Auto tuning

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3398×

Příbuzná témataAuto tuning

Optický tuning :
Je oblasťou tuningu do ktorej sa ako do prvej púšťa väčšina majiteľov automobilov. Jedná sa tu hlavne o prvý dojem, ktorým automobil pôsobí. V našom svete platí, že čo človek, to iný vkus. Úpravu robte tak, aby sa Vaša práca páčila hlavne Vám. Na začiatku sa nemusíte hneď snažiť za každú cenu o to, aby každý z Vášho upraveného auta „odpadol“. Prvou oblasťou, v ktorej sa môžete pri optickom tuningu realizovať je tuning karosérie. Tuning karosérie :
Dnes existuje na trhu veľké množstvo doplnkov a materiálov vďaka ktorým sa dá zmeniť vzhľad karosérie. Pred úpravou, ktorú sa chystáte spraviť sa najskôr pokúste získať čím najviac informácií o ponuke tuningových doplnkov vhodných pre Váš automobil. Ak Vás zaujme niektorý prvok, posúďte objektívne, či sa hodí na Vaše auto a či je nutné robiť ďalšie úpravy, aby daný prvok plnil požadovaný efekt. Nepodľahnite hneď pokušeniu získať ho. Je dobré si prehliadnuť takto už upravené auto, alebo sa dohodnúť s predajcom na odskúšanie si konkrétnych doplnkov na Vašom automobile. Totižto nie vždy musia tieto doplnky vyzerať tak, ako je to nafotené v katalógoch. Dobré je všímať si, aké doplnky a úpravy používajú ostatní motoristi. Pri hľadaní toho, čo vlastne chcete môžete navštíviť aj tuningové zrazy alebo sa priamo nakontaktovať na kluby fanušíkov tuningu, ktorí Vám dajú v danej oblasti určite tie najcennejšie informácie. Podľa možností si vyberajte také úpravy, ktoré budú „lahodiť“ nielen vašim očiam ale aj očiam policajtov, ktorí tiež určite radi pochvália vaše dielo.
Bežný tuning karosérie je založený na inštalácii tuningových doplnkov, ktorými sú:
• spojlery
• prahy
• blatníky
• ostatné menšie doplnky

Spojlery sú dnes považované za symbol pre optický tuning automobilu. Sú doplnkom ktorý dotvára celkový design automobilu. Na rozdiel od závodných áut, kde sa inštalujú kvôli zlepšeniu jazdných vlastností a podstatné sú ich aerodynamické vlastnosti pri bežných automobiloch majú skôr estetickú funkciu.


Predný spojler- má rôzne tvary. Môže byť malý decentný, alebo môže byť spolu s nárazníkom súčasťou prednej masky. V takomto prevedení dokonale mení tvár automobilu. Okrem estetickej je jeho funkciou aj usmerňovanie prúdenia vzduchu pod vozidlom a zabránenie vzniku nežiadúcich vztlakových síl. Ďalej tento spojler má zabezpečovať aj prívod vzduchu k brzdám a chladičom.

Výrobcovia týchto spojlerov na tieto funkcie pri jeho vývoji myslia, ale ak by ste sa pokúsili o vlastnú tvorbu, tak ich majte na mysli. Pri jeho výbere alebo navrhovaní treba myslieť tiež na to, aká bude po inštalácii jeho vzdialenosť od cesty. „Lízatko“ je síce veľmi pekný doplnok, ale pozor na to aby ste jeho inštaláciu neoľutovali hneď pri prvej jame alebo obrubníku. V niektorých prípadoch je lepšie na jeho inštalácii vopred ušetriť tým, že ho tam nedáte ako to neskôr ľutovať. Tým Vás však určite nechceme odhovoriť od jeho inštalácie.Zadný spojler- je určite najpopulárnejším a častokrát hneď prvým použitým tuningovým doplnkom, ktorý dodáva autu športový charakter. Prvý krát ho začali používať súťažné automobily kvôli zväčšeniu prítlačnej sily a tým aj zlepšeniu prenosu hnacej sily motora z poháňanej nápravy na vozovku. Od tohto používania už nebolo treba veľa k tomu, aby sa jeho výrobe začali venovať tuningové firmy. V dnešnej dobe ho vyrábajú aj automobilky, ak chcú zdôrazniť športový charakter daného modelu. Výrobcovia doplnkov ponúkajú tieto spojlery aj s tretím brzdovým svetlom. Pri výbere zadného spojleru berte do úvahy to, či si jeho použitím nezhoršíte svoj výhľad do zadu. Ďalej sa taktiež skúste poinformovať, či jeho použitím nebude dochádzať k väčšiemu víreniu vzduchu a tým aj k znečisťovaniu zadného skla. Týka sa to hlavne karosérií typu hatchback.


