Ako ekologicky bývať

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 22405×

Příbuzná témataAko ekologicky bývať

AKO EKOLOGICKY BÝVAŤ

Každý z nás môže prispieť k tomu, aby sme žili a bývali ekologicky, aby sme chránili svoje životné prostredie. Určite je veľmi dôležité šetrenie energiou. Každý kilowat, ktorý ušetríme, nám šetrí prírodné zdroje a taktiež ŽP (hlavne ak hovoríme o tepelných elektrárňach ). Mali by sme zhasínať každé zbytočne svietiace svetlo. V domácnostiach by sme mali používať úsporné žiarivkové svietidlá, ktorých je v súčasnosti na trhu dostatok. Ich cena je síce vyššia ako u klasických žiaroviek, ale ich životnosť je dlhšia a majú päťkrát menšiu spotrebu elektrickej energie. Napríklad klasickú 100 W žiarovku môžeme nahradiť 20 W úspornou žiarivkou. Súčasné moderné elektrické spotrebiče majú nižšiu spotrebu ako v minulosti (napríklad : chladničky, práčky, umývačky riadu).
Ďalšiu významnú kapitolu tvorí šetrenie vodou. Pitnej ale aj úžitkovej vody je vo svete nedostatok napriek tomu, že my jej máme dostatok. Mali by sme ňou šetriť. Mali by sme opraviť každý kvapkajúci kohútik, pretože aj keď sa zdá, že ide iba o pár kvapiek, za celé dni a týždne je z toho mnoho litrov. Tiež by sme pitnou vodou nemali polievať záhrady a umývať autá. Je výhodné do vodovodných kohútikov montovať perlátory. Sú to špeciálne sitká, ktoré vodu obohacujú kyslíkom a tým nám stačí slabší prúd vody.
Veľmi dôležité je triedenie odpadu. Odpad, ktorý je možné recyklovať, by sme mali odovzdávať do zberu (papier, kovy, lieky, sklo – triedené na biele a farebné ).
Mali by sme kupovať nábytok, ktorý je natretý ekologickými farbami. Pri upratovaní v domácnosti by sme mali používať ekologické čistiace prostriedky.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?