Amadeus Mozart životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 12880×

Příbuzná témataAmadeus Mozart životopis

Mozart (1756-1751) patrí medzi najväčších svetových skladateľov. Jeho hudba je i po 200 rokoch poslucháčom zrozumiteľná. I keď bol úspešný, nebol schopný zaistiť finančnú istotu, pravdepodobne kvôli svojej extravagancii. Aj tak bol veľmi snaživý. Za svojich 35 rokov života zložil obšírne hudobné dielo.
Majstrovské diela:
Napísal 626 skladieb. Najznámejšie sú:
OPERY:
Idomeneo
Únos zo serailu
Figarova svadba
Don Giovanni
Cosi fan tutte
Kúzelná flauta
Titus
KONCERTY:
Koncertné symfónie pre husle, violu
a orchester
Klavírne koncerty od č. 17 až do
posledného č. 27.
Klarinetové koncerty
SYMFÓNIE:
Symfónia č. 38 "Pražská" až 41
"Jupiterská"
Symfónie v C dur
CHRÁMOVÁ HUDBA:
Omša v C (korunovačná)
Omša v C moll
Rekviem v D moll
KOMORNÁ HUDBA:
Šesť Haydnovských kvartet
Husľový kvintet v C dur , G mol
a D dur
Klarinetový kvintet
ZÁBAVNÁ HUDBA:
Serenáda v D dur
Malá nočná hudba

Mozartove ženy
Všetky mali ľúbezné hlasy a inšpirovali ho k majstrovským hudobným dielam.
Pravda okrem manželky Konstancie.
Prvé vyznanie lásky z jeho úst zaznelo veľmi skoro. Mal šesť rokov. Wolfgang
hrával s deťmi Františka 1. na klavičembale a prežil prchavú idylku s Máriou Antoinettou, ktorá sa neskôr vydala za Ľudovíta XVI. Keď sa Amadeus pokĺzol na navoskovaných parketách, roztomilá arcivojvodkyňa k nemu svižne priskočila a pofúkala mu boliestku, čo ho nesmierne dojalo. "Ste veľmi milá , keď vyrastiem, ožením sa s vami..." galantne sa poďakoval.
Jeho vzťah k nemeckej sesternici Márii Anne Tekle už toľkou zdvorilosťou neprekypoval. V tom čase mal talentovaný hudobný skladateľ dvadsať rokov a písal svojej láske listy plné necudných narážok na zaoblenú ritku a iné šteklivé prasačinky. Ich nemravný zväzok sa zakrátko rozpadol.
Na jar 1778 sa v Mannheime Amadeus sa zoznámil s rodinou Weberovcov a ich dcérou Alojziou , ktorú považoval za najkrajšie dievča. Zadovážil jej tých najlepších učiteľov spevu a talentovaná dievčina robila výrazné pokroky.

Alojzia zožala slávu a chystala sa vydať do veľaváženej a zámožnej rodiny...Zakrútil sa s ním celý svet. Alojzia sa v jeho očiach stala nehanebnou a rozmarnou koketou, hoci jej manželstvo mala na svedomí jej vypočítavá matka. Keď mal Mozart dvadsaťšesť rokov, žil vo Viedni a preslávil sa operami Idomeneo a Únos zo serailu. Zdalo sa, že si konečne naklonil šťastenu. Po štyroch rokoch veľkého rozčarovania si teda Mozart doviedol k oltáru Konstanciu Weberovú sestru jeho veľkej lásky, ktorá nevynikala ani krásou, ani inteligenciou, ani očarujúcim hlasom. Konstancia bola nežnou a pozornou manželkou i dobrou matkou. Priviedla na svet šesť detí , z ktorých sa dve dožili dospelého veku. Ženský pôvab a bystrý um však Wolfgang hľadal a nachádzal iba v náručí mileniek .
Jednou z nich bola Tereza von Tranttner. Tereza sa v roku 1781 stala Mozartovou žiačkou. Wolfgang s ňou prežil vášnivý románik, za ktorým nasledovala Konstanciina pomsta. V tom čase skomponoval dve najtragickejšie klavírne sonáty, ktoré venoval Tereze. Krátko po rozchode s Terezou , keď pracoval na opere Figarova svadba
sa zoznámil s anglickou opernou speváčkou Nancy Storaceovou, ktorá sa stala jeho ďalšou veľkou láskou. Očarila ho svojou inteligenciou a zmyselnosťou.
Možno vôbec z takej rôznorodej galérie ženských portrétov vytvoriť Mozartov skutočný obraz ? V istom zmysle áno, lebo jeho hudobné dielo je geniálnou syntézou hlbokých citov a bohatého ľúbostného života.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?