Prahy
Tento doplnok má hlavne estetickú funkciu. Použitím tohto doplnku sa opticky zvýrazňuje bočná línia automobilu, ktorú vytvárajú rozšírené blatníky, predný a zadný nárazník. Samostatné použitie tohto doplnku sa neodporúča, pôsobí totiž rušivo. V našich končinách sa však táto úprava zvykne používať aj samostatne, keď jej hlavnou funkciou je zakrytie hrdzavejúcich podbehov. V tomto prípade sa už jedná o úplne iný tuning :-).


Blatníky

Úprava blatníkov neplní mnohokrát iba estetickú funkciu. Ak sa rozhodnete použiť širšie a väčšie kolesá, alebo rozšírite ich rozchod, tak táto úprava je nutná. V opačnom prípade sa môže stať, že pneumatiky budú škrtať o lemy blatníkov. Ak sa rozhodnete túto úpravu vykonať, tak na túto úpravu sa používa niekoľko spôsobov. Najjednoduchšou úpravou je nalepenie plastových lemov. Pokiaľ však použijete širšie kolesá, tak je nutné prejsť k ďalším spôsobom.


Druhým spôsobom je navarenie nového, širšieho lemu blatníka. Keďže pri tejto úprave je potrebné mať určité klampiarske zručnosti, odporúčame Vám túto úpravu prenechať špecializovanej firme. Po takejto úprave je nutné blatníky nanovo nalakovať.


Tretím spôsobom úpravy je roztiahnutie blatníkov.

Úprava sa robí pomocou špeciálneho lisu, ktorý sa nasadzuje na náboj kolesa. Blatník sa potom nahrieva (do 80 °C) a lisom sa postupne zavalcováva hrana blatníka do potrebného tvaru a rozmeru. Celá operácia si vyžaduje dobrú prípravu a trpezlivosť. Pri úprave sa jedná o malé zmeny (cca okolo 20 mm) Pri novších autách to lak zvykne vydržať. Ak sa to nepodarí, tak lak popraská a je nutná nová lakovačka.

Posledným spôsobom úpravy blatníkov je kúpa nového rozšíreného blatníka. Výrobou týchto „bublín“ sa zaoberajú špecializované tuningové firmy. Treba však počítať aj s tým, že tento spôsob úpravy je najnákladnejší.

Mračítka a lemy svetiel
Dnes nájdete bez problémov v ponuke doplnkov aj u dealera každej značky. Pri ich výbere si dajte záležať na tom, aby zapadli do celkového výrazu a štýlu vašej úpravy.

Spätné zrkadláú taktiež zaujímavým doplnkom ponúkaným výrobcami doplnkov. Pri ich výbere myslite na to, že svojou funkciou zabezpečujú bezpečnosť pri jazde. Ich celková veľkosť by nemala klesnúť pod určitú hranicu.

Nasávače a výduchy vzduchu
Pri „ľahkých“ úpravách sa používajú často ich imitácie. Ak sa rozhodnete o ich funkčné použitie, tak dbajte o to, aby si plnili svoju funkciu. Je ňou napr. prívod chladiaceho vzduchu alebo odvetranie motora a bŕzd. Nakoniec k optickému tuningu nám ostáva Vás ešte raz upozorniť, aby ste sa zbytočne nesnažili nalepiť na Vaše auto všetky doplnky, ktoré Vám budú na trhu ponúkané. Aj tu platí to, že niekedy málo prinesie veľa.

MOTOR

Správne „naladený“ motor je neoddeliteľnou súčasťou celkovej úpravy vozidla. Dokonca aj pre ľudí, ktorý tuningu príliš neholdujú je zvýšenie sériového výkonu príjemnou vecou, ktorú si dokážu oceniť aj pri bežnej jazde. Takýto zvýšený výkon je dobre cítiť hlavne pri predbiehaní, ktoré sa tým stáva rýchlejším a bezpečnejším. Nezabúdajte však na to, že pri silne „nadupanom“ vozidle sa stráca komfort jazdy bežných vozidiel. Ten spočíva v plynulom priebehu parametrov motora a tým aj v jednoduchšom ovládaní vozidla. Preto je vhodné vždy komplexne posudzovať parametre a z nich vychádzajúce charakteristiky motora pred a po jeho úprave. A o aké Parametre motora sa to vlastne jedná? Sú to výkon a krútiaci moment motora. Ďalej si uvedieme ich základné charakteristiky a vzťahy medzi nimi:

Výkon
Udáva sa v kW alebo PS (konská sila)
Pričom platí vzťah, že 1 kW = 1,36 PS
Samotný výkon motora je charakterizovaný vzťahom:
PE = V * pe * N / 120 , kde
PE - je stredný efektívny výkon. Jedná sa tu o čistý výkon motora.

