Autor neznámy Epos o Gilgamešovi

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3024×

Příbuzná témataAutor neznámy Epos o Gilgamešovi

Epos o Gilgamešovi

Autor: anonymný
Útvar: staroveký hrdinský epos
Kompozícia: v asýrskej verzii sa skladá z prológu a štyroch častí. Na 12 tabuľkách je niekoľko samostatných príbehov a príhod, ktoré spája hlavná postava Gilgameš.

Forma: Hrdinský epos ma charakter mýtu- vystupujú tu bohovia spolu s ľuďmi, čarovné predmety, zázračná rastlina, ľudia premenení na zvery. Dielo obsahuje časti s veľmi realistickým opisom , dialógom, úvahami i poetickými opismi.

Gilgameš- je hlavným hrdinom všetkých príbehov. Podľa mnohých prameňov bol aj historickou osobnosťou, uvádza sa v sumerskej listine kráľov v rámci I. uruckej dynastie po potope sveta.

Literárny Gilgameš je synom uruckého kráľa Lugalbanda a bohyne Ninsun. Bol to krásny muž, vysoký, ramenatý, kučeravé vlasy mal spletené do vrkočov, bohovia mu dodali odvahu a silu, žiaden nepriateľ mu neodolal. Od boha múdrosti dostal dôvtip, nič prítomné ani minulé mu nebolo neznáme a vyrovnal sa aj siedmim mudrcom. Patrili mu všetky ženy v meste a všetci muži mu museli slúžiť. Jednu jedinú chybičku mal- bol smrteľný ako každý človek.
Gilgameš je prísny kráľ mesta Uruk, vyžaduje od ľudí veľa práce, musia stavať hradbu. Ľudia zničený prácou sa obrátia na bohyňu Aururu- stvoriteľku ľudí- a tá sa nad nimi zmiluje. Z hliny stvorí človeka .Divý muž Enkidu sa nestane Gilgamešovím premožiteľom, ale priateľom, s ktorým vykoná slávny čin – zbavia ľudí zla, ktoré rozsieva obluda Chumbaba a premôžu nebeského býka, čo ničil krajinu a prinášal záhubu ľudstvu. Gilgameš a Enkidu svojim počínaním urazili bohov, bohyňa Ištar nad nimi vyniesla rozsudok: Kto z tých dvoch nemá božského rodiča, nech dostane zhubnú nemoc. Gilgameš úprimne smúti nad smrťou priateľa. Keď mu Enkiduov duch porozpráva o podzemskej ríši, zľakne sa smrti a hľadá jediného nesmrteľného človeka, ktorý prežil potopu sveta-Utapištima. Nič však nedosiahne. Keď bohovia stvorili človeka, sebe udelili večný život, ale človeka urobili smrteľného. Od kvality života človeka záleží, či po smrti sa jeho meno stane nesmrteľným ako Gilgamešovo.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?