Antickí bohovia

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 1844×

Příbuzná témataAntickí bohovia

ANTICKÍ BOHOVIA

Herakles – ( tiež Herkules ) syn najvyššieho boha Dia a tirynskej kráľovnej Alkmeny, najväčí hrdina gréckych mýtov a bájí.
Narodil sa v Tébach, kam jeho matka Alkmena ušla so svojím manželom Amfitryónom z Tiryntu. Zeus bol o jeho očakávanim narodení informovaný, a to nielen ak vševediaci boh, ale preto, že sám mal na tom zásluhu. Alkmena sa mu totiž páčila, a tak vzal na seba podobu jej manžela a bez ťažkostí ju zviedol.
Héra sa o jeho slávu pričinila celkom proti svojej vôli, a to nástrahami, ktoré mu z pomsty za neveru svojho manžela kládla a ktoré Herkules vytrvalo prekonával. Hneď do kolísky poslala za ním dva hady, aby ho zahubili. On ich však včas zaškrtil. Amfitryón pochopil, že dieťa s takou silou a obratnosťou má pred sebou budúcnosť. Dal ho teda patrične vychovať, dokonca lepšie než vlastného syna Ifikla. Zeus ho napokon, po rôznich hrdinských činoch, posadil za stôl, pohostil ho nektárom a ambróziou a ako odmenu za jeho hrdinské činy a náhradu za jeho utrpenie mu daroval nesmrteľnosť. Rozhodnutie veľkého Dia zostalo v platnosti : je symbolom hrdinstva a dodnes sa konajú olympijské hry, ktoré vraj založil na pamiatku svojho víťazstva nad kráľom Augeiom.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?