Jeho odoberaná hodnota na zotrvačníku je však znížená o mechanické straty motora ( ložiská, trenie...)
Parameter sa udáva v kW.
V - celkový zdvihový objem motora. Udáva sa najčastejšie v litroch.
pe - stredný efektívny tlak. Je to dôležitý parameter rozhodujúci o výkone motora. Jeho zvýšenie sa dá dosiahnuť zvýšením kompresného pomeru, preplňovaním alebo dokonalejším horením paliva. Udáva sa v Mpa. N - otáčky motora.

Krútiaci moment
Udáva sa v Nm
Pri ňom platí vzťah, že 1mkp = 9,81 Nm
Pre krútiaci moment Mt potom platí vzťah:
Mt = 9550 * (PE / N)

Charakteristiky motorov :


Charakteristika bežného motora Charakteristika športového motora

Charakteristika bežného motora :
- pri jazde sa nemusíte motor s touto charakteristikou snažiť udržiavať stále v otáčkach. - rozpätie medzi maximálnym výkonom a maximálnym točivým momentom je dostatočne široké.
- motor má vďaka tomu dostatočnú pružnosť v širšom rozmedzí otáčok. - obidva priebehy (priebeh točivého momentu a priebeh výkonu) majú pozvolnejší a plynulejší charakter. Pri otáčkach, ktoré sú mimo maxím týchto priebehov tak nedochádza k výraznému poklesu dynamiky vozidla.
- celková jazda s takýmto motorom je príjemnejšia. Pri takomto motore sa neprejavia možné jazdecké chyby. Charakteristika športového motora :
- maximá výkonu a krútiaceho momentu sa nachádzajú blízko pri sebe. - tieto maximá majú vyššie hodnoty, strmejší nárast a pokles.
- pri jazde treba motor udržiavať v menšom romedzí vyšších otáčok, aby bola udržaná dynamika vozidla. - športovejšia jazda je spojená s častejším preraďovaním rýchlostných stupňov. K tomu treba mať lepšie skúsenosti s riadením vozidla.
- pri otáčkach, ktoré sú mimo maximálnych hodnôt motor rýchlo stráca svoj výkon. - pri jazde s maximálnym výkonom si treba dávať pozor hlavne na klzkej vozovke, kde môže dôjsť k šmyku.

PNEUMATIKY

Pneumatiky síce nepatria priamo do tuningu a ich voľba je obmedzená podľa rozmeru použitého disku, ale ich voľba má vplyv na jazdné vlastnosti automobilu. Použitie špičkovej pneumatiky môže mať niekedy na jazdu lepší vplyv ako priemerne upravený podvozok.

Rozmer pneumatiky by mal zodpovedať rozmeru ráfika. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť jazdné vlastnosti a ani celkový výsledok nemusí byť veľmi estetický. Pri ich výbere nie je vhodné príliš podliehať módnym trendom. Pri výbere značky a typu pneumatiky je dobré mať informácie od ľudí, ktorí ich používajú. Dá sa pri tom oprieť aj o to, ako sa tieto pneumatiky správajú napr. pri pretekoch. Odporúčania môžte získať aj od samotných predajcov a z odborných časopicov.

Keďže pneumatiky majú veľký vplyv na bezpečnosť,odporúča sa v tejto oblasti používať pneumatiky s rozmermi ktoré odporúča výrobca automobilu.

