Arthur Miller Smrť obchodného cestujúceho

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 5012×

Příbuzná témataArthur Miller Smrť obchodného cestujúceho

Arthur Miller reprezentuje americkú literatúru. Je tvorcom modernej psychologickej drámy. Vo výbere tém uplatňuje realistickú metódu, ktorú spracúva modernými dramatickými prostriedkami. Svedčí o tom dráma Všetci moji synovia, ktorá je tragédiou hlavnej postavy, výrobcu lietadiel Joea Kellera. Pre zisk a vlastný egoizmus dodáva na front chybné lietadlá, čím zapríčiní smrť mnohých ľudí a nakoniec aj vlastného syna. V závere si uvedomí svoje správanie a spácha samovraždu. Námetom hry Skúška ohňom bol salemský proces s bosorkami roku 1692. Na historickom pozadí chcel autor poukázať na neslávne pôsobenie Výboru pre neamerickú činnosť, ktorý v 50. rokoch prenasledoval pokrokovo zmýšľajúcich intelektuálov. Pohľad z mosta je psychologickou drámou zo života talianskych prisťahovalcov. Hra Po páde predstavuje dramatický dialóg človeka s vlastním svedomím. K posledným hrám patria drámy Cesta z hory Morgan(úspešný mladý muž po autohavárii v nemocnici prehodnocuje svoj vzťah k žene a milenke) a Rozbité zrkadlo(dráma židovskej rodiny v Amerike v čase prenasledovania na židov v Nemecku roku 1938). Smrť obchodného cestujúceho

Postavy:
Willy Loman - obchodný cestujúci
Linda - jeho žena
Biff - starší syn
Happy- mladší syn
Bernard - Charleyho syn
Charley - sused
Stryc Ben - zomrel, willyho brat
Howard Wagner - majiteľ firmy, kde pracuje Willy

Kompozícia - 2 dejstvá, časté retrospektívy, dej sa neodvíja chronologicky

Táto hra sa dotýka osudu Williho Lomana, obchodného cestujúceho, ako človeka, ktorý musí uživiť rodinu z jedného týždenného platu a zároveň aj zaplatiť všetky splátky a pôžičky. S jeho narastajúcim vekom je to čoraz ťažšie, pretože Willi je už dosť vyčerpaný a už mu to tak nejde ako kedysi. Pre neho je dosť dôležité aby bol obľúbeným a tak učí aj svojich dvoch synov. (citát)Willy: Ponevadž člověk, kterej má zjev, člověk, kterej dovede vzbudit u lidí zájem, to je člověk, kterej se v obchodním světe dostane dopředu. Když budete oblíbený, tak vám nebude nikdy nic chybět. Jako třeba já například. Já nikdy nemusím čekat, až na mně dojde řada, když jdu k zákazníkovi. Stačí říct "Je tady Willy loman!", a jdu rovnou dovnitř.(koniec citátu) Má dvoch synov Biffa a Happyho a manželku Lindu. O dva roky mladší Happy je veľký sukničkár, má síce byt aj prácu, ale to ho nenapĺňa. Ako sa dozvedáme v retrospektíve, Biff bol nádejný hráč baseballu. Keď hral zápas, na štadióne boli sa na neho pozrieť aj z rôznych univerzít.

