Americká Samoa

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 3774×

Příbuzná témataAmerická Samoa

Ekonomika

Hoci rybolov a turistika sú veľké priemyselné odvetia vláda U.S. je hlavný zamestnávateľ v Americkej Samoe. Ostrovný hrubý domáci produkt rastie tak rýchlo ako obyvateľstvo a na hlavu je najvyšší medzi ostrovmi v Pacifickom oceáne. Ryby sú chytané na spracovanie a konzervovanie v amerických továrňach, lovia sa podľa potreby a týmto obchodom prispievajú k exportnému výnosu. Iba jedna pätina z ostrovnej pôdy je orná a okolo polovica ornej pôdy je pod stálym obrábaním. Poľnohospodárska výroba je v prvom rade využívaná pre domácu spotrebu. Hlavný výnos sú kokosové orechy, taro, sladký zemiak, banány, papáje, ananásy a chlebovníky. Miestnu obchod uspokojí turistický ruch a Pago Pago je dôležitá stredo - pacifická zastávka pre cestujúce lietadlá. Vláda Americkej Samoy, ktorá zamestnáva jednu tretinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, je financovaná miestnymi príjmami a vládou U.S.A. a spojené štáty sú prameňom väčšiny významov Americkej Samoy. Tutuila má najviac ostrovných ciest (vozoviek) a má medzinárodné letisko, pokiaľ menšie letiská obsluhujú od ostrovov Tau a Ofu. Pago Pago je hlavné prístavné mesto. Vláda a sociálne podmienky

Vládne usporiadanie Americkej Samoy sa veľmi podobá U.S.A. Vedúci úradník je hlava pri volenom riaditeľovi, ktorý bol až do roku 1977 volený úradom vnútra U.S.A. Zákonodarný zbor alebo Fono má akademický senát, ktorého členovia sú vybratí pri zasadnutiach veliteľov a snemovňa reprezentantov, ktorého členovia sú obľúbene volení. Vzdelanie v Americkej Samoe je vedené väčšinou v anglickom jazyku. Vyššie stredné školy v Americkej Samoe ponúkajú široké rozpätie odborného vzdelania. V roku 1972 vládny ústav pre sociálne zabezpečenie ich pracovníkov a rybársky priemysel sa prispôsobil príkazu. Nemocnica na ostrove Tutuila je doplnok zdravotných kliník všade po ostrovoch. História

Ostrovy, ktoré sú teraz Americká Samoa boli pravdepodobne obývaná Polynézianmi pred viac ako 2,500 rokmi. Pred Európskym spojením a bádaním, Tutuila bola vedľajšia oblasť Upolu (teraz časť Západnej Samoy), a Manua bola ovládaná ich vlastným výkonným vodcom. Holandský navigátor Jacob Roggeveen zazrel ostrovy Manue a skontaktoval sa s ostrovanmi. Francúzsky prieskumníci tam dorazili v roku 1768 a v roku 1787 bolo 11 členov expedície zmasakrovaní. Po ďalších 40 rokov sa Európsky prieskumníci neukázali v blízkosti týchto ostrovov, počas toho času sa ostrovy stali útočiskom pre utečeneckých námorníkov a pre unikajúcich trestancov.

Prví misionári z London Missionary Society (Londýnska Misionárska Spoločnosť) prišli na ostrovy v rokoch 1830-tich a ďalší kresťansky misionári sa riadili ako Tutuila a neskôr ostrovy Manau boli podriadené misionárskemu vplyvu. V Januári 1872 U.S.A. podpísali zmluvy s Kráľovstvom Samoy a získava práva na založenie námornej zastávky v Pago Pago. V roku 1889 sa U.S.A., Británia a Nemecko schválili neutralitu Samoy a bola vytvorená trojstranná dohoda o ochrane ostrovov. Dohoda v roku 1899 o rešpektovaných vrcholných záujmoch U.S.A. o ostrovy východne od dĺžky 171° W a Nemecka o ostrovy západne od poludníka. Pôsobením vysokých náčelníkov, východná skupina bola prenechaná U.S.A. v roku 1904, ale nebolo to akceptované kongresom U.S.A. až do roku 1929 (Swains bolo priznané k U.S. Britániou v roku 1925). Ostrovy boli udelené pod súdnu právomoc vojenského námorníctva U.S. až kým v roku 1951, keď ich vláda bola prepísaná k Úradu vnútra U.S., potom v roku 1960 ústavný konvent Americkej Samoy dokázal prvé zloženie územia. V roku 1978 prví volení správcovia sa ujali úradu. Počasie