Popri samotnej pneumatike a jej konštrukcii je pri používaní dôležité dodržiavať aj správne nahustenie týchto pneumatík. Populárnym sa stalo hustenie pneumatík dusíkom, ako náhradou za vzduch. Táto náhrada má vplyv na teplotnú rozťažnosť pneumatiky pri jej zahriatí, čo má v praxi vplyv na celkovú stabilitu vozidla. Z technických plynov sa ešte lepším javí na tento účel použitiehelia. V ďalších častiach Vám uvádzame prevodové tabuľky podľa označenia pneumatiky, z ktorých treba vychádzať pri zmene ráfiku kolesa, výšky a šírky pneumatiky

Označovanie pneumatik :

Uvediem teraz jeden príklad označenia:

BARUM OR 58 Bravura 185/ 70 R14 83 H


kde jednotlivé označenia znamenajú :

BARUM OR Bravura
meno výrobcu a typ dezénu behúňa
185 označenie rozmeru pneumatiky ( šírka v mm )
70 pomer šírky a výšky pneumatiky
R radiálna pneumatika
14 priemer disku v palcoch ( 1 palec = 2, 54 cm )
83 index zaťaženia
H index rýchlosti
Ďalšími údajmi môžu byť

STEEL ( RADIAL STEEL )
ocelova konštrukcia
RADIAL / DIAGONAL označenie typu konštrukcie pneumatiky
TUBELESS označenie bezdušových pneumatík

Tabuľka indexu zaťaženia na jednu pneumatiku


Index
kg Index kg Index kg
60 250 78 425 96 710
61 257 79 437 97 730
62 265 80 450 98 750
63 272 81 462 99 775
64 280 82 475 100 800
65 290 83 487 101 825
66 300 84 500 102 850
67 307 85 515 103 875
68 315 86 530 104 900
69 325 87 545 105 925
70 335 88 560 106 950
71 345 89 580 107 975
72 355 90 600 108 1000
73 365 91 615 109 1030
74 375 92 630 110 1060
75 387 93 650 111 1090
76 400 94 670 112 1120
77 412 95 690 113 1150

Tabuľka rýchlostných kódov

skupina
max. km/h
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
H 210
V 240
W 270


Tabuľka prevodov rozmerov :

Každý automobil je navrhovaný s určitými rozmermi vonkajšieho priemeru kolies. Ak sa rozhodnete meniť disky, alebo pneumatiky a nechcete zmeniť dynamiku vozidla, tak dodržujte rozmery podľa nasledujúcej tabuľky. Z tabuľky vidíte, že napr. pneumatika s označením 145/80R10 má ten istý vonkajší priemer ako pneumatika 165/70R10 ( v tabuľke sa orientujte podla riadkov, v jednom riadku je rovnaký vonkajší priemer pneumatiky ).

80
75 70 65 60 55 50
145/80R10 165/70R10
125/80R12 145/70R12 165/60R12
135/80R12
145/80R12 155/70R12
135/70R13
165/70R12
145/70R13 155/65R13 155/60R13
175/60R13 165/55R13
155/80R12 155/70R13 175/65R13 185/60R13
135/80R13 155/70R13 165/65R13
145/80R13
155/80R13 165/75R13 165/70R13
175/70R13 175/65R13 175/60R14
185/60R14 185/55R14 195/50R15
165/80R13 185/70R13 185/65R14 195/60R14 195/55R15
175/80R13 185/70R14 195/65R14 215/60R14
195/60R15 205/55R15 205/50R16
185/80R16 195/70R14 185/65R15 225/60R14
205/60R15 205/55R16 225/50R16
135/80R14 165/65R14
145/80R14 165/70R14 175/65R14 185/55R15
155/80R14 175/70R14 195/65R14 195/50R16
165/80R14 175/75R14 185/70R14 185/65R15 195/60R15
175/80R14 185/75R14 195/70R14 195/65R15 215/60R15
195/60R16 205/55R16 215/50R17
185/80R14 195/75R14 215/70R14
195/70R15 205/65R15 225/60R15 225/55R16 215/50R17
195/80R14 205/75R14 205/70R15 225/65R15 235/60R15
205/80R14 205/75R15 215/70R15 235/60R16
155/80R15 195/65R15
165/80R15 205/65R15 195/60R16
175/80R15 195/70R15 215/65R15
185/80R15 215/70R15 225/65R15 225/60R16
195/80R15 205/75R15 225/70R15 235/60R16
205/80R15 215/75R15
215/80R15
225/75R15
215/75R16

Kolesá - disky kolies ("elektrony")
Druhou oblasťou optického tuningu je úprava kolies. Pekné a kvalitné kolesá dokážu zmeniť vzhľad auta na nepoznanie. K tejto úprave patria disky kolies a ich obutie (pneumatiky). V prvej časti sa budeme venovať diskom kolies nazývanými aj "elektrony". Napíšeme Vám niečo o ich výhodách, o tom čomu sa treba vyvarovať a ako si ich správne vyberať.