Podmienkou prijatia na univerzitu bolo len zmaturovať. Biff sa poriadne nepripravil na záverečný test a tak mu ani nepomohlo radenie jeho kamaráta Bernerda. Jeho učiteľ matematiky ho nechal prepadnúť, aj keď mu chýbali len 4 body. Potom sa vybral za otcom do Bostonu, kde bol otec pracovne a našiel ho v hotelovej izbe s nejakou ženskou. Biff, chcel, aby otec išiel za učiteľom, ale po tomto stretnutí všetko vzdáva a rozhodne sa neukončiť strednú školu. (citát)-Biff: Von tam někdo je?, Willy: Ne, to bylo ve vedlejším pokoji., Biff: Někdo je v tvý koupelne!, Willy: Ale ne to je vedle, maj tam nějakou společnost – Žena Můžu sem? Vono je něco ve vaně, Willy a hejbe se to!, Willy: Eh – já myslím, že byste se měla vrátit do svýho pokoje. Už to přece musej mít vymalovaný. V pokoji u slečny se maluje, tak jsem jí dovolil, aby se u mně osprchovala. Tak už běžte, běžte....(koniec citátu) Stále sa háda s otcom, ktorý sa nezmieri s tým, že jeho syn nezmaturoval a nedostal sa na vysokú školu a teda opúšťa rodičovský dom. Mení často zamestnania, dokonca sa dostane aj na tri mesiace do väzenia za krádež obleku, ale to sa dozvedáme až neskôr. Rozhodne sa vrátiť domov, kde nájde aj svojho brata. Mama sa zdôverí synom, že má obavy o otca. Dozvedela sa , že jeho nehoda s autom bola úmyselná a ešte našla aj hadičku pripojenú k plynovému boileru. Biffa a Happyho láka predstava peňazí a rozhodnú sa kúpiť si ranč, alebo založiť nejakú spoločnosť a potrebujú peniaze. Biff si spomenie na bývalého zamestnávateľa, ktorý ho vyhodil aj keď mu predtým dôveroval, lebo bol podozrivý z krádeže a keď odchádzal ponúkol mu pomoc v budúcnosti. Vyberie sa tam až zajtra. Ešte ten deň večer Biff zoberie hadičku. Ráno už Biff odišiel, keď sa Willy zobudil. Linda mu oznamuje, že sa má stretnúť s chlapcami v jednej nóbl reštaurácii, čo ho veľmi poteší. Willy sa v tento deň tiež vyberie za zamestnávateľom, Howardom, so žiadosťou o miesto v New Yorku, aby nemusel stále cestovať. Má už predsa 63 rokov a z toho venoval firme celých 34 a bol vo firme ešte vtedy, keď ho otec nosil v náručí. Ibaže Howard nemá pre neho miesto vo firme a dokonca mu dá výpoveď.(citát)Howarde, a teď nemám ani na zaplacení pojistky! To nejde vycucat citrón a šlupku proste vodhodit – člověk přece není citrón!(koniec citátu) Napriek tomu, Willy stále odmieta aj miesto u svojho kamaráta Charleyho, pretože sníva o tom, že sa stane obľúbeným vo svojej profesii. Charley mu dáva aj peniaze, ktoré vydáva ako za svoj plat u Lindy.

Ešte stále dosť ľutuje, že sa kedysi vzdal možnosti mať prácu na Aljaške(obchod s drevom), kde by možno zbohatol ako jeho brat Ben v Afrike. Biff u Billa Olivera nepochodí, najprv čaká 6 hodín bez prijatia a potom utečie s jeho perom , keď ho nespozná. S otcom sa stretne v reštaurácii, kde sa pohádajú a Biff bez večere odchádza domov. Happy sa tu zoznámi s jednou ženskou, ktorá sa neskôr objaví aj so svojou kamarátkou, aby strávili večer vo štvorici, no nakoniec s nimi odchádza len Happy a otca tu necháva samotného. Willy je taký zamyslený(spomína na minulosť, čo sa vtedy odohralo v Bostone ), že si nevšimne, že už všetci odišli a tak odchádza až na čašníkovo vyzvanie. Doma sa všetci stretnú. Linda vynadá synom, prečo neostali pri otcovi. (citát) Linda: Jste dobytek! Oba dva! Žádnej druhej tvor na světe by nedokázal bejt k tomuto člověku tak nelidskej, aby vodešel z restaurace a nechal ho prostě plavat! (koniec citátu) Biff ešte potrebuje hovoriť s otcom, tak ho nájde, ako sadí semená v záhrade, ktoré kúpil po ceste domov a rozpráva sa už s zomretým bratom Benom. Biff sa rozhodol odísť už nadobro z domu. (citát)Biff: Proč se pořád pachtím za něčím, co nechci bejt? Co mám co pohledávat v nějaký kanceláři a chovat se jako samolibej, směšnej žebrák, když přece všechno, po čem toužím, je tam venku a čěká to jen na to, abych si přiznal, co jsem zač. Proč si to nemůžu přiznat , Willy? (koniec citátu) Skoro sa zas pohádajú, ale Willy konečne príde na to, že ho má Biff veľmi rád. (citát)Biff: Pro pána boha, necháš už mě vodejít? Pohřbíš už jednou ty sví falešný sny, než se stane neštěstí? Ráno jedu. Uložte ho – uložte ho do postele! Willy: po dlouhé pauze Není to – není to ohromný? Biff – dyť von mně má rád! (koniec citátu) Všetci idú spať, len Willy ostáva sám v miestnosti, potom nastúpi do auta a má smrteľnú nehodu, zrovna v ten deň ako sa zaplatila posledná splátka na ich dom.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?