Afrika

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 13536×

Příbuzná témataAfrika

Rozloha: 30,3 mil. km2
Počet obyvateľov: 632 mil.
Poloha: osobitnosťou je súmerné rozloženie kontinentu na severnej a južnej pologuli. Najväčšie rozpätie v západovýchodnom smere je 7 500 km, v smere sever-juh asi 8 000 km. Nachádza sa na juh od Európy. Východné pobrežie Afriky obmývajú vody Indického oceána a na západe je to Atlantický oceán.
Afrika je na severe ohraničená Bielym mysom, na juhu Strielkovým mysom, na východe mys hafún a na zádape Zeleným mysom.

Povrch: Stredná výška kontinentu je 750 m, čo je na druhom mieste po Ázií. Najvyšší bod je vrchol Uhuru (5 895 m) v pohorí Kilimandžáro. Najnižší bod je prepadlina Aslského jazera (-173 m). väčšinu územia Afriky zaberajú púšte a polopúšte. Na severe Afriky sa nachádza najväčšia púšt sveta Sahara. Na juhu je púšť Kalihari. Rieky: Níl (6671 km), kongo (4375 km), Niger (4160 km)

Historický vývoj: takmer celá Afrika je starým pevninovým štítom. Povrch Afriky bola zvrástnená a zarovnaná v prvohorách. Na konci druhohôr a v treťohorách vznikali silné vertikálne pohyby, spojené s rozsiahlou sopečnou činnosťou. Vznikol tým systém východoafrických priekopových prepadlín, dnes vyplnených vodou. Sopečnou činnosťou sa vytvorili rozsiahle lávové plošiny. Z toho dôvodu má územie východnej a južnej Afriky oveľa vyššiu nadmorskú výšku (vysoká Afrika). K nízkej Afrike patrí severná, západná a stredná Afrika.

Podnebie: väčšina územia leží v tropickej suchej oblasti, ktorá trpí nedostatkom zrážok. Oblasť okolo rovníka leží v tropickom pásme, ktorá sa vyznačuje dvoma obdobiami dažďov. Rastlinstvo: veľký vplyv na rozšírenie rastlinstva majú zrážky. Od rovníkana sever a na juh ubúda rastlinstvo. V rovnikovej časti sú vlhké tropické dažďové pralesy.

Najväčšie jazerá: Ukereve (Viktóriné jazero) 68 800 km2
Tanganika 32 893 km2
Malawi 30 800 km2

Hospodárstvo: V Afrike prevládajú dva odlišné typy hospodárstva, a to primitívné naturálne hospodárstvo a vyspelé, trhové hospodárstvo.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?