Výhody a nevýhody použitia "elektronov":

• Ľahšie kolesá znižujú ceľkovú veľkosť neodpruženej hmoty, čo sa pozitívne prejavuje na jazdných vlastnostiach automobilu. Rovnako aj pokles hodnôt zotrvačných síl rotujúceho kolesa zvyšuje dynamiku akcelerácie a brzdenia.

• Ak pri úprave použijete širšie kolesá ako sú originálne s nízkoprofilovými pneumatikami, získate ďalšie plusové body a to nielen kvôli lepšiemu vzhľadu. Širšie koleso má väčšiu styčnú plochu s vozovkou čo sa prejavuje znižovaním preklzu pri akcelerácii a taktiež pri intenzívnom brzdení. • Použitím dobrých elektronov a ich správnym obutím sa zvyšuje adhézna (prilnavá) sila. Vyššia adhézna sila má za následok posunutie hranice šmyku pri rýchlom prejazde zátačkou. Vraví sa, že auto v takom prípade lepšie „sedí“. • So zvyšovaním ich vodiacích vlastností a použitím nízkoprofilových pneumatík sa znižujú ich tlmiace účinky. Pri použití tvrdých pružín sa z Vášho automobilu môže stať „ kostitras“, v ktorom budete cítiť všetky nerovnosti, ktorých na našich cestách nie je vôbec málo a stále pribúdajú. • Vyšší valivý odpor širších pneumatík uberá z výkonu. V prípade, že sa ich použitím začne Vaše auto zadýchavať, môžete začať rozmýšlať o pridaní nejakých „koníkov“ do motora. • Použitím širokých pneumatík sa zvyšuje riziko akvaplaningu hlavne pri rýchlej jazde na mokrej vozovke. Zväčšením šírky pneumatiky sa znižuje merný tlak pneumatiky na vozovku a horšie sa odvádza voda zo styčnej plochy. Tomuto problému sa dá vyhnúť iba dostatočnou hĺbkou dezénu (odporúčajú sa aspoň 3 mm ). S príchodom zimy sa použitím širokých pneumatík auto začína správať ako na lyžiach, jazda v ňom sa mení na „zabíjačku“ a preto sa ich použitie v zime vôbec neodporúča. • Použitím širokých pneumatík sa zvyšuje ich opotrebenie. Toto opotrebenie nemusí byť vôbec iba následkom agresívnej jazdy. Opotrebenie nastáva ako dôsledok rozdielu rýchlostí medzi vonkajšou a vnútornou stranou pneumatiky, čo spôsobuje namiesto odvaľovania šmýkanie po vozovke.

• Použitím „valcov“ sa zvýši ovládacia sila, ktorou budete musieť otáčať volantom.

Pri tom Vám môže dobre pomôcť posilňovač riadenia.

Označovanie diskov :

Ak ste už zvážili všetky pre a proti (vieme, že ak sa raz rozhodnete tak žiadne proti neexistujú) je dôležité, aby ste si ďalej nevyberali len ten správny design disku ale aby ste si vedeli vybrať aj správny rozmer. V označení 7 J x 16

znamená údaj
7- šírka ráfika v palcoch
J- typ pätice
16- priemer ráfiku v palcoch
CB- udáva priemer centrovacej diery disku v mm. Toto číslo sa musí zhodovať s priemerom osadenia na brzdovom kotúči alebo bubne. Ak bude väčšie, tak disk nevycentrujete aj keď bude súhlasiť PCD. Pri jazde sa to prejaví hádzaním kolesa. V prípade, že bude menšie, tak disk nenasadíte. Keďže výrobcovia automobilov používajú rôzne rozmery centrovacích dier, používajú niektorí výrobcovia diskov výmenné stredové krúžky rôznych rozmerov.

