Alessandro Botticelli životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1988×

Příbuzná témataAlessandro Botticelli životopis

Taliansko, Renesancia
Tento taliansky maliar florentínskej renesancie sa narodil v roku 1444 alebo 1445. Bol v poradí štvrtým synom Mariana di Vanni di Amedeo Filepepiho a jeho manželky Smeraldy. Vlastným menom sa volal Alessandro di Mariano Filepepi. Prezývku získal po svojom učiteľovi, zlatníckom majstrovi Botticellim. Bol žiakom Fra Filtppa Lippiho. Žil stále vo Florencii, len v rokoch 1481-82 v Ríme. Patril k skupine umelcov okolo medicejského dvora. Neskôr na neho pôsobil náboženský reformátor Savonarola.
Botticelli patril k najpopulárnejším renesančným umelcom v 15. Storočí. Usiloval sa o zvrúcnenie výrazu. Naturalizmus quattrocenta, z ktorého vzišiel, prekonával trojakým spôsobom: zdôraznením kresby, idealizáciou postáv a obohatením obsahu. Botticelli bol znamenitý maliar; dokázal jedinečne podať chvatný pohyb figúry. Vlasovo ostrá čiara, pripomínajúca drevoryt nielen presne vymedzuje tvar, ale i kompozične spája obraz, ktorý pôsobí ako ornamentálna plošná dekorácia, zložená s navzájom sa prepletajúcich línií. Nadvláde línie podradil Botticelli kompozíciu, tvar i farbu; chladné tóny prirovnávajú obraz ku gobelínu. V čase, keď bola ideálom štíhla postava s dlhým krkom a plochým poprsím, vytvoril nový, idealizovaný typ ženy s úzkou tvárou, vysunutou bradou a smutnými ďaleko od seba položenými očami. Jeho postavy v neprirodzených postojoch sa vznášajú, rúcha sa podobajú závojom a vejú.
Botticelli kladie dôraz na obsah; v duchu dvorského humanizmu si vyberá mytologické námety a zložité alegórie. V ranom období prevládajú obrazy Madon.
Diela:
Svätý Sebastián (1474)- jeho prvá monumentálna práca

Klaňanie troch kráľov
- pôvodne pre kostol S. Mana Novella vo Florencii
- zachytil tu podobizne členov medicejskej rodiny: pred Ježiškom kľačí Cosimo v popredí Piero a Lorenzo, za nimi stojí Giuliano, vpravo sa namaľoval sám maliar v žltom plášti.

Madona del Magnificat
- najznámejší náboženský obraz
- záľubu pre formát tonda prevzal Botticelli od Fra Lippiho a rozvinul
v ňom zložitú hru vzájomných vzťahov pomocou pohľadov, spájajúcich jednotlivé postavy. Figurálna kompozícia pôsobí skôr
dojmom plošnej dekorácie než ako zobrazenie plastických tvarov v priestore

Slávu a uznanie získali Botticellimu predovšetkým dva obrazy, Jar(Primavera) a Zrodenie Venuše.

Obe alegorické maľby maľoval pre vilu Reale Lorenza Medici v Castellu. Námet pre Jar(1482) si vybral z antickej literatúry; jeho poradcom bol básnik medicejského dvora, A. Poliziano. Uprostred obrazu stojí Venuša ako zosobnená matka prírody, nad ňou Amor vypúšťa šíp, Merkúr zaháňa hmlu, Grácie tancujú, Flóra kráča ovenčená v prekrásnom kvetovanom šate, Zefyr prináša Primaveru; výjav sa odohráva v pomarančovom háji. Podnetom k obrazu Zrodenie Venuše(1485) bola pravdepodobne báseň A. Poliziana, oslavujúca Simonettu Vespucci. Bohovia miernych vetrov (Zefyr a Chloris) ženú zlatovlasú Venušu, plávajúcu v lastúre k brehu, kde Héra ukryje jej nahotu červeným vyšívaným plášťom; ostré, precízne línie vytvárajú arabesku, celok pôsobí ako gobelín. Botticelliho obraz Nárek je rekonštrukcia slávneho Apelloyovho obrazu podľa Lukianovho textu, ktorý vzbudil veľkú pozornosť humanistov. V Botticelliho neskorších dielach boli pôvab a ľúbeznosť vystriedané asketickou vážnosťou a vzrušenou expresiou.
Ilustrácie k Danteho „Božskej komédii“ sú kreslené výraznou obrysovou líniou bez modelujúceho šrafovania.
Ďalšie diela:
Portréty: Portrét mladého muža
Portrét mladej ženy
Portrét Guliana dé Mediciho
Madony: Madona s granátovým jablkom (1484)
Fresky: Svätý Augustín
Rôzne: Návrat Judith
Freska zo Sixtínskej kaplnky (scéna zo života Mojžiša)
Posledné diela:
Príbeh Virgínie (1496-1504)
Príbeh Leuretia (1496-1504)
Svätý Zenobius (1500-1505)

Botticelli sa pokúsil vytvoriť nový idealizujúci sloh na naturalistickom základe, bez toho, aby sa dokázal rozísť s naturalizmom, preto bol tak obľúbený v secesii.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?