Alfréd Veľký životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 2685×

Příbuzná témataAlfréd Veľký životopis

- kráľ anglického Wessexu od roku 871 až do svojej smrti, najvýznamnejší anglosaský panovník. Alfréd, známy vojenskými úspechmi i láskou k vzdelaniu, je jediným anglickým kráľom, ktorý dostal označenie Veľký. Vládol vo Wessexe na juh od Temže a v Mercii, časti stredného Anglicka. Pod jeho vládu spadali všetci Angličania, ktorí odolali náporu dánskych Vikingov. Kráľa vtedy chápali ako symbol jednoty.
V roku 865 si Dáni podrobili kráľovstvá East Anglia, Mercia a Northumbria a v roku 871 sa pokúsili preraziť obranu svojej ríše proti Vikingom. Bojoval s nimi bez prestania od roku 876 až do smrti. Najvážnejší útok sa odohral roku 878, keď Dáni pod vedením Guthruma prinútili Alfréda, aby sa ukryl v Athelneyských močiaroch v Somersete. Neskôr v tom istom roku zvíťazil nad Dánmi pri Edingtone a vo Wedmore
(dnešnom Chippenhame) uzavrel s Vikingami mierovú zmluvu. Guthrum súhlasil, že sa stiahne do East Anglie a obráti sa na kresťanskú vieru. Keď Alfréd roku 886 dobyl Londýn, dohodol s Guthrumom jasné hranice medzi Wessexom a Danelawom. Dáni mali zostať na východ od Watling Street, cesty, rímskej komunikácie z Londýna do Chesteru.
Alfréd zdokonalil obranu Anglicka tým, že zreorganizoval armádu, vybudoval námorníctvo a zlepšil systém opevnených miest (známych ako burghs), z ktorých mnohé sú stále okresnými mestami. Podporoval vzdelanosť a vydal zbierku zákonov. Dal preložiť latinské texty Boethia, Orosia a Gregora I. Veľkého, ktoré doplnil vlastnými poznámkami. Jeho vojenské víťazstvá zachránili budúcnosť anglického národa, podpora vzdelanosti a právneho poriadku mala zasa obrovský civilizačný vplyv na jeho krajinu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?