Bicykel

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 5386×

Příbuzná témataBicykel

- dvojkolesové jednostopové vozidlo na nožný pohon; jednostopové dvojkolesové cestné vozidlo určené na prepravu osôb, ktorého zdrojom pohonnej energie je ľudská sila alebo samospád; uvádza sa do pohybu šliapaním na pedále. Okrem dvojkolesových bicyklov existujú aj trjkolesové bicykle. Bicykle bývajú prevažne jednomiestne, niekedy dvojmiestne (tandem), troj- (triplet) i štvormiestne (kvadruplet). Podľa účelu a konštrukcie sa rozlišujú bicykle cestovné, športové, pretekárske, skladacie, tandemové, horské .. ( L159;45 L163;134 L715;84). S čímkoľvek sa stretnem pri jazde na bicykli, svišťaním vzduchu v zátačkách, vetrom fúkajúcim do tváre a vlasov, vôňou trávy a sena, ranného pečiva a večernej rosy je doslova zmyslovo okúzľujúce. Všetky tieto vnemy patria iba mne. Stálym a pravidelným šliapaním tvorím a zažívam oboje: rytmus i tempo. Keď sa opriem do pedálov plnou silou, energia a rýchlosť, ktorú dosiahnem, je len v mojej moci. Pocítim báječný pocit, ktorý sa dostaví, keď rozum, telo i stroj fungujú ako jeden celok. Podobne ako ideálom antického Grécka bola harmónia tela a duše, človek a bicykel sú perfektnou syntézou tela a stroja. Sú syntézou umenia, remesla, techniky, čistou radosťou a elixírom života.

Náradie na bicykel
Iste ste si už všimli že s pokrokom v cyklistike pribudlo značné množstvo rôznych špeciálnych kľúčov a nástrojov na opravu bicykla. Dnes už pri kúpe bicykla nedostanete tašku s náradím na každú jednu skrutku, no zato vám strčia do ruky záručný list so slovami: "Ak niečo nebude fungovať tak príď do servisu". A tak sa často stáva, že si samotný cyklista pomaly nevie ani opraviť defekt. Taktiež po uplynutí záruky, keď sa bike začne kaziť asi najviac, musíte cálovať peniaze za rôzne, často však iba drobné opravy na vašom stroji. A pritom by iba stačilo vlastniť zopár kľúčov pre ten Váš bike.
Tiež ak chodíte na dlhšie túry, je potrebné zobrať nejaké to náradie aj so sebou. Ako to poznám, ak ho raz nevezmete, určíte sa vám práve vtedy pokazí bike. A čo by to vlastne malo byť?
Dnes sú na bicykloch používané zväčša imbusové skrutky. Takže budete potrebovať imbusové kľúče, klasické maticové kľúče, nejaký ten skrutkovač, centrovací kľúč, kľúč na zloženie kľúk, kľúč na voľnobežku, nitovačku na reťaz, kľúče na náboje, páky na zloženie plášťa, kombinačky, kde tu aj kladivo, kľúč na stredové zloženie, niekto aj na hlavové zloženie.. a možno aj niečo iné. je toho dosť, hlavne keď si ich má biker kúpiť naraz.

Mnohí ich už vlastnia.