Je tam veľmi horúce tropické klíma. Najsilnejšie dažde sú zvyčajne medzi Decembrom a Aprílom. Klíma je najlepšia v priebehu zimných mesiacov, Máj až September, keď tam sú mierne južne- východné vetry.

Oblečenie

Ľahké bavlnené šaty a bielizeň počas roka s teplým šálom pre chladnejšie zimné večery a oblečenie do dažďa pre vlhkú sezónu (December až Apríl).

Krátky prehľad

Vzdialenosť od:
Honolulu: 2,300 míľ
Los Angeles: 4,800 míľ
Auckland: 1,600 míľ

Rozloha ostrova:
Celková rozloha: 76,1 míľ štvorcových
Celkovo ostrovov je: 7
Hlavný ostrov je: Tutuila, 56 míľ štvorcových
prístav Pago Pago, Tutuila

Obyvateľstvo:
1. Júl 1995 bol odhad: 56,350 obyv.
Prirodzený prírastok: 3,8 percenta
Stredný vek: 21 rokov(akože prevláda)

Ekonomika:
Mena: Americké doláre
Odhad platu na 1 obyvateľa: 5,000$
Platové zdroje:
obživa farmárčením a rybolovom
štátne služby, ľahká manufaktúrna výroba.
Štátne zamestnanie v roku 1995: 4,281 pracovníkov
Počet zaregistrovaných motorových vozidiel v roku 1993: 5,126
Počet telefónov v roku 1993: 8900

Nakupovanie

Nakupovanie v Americkej Samoe je vždy radostná prechádzka. S malými Kórejskými, Samoanskými a Americkými stánkami, v ktorých sú tie najnovšie jedlá, nábytok, elektronika, hardware a hračky, proste Americká Samoa ponúka všetko čo si len viete predstaviť. S obrovskými veľkoobchodmi v Tafune, kde sa dajú kúpiť aj tie posledné maličkosti ako napr.: jedlo pre psa, papierové produkty, čistiace prostriedky a hocičo čo potrebuje rodina okolo domu.

Mnohé trhy ponúkajú tie najexotickejšie druhy ovocia, ktoré sú voľne položené v košíkoch alebo iba vyložené na pulte na nejakom veľkom liste zo stromu.
Ponúkajú tu rôzne služby, od fotografovania, cez módne obliekanie a tlačové služby. Jedlo a jedenie

Jedenie v Tutuile je kuchársky zážitok. Miestne “Barbeque“(číta sa bárbekjú) a v kamennom ohnisku pečené miestne jedlá ako napr. chlebovník, bravčové mäso, kurča a banány sú k dispozícii vo väčšine dedín, pokiaľ ďalšie exotické chúťky sa dajú uspokojiť v mnohých mestských reštauráciách. To zahrňuje Kórejské, Čínske, Americké, Japonské a Talianské. Spoločný znak všetkých týchto je zdvorilý, usmievajúci sa servis a chutné, svieže jedlá na objednávku.
Bary sa väčšinou vyskytujú neďaleko Pago Pago, hoci nejaké sa nachádzajú aj v Tafune, Leone a v iných častiach ostrova. Hudba je často na mieste schôdzky a miestny hudobníci sú veľmi talentovaní speváci.

