Biorekordy - Veľkosť

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 17156×

Příbuzná témataBiorekordy - Veľkosť

Medzi najvyššou stavbou a najväčším stromom je výškový rozdiel až 400 metrov. Opačný je však vekový rozdiel. Objekt má len niekoľko rokov a strom vyše 3000. Na Seychelských ostrovoch pri východoafrickom pobreží, je zakázané stavať budovy vyššie ako sú okolité lesy, čo je asi 25 metrov. Žeby si tu viac vážili stromy?

ŽIVOČÍCHY
Obry bez kostry
Živočíchy sa delia na dve základné skupiny. Tie, ktoré nemajú tvorené telo z kostí, tzv. bezstavovce, a tie, ktorých telo drží kostra, tzv. stavovce. Teraz bude reč o bezstavovcoch. Najväčším pavúkom na svete je vtáčkar chlpatý z Južnej Ameriky, ktorého telo s roztiahnutými nohami je veľké 25 cm. Kráľovná Alexandra z Austrálie veľká 30 cm je zasa najväčším motýľom na svete.
Na juhu Slovenska sa vyskytuje najväčší motýľ v Európe okáň hruškový, ktorý je presne o polovicu menší. Fúzač obrovský je so svojimi 27 cm skutočným lietajúcim gigantom medzi chrobákmi. No naším najväčším chrobákom je roháč veľký (10 cm), ktorý dostal svoje meno podľa dvoch parohovito rozvetvených hryzadiel dlhých až 2,5 cm. Pri hmotnosti okolo 14 gramov údajne dokáže utiahnuť vozík s hmotnosťou 1,58 kg, čo je 100-násobok vlastnej hmotnosti.

Rybie rekordy
Stavovce ako skupinu delíme na 5 tried, ktoré na seba vývojom nadväzujú. K triede rýb budeme priradzovať aj žraloky, ktoré síce nie sú pravými rybami, no môžeme ich sem zaradiť, pretože majú s nimi dosť spoločného. Z tohto hľadiska môžeme za najväčšiu rybu považovať žraloka obrovského (18 m), ktorý však nie je nijako škodlivý, keďže sa živí len morským planktónom. Zato jeho príbuzný žralok modrý je najväčšou mäsožravou rybou. Tento až 9-metrový pirát denne prepláva vyše 500 km.

Vo vode i na suchu
Na japonských ostrovoch žije veľmlok japonský, najväčší obojživelník na svete. S dĺžkou 180 cm a váhou 90 kg sa dožíva aj 60 rokov. V pralesoch Strednej Afriky sa zasa vyskytuje najväčšia žaba. Skokan goliát tu dorastá do veľkosti 30 cm.

Život na bruchu
Pripomínajú pradávne hrôzostrašné jaštery. Podľa úradných údajov zožerú v Afrike asi tritisíc ľudí ročne. Keď sa niekto stane ich obeťou, domorodci povedia: „Haizuru – shauri ya munga.“ (Nič sa nestalo, bola to vôľa bohov.) Krokodíly sú najväčšie plazy, ktoré rastú počas celého života a dorastajú do dĺžky až 7 m. No najdlhším plazom na svete je pytón mriežkovaný, had s typicky veľkou hlavou a žltými očami dosahujúci dĺžku 9,75 m.

Na Slovensku je najdlhším hadom užovka stromová, ktorá dorastá do dĺžky viac ako 1,5 m.
Najväčšou korytnačkou je morská kožatka veľká. Toto 2,1 m dlhé a 540 kg vážiace „teleso“ sa pohybuje v mori rýchlosťou 30 km/h. Na suchej zemi sa jej rozmerom približuje korytnačka slonia (1,5 m a 318 kg), ktorá žije výlučne na Galapágoch (ostrovy na severozápad od Južnej Ameriky).

Operené monštrá
Najväčší lietajúci vták žije v juhoamerických Andách. Kondor veľký má pri svojej výške 190 cm a váhe až 12 kg aj úctyhodné rozpätie krídel – viac ako 3 m. Ďalší velikán síce nelieta, ale pri behu dosahuje rýchlosť 60 km/h. Pštros dvojprstý žije v savanách Afriky a Arabského polostrova. Najväčší lietajúci operenec na území Slovenska je drop fúzatý, ale, žiaľ, jeho výskyt sa dá spočítať na prstoch jednej ruky. Tento viac ako meter vysoký vták s hmotnosťou 22 kg je dnes na Slovensku celoročne chránený.

Najväčšie cicavce
Vráskavec ozrutný alebo „modrá veľryba“ je suverénne najväčším živočíchom, aký kedy žil na Zemi. Dĺžka 33,6 m, váha 160 ton. Denne skonzumuje asi 4 tony drobných živočíchov a dožíva sa až 80 rokov. Žije v moriach okolo južného pólu a zvuky, ktoré vydáva, sú najhlasnejšími v živočíšnej ríši. Boli zaznamenané na vzdialenosť 850 km. Slon africký je najväčším suchozemským cicavcom. Najväčšie jedince merajú 4 m a vážia až 12 ton. V Afrike žije aj najvyšší živočích. Žirafu (6 m) charakterizuje dlhý krk, ktorý, rovnako ako u človeka, tvorí len 7 stavcov.

RASTLINY
Najväčšie rastlinné orgány
Najdlhšie listy na svete má palma rafia rastúca na Madagaskare. Bežne sú dlhé okolo 12 m. V Indonézii rastie alokázia, ktorá má listy 3 m dlhé a 2 m široké. Najväčším kvetom sa zasa môže popýšiť raflézia arnoldova, jeho priemer je 1 m, váha 8 kg a hrúbka lupeňa 2 cm. Táto parazitická rastlina „láka“ svojím vzhľadom (farbou i odporným zápachom hnijúceho mäsa) muchy, ktoré ju opeľujú. U nás je najväčším kvet lekna bieleho s priemerom 10 cm, ktorý je aj najpôvabnejším vodným kvetom.
Na Seychelských ostrovoch nájdeme najväčšie rastlinné semeno z palmy lodoicea seychelská, ktoré má hmotnosť až 20 kg a dĺžku 50 cm. No najväčšie plody dozrievajú na chlebovníku v južnej Ázii. Majú tvar chleba, a keď sú upečené, aj rovnako chutia. Dosahujú hmotnosť až 40 kg a dĺžku do 90 cm.

Mamuty medzi rastlinami
V národnom parku Sequoia v Kalifornii (USA) rastie „Generál Sherman“ – najmohutnejší strom a organizmus na svete. Tento sekvojovec mamutí je vysoký 83,8 m, obvod vo výške 1,5 m nad zemou meria 34,9 m a jeho hmotnosť aj s koreňovým systémom sa odhaduje na 2500 ton. Jeho vek je približne 3200 rokov.

Medzi najvyššie stromy patrí jeho príbuzná sekvoja vždyzelená, ktorej exempláre dorastajú do úctyhodných 112 m. Takisto eukalyptus kráľovský v Austrálii dorastá do 100-metrovej výšky. Viktória amazonská je zasa najväčšou vodnou rastlinou. Jej listy o priemere 2 m vďaka dômyselnému systému žiliek unesú dieťa o hmotnosti 40 kg. U nás je najmohutnejším stromom dub, no najvyšším jedľa biela s výškou 60 m.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?