No ďalší problém je čo so sebou zobrať na túry? Dôležité je aby ste mali lepenie na defekty, alebo aspoň novú dušu. Tiež bodnú páky na zhodenie plášťa (tak ľahko sa dá preraziť duša šroubovákom). Ak robíte divoké zjazdy po horách, pribaľte si aj centrovací kľúč. Nie je to nič moc ísť na odpojených brzdách pre jeden zlomený špic. Imbusové kľúče sú samozrejmosť. No a pre tých dravších je potrebná aj nitovačka. To ak by náhodou roztrhli, alebo poškodili reťaz.
Keď si predstavíte čo všetko je treba a že napríklad nitovačka sama o sebe je dosť veľká a ťažká, tak radšej to risknete a pôjdete bez náradia. No od toho sú to špeciálne nádobíčka pre bikerov. Podobajú sa často vreckovým nožom, alebo väčším kľúčom. No obsahujú v sebe čosi viac. Napríklad nitovačka na reťaz, na prvý pohľad úplné klasická, Vám poslúži ako skrutkovač, či centrovací kľúč. Nájdete na nej aj imbusové kľúče, samozrejme len tie základne. Alebo švajčiarsky nožík čo obsahuje okrem imbusákov, nitovačky, skrutkovacov, kliesti a čo ja viem čoho ešte aj dva centrovacie kľúče.
To je všetko pekné, ale aj to treba niekde nosiť. A preto sú v ponuke najrôznejšie tašky. Najčastejšie sa kľúče nosia pod sedadlom v malej taške na to určenej. Niektoré firmy predávajú takéto tašky priamo aj s vybavením. Niekedy postačí klasická kapsa "na dušu" pod sedlo, do ktorej si dáte imbusáky, lepenie, centrovací kľúč, nitovačku, montpáky a nejaký ten malý skrutkovač. No a teraz môžete spokojne vyraziť do hôr a nemusíte sa báť že sa vám niečo pokazí.
Iná kapitola je vybavenie domácej dielne. Tu nekupujte lacné náradie. Často to oľutujete a okrem zničeného náradia môžete ľahko poškodiť aj časti bicykla. Tiež sa nesnažte improvizovať. Kladivo je nie vždy ten najlepší kľúč. Tiež by ste mali mať aj náhradné diely ako lanka, brzdové gumičky, ložiská.. Ak raz niečo rozoberiete treba to aj namazať. A preto by ste mali mať aj nejakú tu vazelinu a olej. Na nanášanie vazeliny je veľmi dobrá striekačka. Ušetríte si často aj zamastené ruky.
No a keď si už konečne poviete že dielňa je kompletná a nechýba vám žiadny kľúč, tak na trh príde nový systém s úplne novým náradím :-))

Odpružený alebo neodpružený bicykel?
Ak kupujete bicykel a neviete sa rozhodnúť či má byť odpružený, alebo nie, je veľmi dôležité aby ste si uvedomili v akých podmienkach hodláte jazdiť. Je zbytočné kupovať odpruženie za 20 tis. Sk na bicykel slúžiaci na nákupy, a je taktiež nerozumné kúpiť odpruženie za 3 tisícky na super ťažké zjazdy. Treba si uvedomiť, že kvalitnejšia vidlica vydrží omnoho viac a účinnosť pruženia sa s lacnejšími často nedá ani porovnať.

Tak isto ako pri rámoch, je často problém zvoliť si ten správny druh vidlice. Každý má svoje za a proti. Samozrejme pri každom druhu nájdete rôznu kvalitu a tvar - hlavne zdvih. Pri lacnej vidle je značné riziko rýchleho opotrebovania. To sa prejavuje ako rozheganá vidla, ktorá má vôľu v pohybe vpred a vzad. Elastomerové vidlice: V týchto vidliciach sa používa ako tlmiaca látka elastomer (látka vyznačujúca sa veľkou pružnou deformáciou). Tieto elastomerové "bloky" sú často rozdelené farebne podľa tuhosti pruženia. Pri náraze sa tieto bloky stlačia a pri uvolnení sa znovu roztiahnu. Výhodou týchto vidlíc je ľahká údržba, jednoduché nastavenie, relatívne nízka cena. Ich značná nevýhoda je ich závislosť rozťažnosti od teploty. Elastomery na zime tvrdnú a často strácajú akékoľvek pružiace vlastnosti. Naopak pri letných horúčavách elastomer mäkne a vidla "zvädne". Vlastnosti elastomeru sa však pri návrate na normálnu teplotu znovu vrátia na normál. Veľmi dôležité je mazanie elestomerov vazelinou (odporúčané sú rôzne - podľa výrobcu)
Vidlice s oceľovými pružinami: Ako tlmiaca jednotka sa používa oceľová pružina, ktorá ako aj elastomer je rozdelená do rôznych tried tvrdosti. Oceľové pruženie nie je tak závislé na teplote okolia, ale často sa stáva že vplyvom používania pružina mäkne a stráca účinok (menej kvalitné pružiny). Ich výmena a údržba je veľmi jednoduchá a relatívne lacná. Čisto oceľové pruženie sa využíva u lacnejších radov vidlíc. No nájdu sa aj kvalitné vidly s oceľovým pružením. Oceľové pruženie sa často kombinuje s elastomerovým čím sa navzájom kompenzujú ich nedostatky. Vzduchoolejové vidlice: Vzduchoolejové vidlice pracujú na princípe stlačeného vzduchu (pruženie) a olej používajú ako tlmiacu jednotku (tlmenie nárazu). Táto vidla je rozdelená na dve časti, ktoré sú navzájom prepojené. Vo vrchnej časti sa nachádza stlačený vzduch a v spodnej a zčasti aj vo vrchnej sa nachádza olej. Pri náraze olej cez malé otvory preteká do hornej časti a spomaľuje tlmenie vzduchu (v prípade že by tlmil len vzduch vidlica by sa správala ako veľmi mäkká). Tvrdosť sa dá u tejto vidly regulovať otočným mechanizmom, ktorý mení prietok oleja, alebo zmenou oleja za olej inej viskozity. Tiež je možné túto vidlu dofúkať malou pumpičkou. Výhoda tejto vidlice je v jej menšej hmotnosti (vzduch ako pružiace médium je v podstate bez váhy) a dobrej regulovatelnosti pruženia. Podľa typu oleja býva táto vidlica takmer nezávislá na zmenách teploty okolia. Nevýhodou je ľahké poškodenie tesnení pri údržbe a následný únik vzduchu, alebo oleja.