Národné parky

Dve dažďové lesy a koralový útes sú domovom jedinečným tropickým zvieratám vrátane lietajúcej líšky, pacifického štrkáča a korytnačky, a zoskupenie vtákov a rýb. Park obsahuje paleontropické dažďové lesy, koralové útesy a nádherné pláže s bielym pieskom. Nové stredisko návštevníckeho parku je v Pago Plaza, v administratívnej budove na ostrove Tutuila. Park bol úradne schválený 31 Októbra 1988. Majetky parku sú na trojici oddelených ostrovov: Tutuila, Ofu a Tau, a rozprestierajú sa na 9 000 akroch pôdy (1 aker = 4,000 metrov štvorcových). Všetky majetky sú prenajaté od patričných dedín. Územie ostrovov

Najväčší ostrov Tutuila zaberá viac ako dve tretiny celkovej rozlohy Americkej Samoy a leží na najzápadnejšom kraji skupiny ostrovov, menej ako 50 míľ (80 km) od západnej Samoy na ostrove Upolu. Skupina ostrovov Manua, okolo 60 míľ (97 km) východne od ostrova Tutuila, je to druhá najväčšia pevnina na ostrovoch; Tau je najväčší z troch ostrovov v skupine. Zvyšné ostrovy sú celkom malé; Aunuu leží juho- východne od ostrova Tutuila a ostrov Rose je neobývaný korálový ostrov okolo 250 míľ (400 km) východne od ostrova Tutuila. Ostrov Swains je korálový ostrov v súkromnom vlastníctve asi 280 míľ (450 km) severozápadne od ostrova Tutuila. Až na nízko ležiace korálové ostrovy Swains a Rose, ostrovy sú skalnaté a vytvorili sa z prežitkov vyhasnutej sopky. Hlavne rozpätia pohorí vládnu v krajine Tutuila a na ostrovoch Manua. Najväčší vrchol na ostrove Tutuila je Mount Matafao (2,141 stôp [653 m]), ale najviac známy je Mount Pioa (1,847 stôp [563 m]), známy ako “Rainmaker” (robič dažďa) pretože je často zakrytý mrakmi. Tau je kužeľovitý ostrov, je tam vrchol vysoký 3,170 stôp (966 m) - Lata Mountain, najvyšší vrchol v oblasti.

Ostrovy sú obklopené korálovými útesmi, ktoré v niektorých prípadoch vytvárajú bariéry a tvoria tak lagúny. Pohoria a korálové útesy ohraničujú šírku pobrežných rovín vo väčšine oblastí. Tropická klíma je rozvážna pri oceánskych vetroch a častých dažďoch; Pago Pago prijíma okolo 5,000 mm dažďa ročne. Teploty sú zvláštne v priebehu roka. Denný nízky priemer je 68° F (20° C) a popoludní dosahuje výšky okolo 90° F (32° C). Okolo 70 % rozlohy zeme ostrovov je pokrytá dažďovými lesmi s vysokým papradím a so stromami ako Barringtonia asiatica, chlebovník, pandanus a bohaté kokosové palmy. Obyvatelia

Samoánci alebo poloviční jedinci Samoy tvoria drvivú väčšinu populácie. Samoánci sú Polynézski ľudia ktorých jazyk patrí k Austronesianskej (Malayo- Polynézianskej) jazykovej rodine. Väčšina Amerických Samoáncov rozprávajú tiež Anglicky. Občania Americkej Samoy sú uvážení príslušníkmi U.S., ale nie sú obyvateľmi U.S.A. Tradičné náboženstvá zásadne zmizli na ostrovoch. Viac než polovica obyvateľstva sú členmi v kongregačných kresťanských bohoslužbách a väčšina z rozdielu sú buď rímokatolíci alebo metodisti. Okolo 95% z celkového obyvateľstva je sústredených na ostrove Tutuila a viac ako polovica obyvateľov žijúcich na ostrove žije vo východnej časti ostrova, ktorá obsahuje najväčšiu osadu Pago Pago. V skutočnosti všetci ostatní žijú na ostrove Manua. Od rokov 1950 - tych 1000 obyvateľov Samoy emigrovali na Hawaii a na pevninové U.S.A. Všeobecne

Oficiálne oblasť Americkej Samoy je neregistrované územie U.S.A. v pacifickom oceáne. Zahrňuje východne ostrovy Samoe a to: Tutuila, Aunuu, Rose, ďalej 3 ostrovy Tau, Olosega, Ofu, potom ostrovy Manua a Swains. Územné hlavné mesto je Pago Pago, ktorý sa nachádza na ostrove Tutuila. Rozloha 77 míľ štvorcových (199 km štvorcových). Populácia v roku 1995 bola 57,000 obyvateľov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?