Antoine de Saint-Exupéry Malý princ

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Antoine de Saint-Exupéry Malý princ

Celý dej sa odohráva v Afrike na púšti.
Dej: Hlavný rozprávač, keď bol malý, veľmi rád kreslil. Nakreslil slona vo veľhadovi, ale dospelý mu tvrdili, že nakreslil klobúk a má sa radšej venovať učeniu. Podľa tej kresby vedel rozpoznať ľudí a na kreslenie zanevrel. V dospelosti sa stal letcom a v jeden deň sa mu pokazil motor a musel pristáť na neobývanej zemi. Ráno za ním prišiel chlapec, a poprosil ho, či by mu nemohol nakresliť ovečku. Rozprávač mu ukázal svoju kresbu z detstva, a chlapec ju vedel hneď pomenovať. V ten deň sa spoznal s Malým princom.
Malý princ pochádzal z planéty, kde rástli baobaby (divé rastliny) a slnko stále zapadalo .Keď bol smutný, tak sa díval na západ slnka. Jeho planétka sa volala asteroid B 612.Objavil ju turecký hvezdár, a bola malá ako dom. Malý princ sa staral o ňu, vykopával baobaby.
Jedného dňa vietor privial semienko na planétu Malého princa. Tešil sa, kedy kvietok rozkvitne. Vyrástla z neho krásna kvetina, ale bola veľmi pyšná a Malého princa to veľmi trápilo. Polieval ju, spravil jej zástenie a na noc ju prikrýval skleným zvonom.
Raz večer išiel za ňou a povedal jej zbohom. Vtedy sa kvetina povahovo zmenila a povedala mu, nech je stále šťastný a sklený zvon že už nepotrebuje, poradí si aj sama. Kázala mu odísť čo najskôr, nechcela, aby ju videl plakať.
Malý princ navštívil sedem planét. Na prvej býval kráľ, ale žil na nej sám.Veľmi rád rozkazo- val,ale nemal komu.Snažil sa Malého princa presvedčiť,aby ostal,vymenoval ho ministrom,vyslancom.Nebol dôvod ostať na planéte,kde nik nebol,iba panovačný kráľ.
Na druhej býval márnivec.Chcel,aby ho stále obdivoval.Mal tlieskať a márnivec sa mu zakaž- dým poklonil a zdvihol si klobúk.Ale omrzelo ho to a odišiel na tretiu planétu.
Na ďalšej planéte býval pijan.Návšteva bola krátka,pijan sa hanbil zato,že pije.
Štvrtá planéta patrila biznizmenovi.

Biznizmen si privlastnil všetky hviezdy a stále ich sčítaval.Bol veľmi čudný a vyhlasoval sa za vážneho človeka.
Piata planéta bola zo všetkých najmenšia.Mala len pouličnú lampu a lampára.Každú minútu zhasínal a zasvecoval lampu,nemal čas si ani kedy pospať.
Na šiestej planéte býval starý pán,ktorý písal hrubé knihy.Bol zemepisec a Malého princa sa pýtal na jeho planétu.Zistil,že kvetina je pominuteľná, a prišlo mu jej ľúto.Zemepisec mu od- poručil navštíviť planétu Zem,že má dobrú povesť.
Siedma planéta bola teda Zem.Premýšľal o obsluhovačoch lámp.
Navštívil Afriku,rozprával sa s hadom,s kvetami- objavil kvety podobné jeho kvietku-ruže. Skrotil si líšku,ostali priateľmi na celý život.Líška bola veľmi šťastná.Navštívil výhybkára na vlakovej stanici.Vypravoval vlaky a povedal,že ľudia nie sú nikdy spokojný,stále sa presťahú- vajú,cestujú.len deti nestratili svoje šťastie.
Spolu s rozprávačom sa vydali hľadať studňu.Rozprávač pochopil,že studňa a voda v nej sú zázrak,treba si ju ceniť.Malý princ povedal:“ Ale oči sú slepé.Treba hľadať srdcom“.
Rozprávačovi sa podarilo opraviť motor.Išiel za Malým princom,a našiel ho,ako sa rozpráva s hadom.Had ho asi poštípal.Povedal,že zajtra odchádza na svoju planétu,chce odísť sám. Napriek tomu ho rozprávač odprevadil.Malý princ za súmraku odišiel.
Odvtedy sa rozprávač pozerá na hviezdy a spomína na Malého princa,na jeho kvetinu,na ovečku.
O diele: Filozofické dielko pôvodne venované deťom sa stalo jedným z najznámejších diel francúzskej literatúry na svete.Dielo možno čítať v detskej úrovni,ako rozprávku o Malom princovi alebo vo filozofickej úrovni,ako dielo o hľadaní pravdy a poznania,zmyslu života človeka.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?