Tlmiace olejové náboje: Ako tlmiaca jednotka sa používa olejový náboj, ktorý sa často kombinuje s elastomerom, alebo oceľovou pružinou. Tento náboj pracuje na princípe olejovo-vzduchovej vidlice, ale namiesto vzduchu sa používa pružina. Nie je sám o sebe pružiacou jednotkou, čiže nedokáže osobitne slúžiť ako pružiaca jednotka. Jeho úloha je len spomaliť chod vidlice pri prudkých nárazoch a zabrániť jej maximálnemu stlačeniu. Tento olejový náboj je samostatný prvok vidlice, je meniteľný a má vlastné puzdro. V prípade poruchy je ľahko vymeniteľný. Olejové náboje ako tlmiace jednotky sa používajú hlavne u drahších typov vidlíc. Olejový náboj sa často umiestňuje len do jedného ramena vidlice, čím sa znižuje hmotnosť a zjednodušuje nastavovanie tlmenia (jeho synchronizácia). Celoodpruzené bicykle: Tieto sú kapitolou samou o sebe. Používa sa tu mnoho kombinácií pružiacich jednotiek a tak isto aj prenesenia sily na pružiacu jednotku. Celoodpružené bicykle sa používajú hlavne pri zjazdoch a niekedy aj cross country. Mnohí bikery tvrdia že takéto bicykle sú "pohlcovačom energie" pri šlapaní do kopca. Avšak je stále viac bicyklov s možnosťou nastavenia pruženia podľa použitia a pri šlapaní do kopca sa správajú často ako neodpružené. Výhodou je hlavne tlmenie prudkých nárazov pri zjazdoch a rýchlych jazdách. Kvalitné celoodpružené bicykle (resp. rámy) sú dosť drahé a často je problém nájsť ten pravý pre správne použitie. Cyklistické predpisy
Vyhláška č. 116/1997 Z.z.
Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky
o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách
Schválené (Vydané): 17.03.1997; Účinnosť od: 30.04.1997
Uverejnené v č. 54/1997 Zbierky zákonov na strane 726

§ 89
Bicykel
1. Bicykel musí byť na premávku na cestách vybavený
a. dvoma od seba nezávislými účinnými brzdami s plynule odstupňovateľným ovládaním brzdného účinku,
b. svetlometom schváleného typu svietiacim dopredu bielym svetlom; svetlomet musí byť nastavený tak, aby svetlo svietilo do vzdialenosti najviac 20 m od svetlometu, a upravený tak, aby sa toto nastavenie nemohlo samovoľne zmeniť; svetlomet musí svietiť súčasne so zadným obrysovým svetlom červenej farby,
c. svietidlom so zadným obrysovým svetlom červenej farby schváleného typu svietiacim trvale alebo prerušovane; podmienky na umiestnenie tohto svietidla sú zhodné s pod- mienkami umiestnenia a upevnenia zadného odrazového skla podľa písmena e),
d. zdrojom elektrického prúdu; ak ide o zdroj so zásobou energie, musí svojou kapacitou zabezpečiť svietivosť svetiel podľa písmen c) a d) najmenej 1,5 hodiny bez prerušenia,
e.

