpadok morálky v Rusku.)(str. 446) Znovu sa stretá s bývalými priateľmi Gordonom a Dudorovom, ktorí patria k vyššej profesorskej vrstve vďaka tomu, že sa dokázali prispôsobiť novej vláde. Jurij Živago potom zomiera na ulici na nejaké srdcovocievne ochorenie. Na pohreb mu prichádza Lara aj brat Jevgraf. Koniec knihy autor venuje začiatku druhej svetovej vojny. Poslednú kapitolu tvoria básne Jurija Živaga.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?