Antivírová ochrana

Kategorie: Informatika (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 6041×

Příbuzná témataAntivírová ochrana

Antivírová ochrana
Aby sme zamedzili prístupu vírusov do počítača, musíme ho pred takouto nežiadanou návštevou chrániť. Vhodnou kombináciou dvoch aspektou (aktívna antivírová obrana a prevencia) môžeme výrazne znížiť riziko vírovej nákazy. Tu je všeobecne zhrnutý odporúčaný návod na bezpečnú prácu s PC:

1) Vykonávajte pravidelný update svojho antivírusoveho programu!
2) Nikdy neotvárajte e-mailovu prílohu, ktorú ste si nevyžiadali!
(vírus IloveYou, ktory v máji 2000 spôsobil nemalé ekonomické škody (odhadujú sa asi na 8.7 miliardy USD). Programovanie týchto vírusov je pomerne jednoduché a ich efekt je rozsiahly.)
3) Majte kontrolu nad svojim počítačom a nad tým, kto ho používa!
4) Inštalujte včas všetky záplaty(patch) na používaný softvér!
5) Vždy preverujte diskety a CD média predtým, ako ho použijete a s každým novým súborom nakladajte s najvačšou opatrnosťou!
6) Nenechávajte diskety v mechanike!
7) Využívajte viac ako len jeden spôsob antivírusovej ochrany!
8) Vytvorte si zaručene čistú bootovaciu disketu a starostlivo ju uložte na bezpečné miesto!
9) Pravidelne zálohujte!
10) Nepodliehajte panike!

Antivírové programy: (a.p.)
Je to program, ktorý slúži na lokalizáciu, následné odstránenie vírusu a maximálne napravenie škody ním spôsobené.
Aby mohli úspešne splniť prvé kritérium (nájsť vírus) využívajú rôzne metódy:

1)Kontrolné súčty: (CRC)Táto metóda funguje na systéme databázy, kt. si a.p. sám vytvorí a pri kontrole porovnáva každý súbor s týmto zoznamom a v prípade zmeny hlási podozrenie. Metóda dokáže odhaliť aj nové vírusi, ale nie všetky, pretože niektoré víri podstrčia pri kontrole a.p. originál súboru a stávajú sa tak pre a.p. neviditeľné, prípadne niektoré víry a.p. mažú túto databázu. (príklad: Kaspersky AntiVir)

2)Hľadanie známych reťazcov: A.p. obsahuje databázu známych vírusov a pri kontrole porovnáva obsah súboru s toto databázou. Veľmi rozšírená metóda, celkom spolahlivá, avšak málokedy odhalí nové víry (niektoré a.p. dokážu rozoznať novšiu verziu im známych vírov), kt. ešte v databáze nemá. Preto je nutné tento zoznam pravideľne aktualizovať! (príklad: Norton Antivirus)

3)Heuristická analýza: Pri kontrole a.p. napodňuje správanie PC (provokuje víri) a ak sa program zachová podozrivo, okamžite na to upozorní. Veľko výhodou je schopnosť odhaliť aj nové vírusi (kt. nemusia byť v databáze známych reťazcou). Nevýhodou je zdĺhavosť metódy a možné plané poplachy.

(príklad: Norton Antivirus, AVG,)

4)Rezidentná ochrana: Po zapnutí PC sa spustí a.p., kt. počas jeho chodu stráži miesta náchylné na napadnutie, prípadne súbory, s kt. práve pracujete. Taktiež je tu riziko plných poplachou, ale je to užitočná metóda hlavne dnes, keď sa vírusi snažia potajomky dostať na PC. (príklad: ľubovolný antivír od renomovaných firiem)
Najznámejšie antivírové programy.:
K našim slovenským patrí hlavne a.p. NOD od firmi ESET. Známim a rozšíreným a.p. je AVG od českej firmi GRISOFT (k dispozícií je aj Slovenská verzia). K svetovej špičke patrí známy Norton Antivirus, ktorý je zárukou bezpečnosti na vašom počítači, o ktorú sa usilovali jeho tvorcovia zo SYMATEC-u. Zaujímavosťou a.p. Panda je, že sa aktualizuje cez internet denne. AntiVirus H+BEDV Personal Edition, ktorý je voľne prístupný na internete v plnej verzií je od nemeckých tvorcov. Firma AEC so svojími a.p. KasperskyLab (v minulosti AntiViral Toolkit Pro) a F-Secure (nahradil F-PROT) sa tiež usiluje udržať bezpečcie na vašich PC.

Antivíroých programov je obrovské množstvo a preto je ťažké rozhodnúť sa pre ten správny. Dôležité je, aby spĺňal základné kritéria, kt. už boli spomenuté: schopnosť nájsť vír- k tomuto účelu by mal mať aspoň 3 z vyššie uvedených metód, mal by mať zabespečenú pravidelnú aktualizáciu, schopnosť opravovať napadnuté súbory, kontrola e-mailu, okmprimovaných súborov, mal by vedieť zabespečiť karanténu neliečiteľným súborom, schopnosť spustiť automatickú kontrolu vo vopred naplánovanej dobe, je dnes už samozrejmosťou.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?