zadným odrazovým sklom červenej farby podľa osobitného predpisu; 113) toto odrazové sklo môže byť kombinované so svietidlom so zadným obrysovým červeným svetlom; odrazové sklo musí byť pevne umiestnené v pozdĺžnej strednej rovine bicykla alebo na ľavej strane; jeho spodná hrana musí byť vzdialená od roviny vozovky 250 mm až 900 mm; činná plocha odrazového skla musí byť kolmá na rovinu vozovky s toleranciou + - 10 stupňov a na pozdĺžnu strednú rovinu bicykla s toleranciou + - 5 stupňov,
f. najmenej jedným bočným odrazovým sklom oranžovej farby 109) na každej strane kolesa na špiciach predného alebo zadného kolesa, alebo oboch kolies; plocha odrazového skla nesmie byť menšia ako 2000 mm2, pričom vpísaný štvoruholník musí mať jednu stranu dlhú najmenej 20 mm; na zvýraznenie bočného obrysu bicykla sa môžu použiť ešte iné odrazové materiály na bokoch kolesa alebo na bokoch plášťov pneumatík a na koncoch blatníkov,
g. odrazovými sklami oranžovej farby 113) na oboch stranách pedálov,
h. jasne znejúcim zvončekom; bicykle pre deti predškolského veku môžu byť vybavené aj iným zvukovým signálnym zariadením ako zvončekom,
i. zátkami alebo rukoväťami na zaslepenie voľných koncov rúrky kormidla,
j. na voľných koncoch kormidla a ovládacích páčok bŕzd hranami obalenými materiálom pohlcujúcim energiu, ak sa použili tuhé materiály, musia mať hrany zaoblené; páčky meničov prevodov, krídlové matice, rýchloupínače nábojov kolies, držiaky a konce blatníkov musia mať hrany buď obalené materiálom pohlcujúcim energiu, alebo ak sa použili tuhé materiály, musia mať hrany zaoblené,
k. uzavretými maticami nábojov kolies, ak nie sú krídlové, rýchloupínacie alebo v kombinácii s krytom konca náboja. 2. Bicykel môže byť vybavený
a. blatníkmi, ktoré musia prekrývať celú šírku behúňa nezaťaženej pneumatiky z oboch strán,
b. krytom reťaze. 3. Na dopravu dieťaťa musí byť bicykel vybavený samostatným sedadlom pevne pripevneným na ráme bicykla pred cyklistom a pevnými stúpadlami na nohy dieťaťa. Sedadlo a stúpadlá musia byť vyhotovené a umiestnené tak, aby sa počas jazdy dieťa nemohlo zraniť a neobmedzovalo riadenie bicykla. 4. Bicykel určený pre dieťa vo veku do 10 rokov, ktorý nie je určený na premávku na pozemných komunikáciách, za zníženej viditeľnosti nemusí spĺňať podmienky ustanovené v odseku 1 písm. b), c), d) a k). 5. Pretekársky bicykel nemusí byť vybavený podľa ustanovení odseku 1 písm. b) až k); môže sa však na pozemnej komunikácii používať iba za nezníženej viditeľnosti alebo na uzavretých tratiach počas pretekov. Pri dojazde počas zníženej viditeľnosti musí byť vybavený prenosným doplnkovým svietidlom aspoň so zadným svetlom červenej farby svietiacim trvale alebo prerušovane. 6. Bicykel na športové účely (horský, na cestné a terénne preteky) nemusí byť vybavený podľa ustanovení odseku 1 písm. b) až d).

Musí byť ale vybavený predným odrazovým sklom bielej farby umiestneným v pozdĺžnej strednej rovine najmenej 100 mm nad povrchom pneumatiky predného kolesa na stojacom bicykli. Plocha odrazového skla nesmie byť menšia ako 2000 mm2, pričom vpísaný štvoruholník musí mať jednu stranu dlhú najmenej 40 mm, činná plocha odrazového skla musí byť kolmá na rovinu cesty s toleranciou + - 10 stupňov a na pozdĺžnu strednú rovinu kolesa s toleranciou + - 3 stupne. Pri dojazde počas zníženej viditeľnosti musí byť vybavený prenosným doplnkovým svietidlom, a to so zadným svetlom červenej farby svietiacim trvale alebo prerušovane.  Cestný bicykel
Je ľahký a rýchly. Hodí sa predovšetkým pre dobré asfaltové cesty. Absolútne nevhodný je pre terénne cesty, kedy sa stáva nepohodlný. Pneumatiky sú úzke a plne nahustené.  Horský bicykel
Môže byť tiež ľahký ako cestný bicykel, ale tu záleží na ráme. Je určený pre jazdu terénom a do hôr. Jazdí sa s ním však aj v meste. Pneumatiky sú podstatne širšie. Podľa priania môžete mať aj predné alebo zadné pérovanie. Alebo oboje. V porovnaní s cestným bicyklom je samozrejme veľmi odpružený.  Trekkingový bicykel
Je príbuzný horskému, ale sedíte na ňom oveľa vzpriamenejšie. Môžete na ňom jazdiť na cestách alebo teréne.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?