Belgicko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 5397×

Příbuzná témataBelgicko

BELGICKO

1. Poloha – rozloha, členitosť
ROZLOHA: 30 513 km2 ÚRADNÉ JAZYKY: francúzština, flámčina
POČET OBYVATEĽOV: 10 080 000 MENA: 100 belgických frankov = 104,998 Sk
HUSTOTA ZAĽUDNENIA: 330 obyv./ km2
HLAVNÉ MESTO: Brusel, 970 000 obyvateľov
Belgicko má rovné pobrežie vlastne bez zálivov, ktorého dĺžka je len 68 km, teda menej ako z Piešťan do Bratislavy. Nečlenené pobrežie nie je veľmi vhodné pre prístavy, preto Belgičania nevynikli ani ako námorníci. 2. Povrch
Belgicko je nízko položená krajina. Od pobrežia do vnútrozemia sa rozprestiera Severofrancúzska nížina, ktorá bola dlho močaristá a zaplavovaná morom. Juhovýchodnú časť Belgicka vypĺňa pohorie Ardeny. Jeho priemerná nadmorská výška je len 400 m a najvyšší vrch má necelých 700 m.

3. Podnebie
Podnebie je mierne, prímorské. 4. Vodstvo
Najdlhšia rieka: Maas, Meuse na území Belgicka 170 km, celkovo 930 km.
Jediným veľkým súčasným prístavom sú Antverpy, ale ani ten nie je priamo na mori, ale na rieke Šelde, ktorá ústi do zálivu zarezaného do pevniny zväčša na holandskom území, iba kúsok v Belgicku. Ani jedna z belgických väčších ani menších riek neústi do mora na belgickom pobreží.

5. Rastlinstvo a živočíšstvo
Belgickí poľnohospodári sa venujú chovu kvalitného hovädzieho dobytka a ošípaných. Veľkou zaujímavosťou je chov ustríc neďaleko prímorského kúpeľného mesta Ostende.

6. Obyvateľstvo
Belgicko je husto zaľudnený štát. Až 97 % obyvateľov žije v mestách. Obyvatelia sa diela na Valónov a Flámov. Valónov je 32% a hovoria francúzsky. Flámov je 58% a hovoria po flámsky.

7. Priemysel
Belgicko má bohaté ložiská čierneho uhlia ťahajúce sa v dlhom páse medzi mestami Mons, Charleroi, Namur, Liege a Gent. Na dostatku uhlia je založené hutníctvo železa. Z kvalitného železa a ocele sa v Belgicku vyrábajú hlavne ťažké banské zariadenia, lokomotívy a poľnohospodárske stroje. V meste Liege je zbrojársky priemysel, v Antverpách sa stavajú veľké nákladné lode a na bohatých skúsenostiach sa rozvinula výroba textilných strojov. Belgicko je zaujímavé obchodovaním s diamantmi. Brúsenie diamantov v Antverpách má 500-ročnú tradíciu, a tak na Belgicko pripadá až 70% svetového obchodu s diamantmi.

8. Poľnohospodárstvo
Belgické poľnohospodárstvo nestačí vyrobiť dostatok potravín pre svojich obyvateľov, pretože dve tretiny územia pokrývajú neúrodné piesky a len zvyšok sa dá využiť na obrábanie.

9. Význam štátu
Hlavné mesto Brusel je sídlom najvyšších orgánov Európskej únie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?