Arthur Hailey Let do nebezpečenstva

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 1457×

Příbuzná témataArthur Hailey Let do nebezpečenstva

Vydavateľstvo Mladé letá
Bratislava 1976
druhé vydanie
158 strán


Niečo o autorovi knihy:
Arthur Hailey – narodil sa roku 1920 v Anglicku, hlási sa ku kanadskej národnosti a býva v kalifornskom meste St. Helena. Študoval na Harvardskej univerzite filológiu. Ke-dysi bol jedným z najčítanejších románopiscov USA. Ďalšie známe diela: Letisko.

Členenie knihy:
Dielo sa delí na 11 kapitol, pričom pri každej je namiesto názvu časový úsek, ktorý zachytáva (spravidla 20 – 60 minút).

Obsah knihy:
Autor zachytáva let dopravného štvormotorového lietadla, ktoré vezie futbalových fa-núšikov z Winnipegu do Vancouvera na zápas, ktorý je celkom bežným príbehom až do chvíle, keď časť cestujúcich, ako aj obaja piloti zjedia na večeru lososa. O pol hodiny neskôr mení sa bežný let na otrasný boj o život vo výške štyroch míľ nad pásmom Skalis-tých hôr. Celú tragédiu spôsobila otrava lososom, ktorá postihla kapitána lietadla a na-pokon i druhého pilota. Päťdesiatšesť cestujúcich je odsúdených na istú záhubu… No našťastie na palube boli i cestujúci, ktorí nejedli lososa. Medzi nimi i lekár a bývalý pilot. Ten však pilotoval malé bojové stíhačky pred dvadsiatimi rokmi a nie obrovskú štvormo-torovú opachu, ktorá je „mľandravá ako mokrá špongia“… Našťastie sa však pilotovi podarí nadviazať spojenie s Vancouverským letiskom a tí tam dole majú plné ruky práce. Už začali evakuovať obyvateľov z blízkosti letiska na bezpečnejšie, vzdialenejšie miesta, buntošili políciu a požiarnikov. Zohnali profesionálneho pilota, ktorý riadi presne to isté lietadlo. Ten doslova od základov učil pilota manévrovať s lietadlom. Celé mesto sa pri-pravuje na obrovskú tragédiu… No nakoniec nervy vydržia pilotovi na zemi i vo vzduchu a tak bývalý pilot, i keď s menšími ťažkosťami, pristane letisku vo Vancouveri.

Citát z knihy:
„Stúpame,“ zaznel letuškin hlas neuveriteľne pokojne. Zdesene si uvedomil, že aj ona je tu, vtom výkrik v jeho vedomí splynul so skutočným krikom nejakej ženy v kabíne cestu-júcich za jeho chrbtom – divým, šialeným krikom. Potom zreval nejaký muž: „To nie je pilot, vravím vám! Piloti ležia na zemi, obaja. Sme stratení!“

Môj názor na knihu:
Z deja knihy, ktorý je vcelku veľmi jednoduchý, dokázali autori vyťažiť maximum, udr-žať čitateľa v napätí až po poslednú stranu. Asi aj preto mám toto dielo prečítané už nie-koľkokrát. Každý, kto má rád napätie a dobrodružstvá, by si nemal nechať túto knihu újsť.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?