Antoine de Saint-Exupéry Pošta na juh

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Antoine de Saint-Exupéry Pošta na juh

Kompozícia: 3 časti (1. - 4 kapitoly, 2. - 14 kapitol, 3. - 8 kapitol)

Žáner: román

Literárne obdobie: literatúra po roku 1945 (francúzska)

Rok vydania: 1929

Motto: „Ľúbil som život, ktorý som neveľmi dobre pochopil, život neveľmi pravdivý. Veď ani dobre neviem, čo som potreboval: mal som v sebe akúsi nesplniteľnú túžbu …" (Saint-Exupéry, A. de: Pošta na juh. Tatran, Bratislava 1966, str.132)

Kedy a kde sa odohráva dej: dej sa odohráva v období začiatkov letectva, v lete ktoréhosi roku na saharskej púšti (nad ňou a na letisku), retrospektívne však návrat do Paríža k Jacquesovej láske

Zhrnutie: Dopravný pilot Bernis sa po nešťastnej láske rozhodne venovať už len svojej práci. Po núdzovom pristáti v saharskej púšti však prichádza o život.

Pošta na juh - Bernis pilotoval lietadlo, ktoré nosilo poštu z Francúzska do Južnej Ameriky a naopak. Let s „poštou na juh" sa mu stal tragickým. Postavy:

Jacques Bernis
- pilot dopravného lietadla, ktoré preváža poštu
- zanietený letec
- jeho láska k žene, ktorú miluje nebola naplnená
- s Genevieve sa poznajú už dávno - ešte keď ona bola dievčatko
- nespomína sa jeho rodina
- nežný, nenásilný, nesebecký, nechce brať Genevieve jej pohodlný, bohatý život i keď ju veľmi miluje

jeho priateľ - rozprávač príbehu
- kamarát ešte zo školy, taktiež letec, v Bernisových začiatkoch mu dával cenné rady
- Bernisov dôverník
- on našiel jeho havarované lietadlo a aj jeho telo

Genevieve
- Jacquesova láska, na ceste po svete na ňu často myslieval
- poznal ju aj jeho priateľ, možno aj on k nej niečo cítil, spolu si ju stále pripomínali
- vydala sa a mala syna, ktorý jej však zomiera -> rozpory s manželom Herlinom
- po smrti syna úplne zničená, bola absolútne mimo
- chcela, aby ju Jacques uniesol niekam preč
- „tvrdohlavá, milá, tvrdá, krutá, nespravodlivá, ani si to neuvedomujúc"
- navyknutá na luxus
- v závere zomiera a Jacques ju príde pozrieť

Dej:Kniha má zaujímavé rozčlenenie na 3 časti, pričom druhá časť je retrospektívnym pohľadom do života hlavného hrdinu. V prvej časti je Jacques Bernis vykreslený z pohľadu jeho vzťahu k profesii, ktorú vykonáva - je letec, pilot dopravného lietadla, ktoré pravidelne vozí poštu a miluje svoju prácu nadovšetko. Lietadlo musí byť pred odletom v bezchybnom stave. Svoju prácu vykonáva svedomito a dodržiava letový plán.

Má letieť z Francúzska do Južnej Ameriky. Postupne mu však jeho myšlienky zablúdia od chválospevov krajiny, nad ktorou práve letí až po Genevievu, ženu, kvôli ktorej bol ochotný vzdať sa túlania po svete, vzdať sa večného hľadania.
Rozprávačom je jeho dôverný priateľ - verný druh, taktiež letec. Poznajú sa už celé veky a bol to práve on, komu sa Jacques zdôveroval. Obaja poznali Genevievu už odmalička, už vtedy mala v sebe niečo tajomné, niečo, čo pútalo. Často sa pri svojich potulkách rozprávali práve o nej. V liste sa Bernis svojmu priateľovi zdôverí, že už nechce blúdiť, že už našiel zmysel svojho života. Prichádza do Paríža, kde si chce získať lásku Genevieve. Genevieve je vydatá, nie práve najšťastnejšie, v poslednej dobe si s manželom nerozumejú, lezie jej vyslovene na nervy. A ešte jedna priepasť stojí medzi nimi - ich malý synček zomiera. Je vyčerpaná a zúfalá, neroní však slzy, nedáva to najavo. Synček nakoniec zomrie a Genevieve chce, aby ju Jacques odniesol niekam preč. Chcel ju vziať do Španielska, avšak nakoniec sa vrátili späť. Nechcel si vziať na seba tú zodpovednosť - nebude s ním šťastná, čo potom? Nebude už žiť vo veľkom dome s históriou generácii, nebude obklopená prepychovým nábytkom, už to nebude ona - čo potom? Čo sa stane potom? Vzdal sa jej. Otočil auto a vrátil sa do Francúzska. Vrátil ju prostrediu, z ktorého ho vytrhol. Obetoval sa … a ponoril sa do práce. Potom už videl Genevievu iba raz - bol ju pozrieť, keď umierala. Teraz letí nad púšťou a počasie je zlé. Medzitým si jednotlivé letiská vymieňajú správy. Lietadlo s poštou nechodí. Lietadlo s poštou sa stratilo. Treba hľadať lietadlo s poštou. Nájde ho jeho priateľ. Lietadlo rozbité, pilot je mŕtvy - ale pošta, dôležitejšia ako život, je v poriadku …


„Letecká spoločnosť prikazovala: pošta je cenná, pošta je cennejšia ako život. Áno. Čím ale uspokojiť tridsaťtisíc milencov … Len trpezlivosť, milenci! Prichádzame k vám s večernými zorami." (Saint-Exupéry, A. de: Pošta na juh. Tatran, Bratislava 1966, str. 26, 27)

„Našiel som ten prameň. Spomínaš si naň? Je ním Genevieve …" (Saint-Exupéry, A. de: Pošta na juh. Tatran, Bratislava 1966, str. 37)

„Je unavený. Pred dvoma mesiacmi si šiel do Paríža vydobyť Genevievu. Vyrovnal sa s porážkou a včera sa vrátil do služby." (Saint-Exupéry, A. de: Pošta na juh. Tatran, Bratislava 1966, str.

27)

„Druh môj … Teda tu bol poklad: ten si hľadal! Tej noci, ležiac na dune so skríženými rukami, obrátený k tmavomodrému zálivu a tvárou k rojom hviezd, bol si taký ľahký …" (Saint-Exupéry, A. de: Pošta na juh. Tatran, Bratislava 1966, str.133).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?