PCD- tento údaj označuje priemer roztečnej kružnice medzi osami upevňovacích skrutiek disku a počet týchto skrutiek.
napr. 110 x 5

ET- udáva to, ako hlboko bude koleso zachádzať do podbehov. Údaj ET sa tiež označuje tiež aj názvom zális. Malý zális môže koleso vystrčiť von a to si potom vyžaduje rozšírenie lemu blatníka. Veľký zális zase môže koleso zastrčiť pod blatník a to môže spôsobovať drhnutie o rameno alebo o tlmič. Bežné hodnoty sa pohybujú okolo 35 mm. Disky značky BORBET :INTERIÉR

Úprava interiéru je treťou oblasťou patriacou pod optický tuning automobilov. Túto úpravu interiéru robí viacmenej každý vodič, ktorému ide o to, aby sa pri riadení auta cítil pohodlne a dobre. Pridávaním rôznych drobností do interiéru sa však ešte nedá hovoriť o jeho tuningu. Ak Vám ide naozaj o to, aby interiér Vášho auta pôsobil netradične, športovo a esteticky tak až v tom prípade sa začína jednať o skutočný tuning interiéru. Pretože každý má vlastný vkus a na trhu existuje veľké množstvo kvalitných doplnkov týkajúcich sa tejto úpravy, uvedieme Vám jeho základné rozdelenie.


Hlavnú skupinu tvoria tie doplnky, ktoré súvisia s riadením vozidla. Patria tu:

Športový volant - tento býva často s menším priemerom ako originál. Tento menší priemer má vplyv na rýchlejšie reakcie pri riadení. Aj túto úpravu však treba robiť s mierou. Pri veľmi malom priemere volantu môžu nastať vážne problémy napr. pri jeho parkovaní, kde ovládanie auta sa môže stať posilovňou.


Radiaca páka - pri tuningu sa používa skrátená páka oproti pôvodnej. Túto páku je možné ešte skombinovať aj s vodiacou kulisou. Takáto skrátená páka spolu s kulisou umožňuje rýchlejšie a presné radenie prevodových stupňov, čo oceníte hlavne pri športovej jazde. Športové pedály - majú hlavne estetickú funkciu.

V kvalitnom prevedení zabezpečujú aj dobré držanie nôh na pedáloch.


Športová sedačka a pásy - pri tuningu interiéru sú jeho najdôležitejším prvkom. Popri estetickej majú aj iné funkcie. Ak sú dobre a kvalitne prevedené, tak ich dobré držanie tela oceníte pri športovej jazde v zákrutách. Ich použitím sa už nebudete musieť pri jazde v zákrutách zapierať nohami do podlahy a držať sa volantu príp. dverí ( spolujazdec ), aby ste nevypadli z auta. To všetko zvýši citlivosť riadenia.

Doplnkové prístroje - slúžia hlavne na kontrolu potrebných funkcií motora a auta. Ľudovo sa tieto prístroje nazývajú „budíky“. Pri ich inštalácii dbajte nielen na ich vzhľad, ale aj na ich správnu funkčnosť.

Ďalšiou skupinou doplnkou slúžiacich k úprave interiéru sú tie, ktoré majú hlavne estetickú funkciu. Patria tu:

Koncovky radiacich pák - sú zaujímavé hlavne svojimi netradičnými tvarmi, farbami...

Dekory - používajú sa tu imitácie dreva ( pri luxusných prevedeniach ), alebo bývajú v rôznych farebných prevedeniach príp. sú z ľahkých kovov. Zatmavenie skiel - môže byť spravené buď nalepením fólií, alebo pokovením skiel ( toto prevedenie je trvácnejšie ). Toto zatmavenie skiel má okrem estetickej aj bezpečnostnú funkciu (chráni sklá pred ich roztrieštením). Okrem tejto funkcie toto prevednie ochraňuje interiér automobilu pred tepelnými paprskami, čo si oceníte hlavne v letných dňoch. Upozornenie: túto úpravu nie je možné použiť na čelnom skle, kvôli výhľadu z automobilu.

Pokrovčeky - bývajú vyrobené buď z umelých materiálov, alebo z ľahkých kovov (vačšinou sa na nich používa slzičkový plech)

Kryty páky ručnej brzdy, kľučky a kolíky dvier - sú ďalšími doplnkami, slúžiacimi k estetickému skrášleniu interiéru automobilu.

K poslednej skupine doplnkov patria:

Audiosúprava - väčšina tunerov zastáva názor, že kvalitná hudba patrí ku kvalitne urobenému autu. V dnešnej dobe je v tejto oblati široká paleta rôznych možností vybavenia a jej zapojenia. Závisí tu fakt len na Vašom vkuse a obsahu Vašej peňaženky. Vnútorný ochranný rám – je tiež jedným z doplnkov, ktoré môžete v upravených automobiloch nájsť. Pri správnom prevedení popri bezpečnostnej funkcii aj spevňuje ( vystužuje ) karosériu, čo sa môže priaznivo prejaviť pri jazdných vlastnostiach automobilu v ktorom je nainštalovaná.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?