Americká revolúcia

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 3155×

Příbuzná témataAmerická revolúcia

Americká revolúcia vypukla v roku 1775 a skončila občianskou vojnou v roku 1865. Počas tejto revolúcie boli na čele USA:George Washington (otec vlasti) a Abrahám Lincoln.

George Washinton
Otec vlastiPrezývku „Otec vlasti“ si George Washington právom zaslúžil. Stál na čele výťazných amerických revolučných vojskbojujúcich za odtrhnutie od Velkej Británie a bol prvým prezidentom Spojených štátov. Keď prehrávali energický velitel nestrácal nádej a neúnavne povzbudzoval americké vojská. S energiou zastával aj funkciu prezidenta. Svoju prestíž využíval na zjednotenie novovytvoreného štátu. Washington mal malé predpoklady stať sa vodcom revolúcie. Abrahám Lincoln
Abrahám Lincoln bol jedným z najslávnejších prezidentov v dejinách USA. Lincoln bol proti otroctvu, preto vypukla občianská vojna medzi Úniou a Konfederáciou. Lincoln bol schopný vojenský velitel. Roku 1865 doviedol štáty únie k víťaztvu. Potom sa snažil pomeriť proti sebe stojace strany.

Otroctvo

V 16 storočí, keď európania začali kolonizovať Ameriku, na lopotu v strieborných baniach, či na plantážach boli dovážaný americký domorodci ako otrokov. V rokoch 1500-1800 ích previezli 12 000 000. Hnutie za zrušenie otroctva sa začalo v 19 storočí v USA a bolo aj zrušené.
Krutá vojna
za
oslobodenie černochov

Pre USA a Abraháma Lincolna bolo leto 1862 obvzlášť nepríjemné. Národ vstupoval do druhého roku občianskej vojny a federálne jednotky proti armáde Konfederácie postupovali len pomaly. Jedného dňa na začiatku Júna sa uchýlil pred vravou v bielom dome do pomerne kludnej piestnostitelegrafistu na ministerstve vojny, požiadal o papier a začal písať koncept prehláseniapožadujúceho oslobodenie otrokov. Úplné oslobodenie by sa protivilo lojálnym otrokárskym statkom, ktoré hraničili s konfederáciou a nadruhej strane jeho Republikánske strany nič iného uspokojiť nemohlo. V nasledujúcych týždňoch navštevoval prezident kanceláriu telegrafistu každý deň, prečítal vojnové dopisy a zakaždým dopísal k svojmu konceptu pár riadkov. Vláde predložil 22, júla predbežnú verziu, ktorá mala vstúpiť do platnosti 1 januára 1863 vo všetkých oblastiach búriacich sa proti USA. Takmer takú istú dlhú dobu, jaká uplynula od vojny za nezávislosť, bolo plantážnické hospodárenie amerického juhu závislé na práci otrokov, a tak sa stále viac odlišovalo od Severu, ktorého továrne prácu otrokov nepotrebovali. V Apríli 1861 z únie vystúpilo už 7 štátov a zlúčili sa s konfederacnými štatmi americkými.

Vojna vypukla 12, apríla, kedy pravidelnú armádu USA v kasárňach fort Sumter v charestonskom prístavezačali ostrelovať konfederačné delá. Lincoln za dôležitejšienež oslobodenie otrokov považoval zachovanie únie. Svoju vôlu nakoniec Lincolnovi vnútili samé okolnosti. Tisíce otrokov utekalo pod ochranu Únie a bez ohladov na zákony ích nikdo jejim majitelom nevrátil. Lincoln pôvodne chcel aby oslobodenie prebiehalo postupne, pričom by otrokárov finančne zainteresoval, a uvažoval, že založí pre bývalých otrokov založí novú kolóniu mimo územia USA.
V lete 1862 už bolo jasné, že takto zmiernená politika nebude aboliciniostom stačiť. Príkrejšie opatrenia mali aj svoje výhody. Prehlásenie o zrušení otroctva učenie severanov v očiach celého sveta milovníci slobody a k Juhu ako k utláčatelom sa obráti chrbtom. Juh dostal upozornenie, že oficiálne prehlásenie začína platit 1. Januára v oblastiach, ktoré sa dovtedy ešte budú búriť. Prehlásenie pripravilo pôdu všeobešobecnému zrušeniu otroctva, tak bolo uzákonené XIII. Dodatkom ústavy roku 1865:

Dodatok ústavy XIII.

Oddiel 1. V spojených štátoch a na celom území podliehajúcom k ích jurisdikcii je zakázané otroctvo a nevolníctvo, pokial nejde o výkon trestu za spáchaný a riadne dokázaný zločin.
Oddiel 2. Kongres je zmocnený previesť ustanovenie tohto článku do príslušného zákonodarstva.

Medzitým prehlásenie cez všetky svoje obmedzenia konflikt vyostrilo a v očiach mnohých zásadne premenilo na boj za zachovanie únie v morálnom ťažení za ludské práva, ktoré svojmu autorovi vyslúžilo prezívku Veĺký oslobotiťeľ.
Vojnu za oslobodenie černochov vyhrala únia=>zrušenie otrokárstva.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?