AIDS

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 4657×

Příbuzná témataAIDS

AIDS (angl. Acquired Immune Deficienry Syndrome), syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, zvyčajne smrteľná choroba, pri ktorej zlyháva imunitný systém organizmu. Doteraz proti nej nie je známy nijaký účinný liek. AIDS po prvý raz identifikovali v USA v r. 1981, podľa dostupných záznamov však boli spätne diagnostikované prípady už od 40. rokov V r. 1983 vedci zistili, že AIDS vzniká infekciou vírusom HN (angl. Human Immunodeficienry Virus - vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti), ktorý sa prenáša vtedy, ak sa telesné tekutiny nakazenej osoby dostanú do krvného obehu druhej osoby. Tam vírus napáda bunky imunitného systému. Človek môže byť nositeľom vírusu, teda byť HIV pozitívny desať i viac rokov bez toho, aby sa rozvinul AIDS. Pacienti zvyčajne umierajú na oportúnne infekcie - také, ktoré nepostihujú pacientov so zdravým imunitným systémom, napríklad na vzácne formy zápalu pľúc a rakoviny kože.
Vedci sa nazdávajú, že HIV sa odchýlil od vírusu, ktorý sa našiel u skupiny afrických opíc pred 140 rokmi, AIDS však vtedy neodhalili, pretože jeho symptómy sa diagnostikovali ako iné infekčné choroby, napríklad syfilis a tuberkulóza. Kým sa tieto choroby nedostali v polovici 20. storočia pod kontrolu lekárov nebolo jasné, že AIDS je samostatná choroba. Najohrozenejšími skupinami obyvateľstva sú homosexuáli a bisexuáli, narkomani, ktorí sa pri vpichovaní drogy delia o striekačku, operovaní pacienti a hemofilici, keď dostanú infikovanú krv. Vplyvom rastúceho medzinárodného obchodu a turistiky sa kontakty medzi príslušníkmi rôznych krajín a kontinentov stali celkom bežnými. Dostupnosť heroínu a jednorázových striekačiek viedla najmä v mestách k vzniku veľkých skupín narkomanov, ktorí si drogy pichajú.
Nárast prostitúcie v mestách a pozdĺž obchodných trás medzi africkými krajinami viedol na začiatku 80. rokov k epidémii AIDS. Odhaduje sa, že v niektorých afrických štátoch je až 20 % dospelej populácie HIV pozitívnej. Aj masové očkovacie akcie, ktoré sa v týchto krajinách konali bez dôkladnej sterilizácie, mohli prispieť k prenosu tejto choroby. V polovici r. 1995 evidovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) takmer 1,2 milióna prípadov nakazenia AIDS a odhaduje sa, že na celom svete do r. 1999 zomrelo na túto chorobu 16,3 milióna ľudí a 34 miliónov ľudí bolo infikovaných vírusom HIV Najviac HIV pozitívnych ľudí na svete, okolo štyroch miliónov žije v Indii.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?