Alexander Macedónsky životopis

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 6682×

Příbuzná témataAlexander Macedónsky životopis

Bol veľmi odvážny, čo po prvýkrát potvrdil, keď ako 18-ročný vyhral bitku pri Chaironei. Dva roky po tejto bitke sa Alexander dostal na trón. Nedostal sa k nemu však ľahko.Pochybovalo sa, či je jeho otec naozaj Filip II. Aby sa však dostal na trón, vyvraždil všetkých svojich odporcov, teda všetkých Filipových príbuzných.
Ako kráľ usporiadal pomery v Macedónii.
V roku 334 sa rozhodol dobyť Perziu, a tak sa tam vypravil. Perzský kráľ Dareios sa ho pokúsil trikrát zastaviť a trikrát sa mu to nepodarilo. Alexander dobyl aj Egypt, kde sa stal faraónom. Založil tam jednu zo svojich Alexandrií. V Egypte a Perzii ho ľudia vítali ako osloboditeľa. Mysleli si, že pod jeho nadvládou sa im bude lepšie žiť, ako pod Dareiovou.
Z Egypta sa vrátil do Perzie, dobyl hlavné mesto Persepolis a zároveň Perziu. Dareios bol mŕtvy. Alexander našiel jeho telo a dal ho kráľovsky pochovať. Celej jeho rodine zabezpečil ochranu. V Persepolise dal vypáliť kráľovsky palác.
Alexander chcel dobyť aj Indiu, a tak aj tam uskutočnil výpravu. Po tejto výprave sa vrátil do Perzie.
Alexander Macedónsky 13. júna 323 p.K. umrel. Pochovali ho v egyptskej Alexandrii.

Alexander bol veľmi vzdelaný a múdry, lebo jeho učiteľom bol Aristoteles. Zároveň bol aj dobrý vojenský veliteľ a organizátor. Jeho snom bolo vytvoriť nadnárodnú ríšu, kde by boli spojené východbé a západné kultúry. Preto dobyl Perziu. K Dareiovi mal úctu kvôli svojmu snu. Napriek tomu, že vytvoril veľa dobrých skutkov, urobil aj veľa zlého. Zabil každého, kto sa mu postavil na odpor a kto mu bránil dosiahnuť to čo chcel. Taktiež nemusel vypáliť palác v Persepolis.
Podľa mňa by Alexander nedobyl tak ľahko Perziu a Egypt, keby tam ľudia boli šťastní. Dareios ich nútil platiť vysoké dane a tak Alexandra vítali ako oslobodiťeľa, lebo si mysleli, že sa im bude lepšie žiť.
Myslím si, že nemusel vyvraždiť svojich odporcov a nemusel vypáliť v Persepolis.
Ale bol ta tiež len človek a chcel uskutočniť svoj sen o veľkej nadnárodnej ríši.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?