Adolf Hitler životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 23693×

Příbuzná témataAdolf Hitler životopis

Narodil sa 20.apríla 1889, večer o 18:30 v malej rakúskej dedinke Braunau Am Inn blízko hraníc s nemeckým Bavorskom. Jeho otec Alois sa narodil v roku 1837 ako nemanželské dieťa. Bol inteligentným synom Márie Anny Schicklgruberovej a jej neznámeho druha. Keď mal Alois päť rokov, Mária Schicklgruberová sa vydala za Johanna Georga Hiedlera. Manželstvo trvalo päť rokov. Mária zomrela a Alois išiel žiť na malú farmu ku svojmu strýkovi. Keď mal trinásť rokov, odišiel do Viedne, kde prešiel rôznymi zamestnaniami. Nakoniec bol colným úradníkom. V tomto čase sa stala dôležitá udalosť. Alois vždy používal ako priezvisko Schicklgruber podľa svojej matky. Jeho strýko ho však presvedčil, aby si zmenil priezvisko podľa neho na Hiedler. Avšak pri zápise do úradných kníh bolo meno skomolené a zapísané ako Hitler. Tak sa v roku 1876 vo veku tridsaťdeväť rokov stal Alois Schicklgruber Aloisom Hitlerom. Toto je dôležité vedieť preto, aby sme pochopili, prečo tisíce Nemcov kričalo neskôr „Heil Schicklgruber“ namiesto „Heil Hitler“.
V roku 1885 sa Alois Hitler oženil s vnučkou svojho strýka Hiedlera, Klárou Pölzlovou. Bolo to jeho tretie manželstvo. Alois mal štyridsaťosem rokov a Klára mala dvadsaťštyri rokov. Prvé tri deti im zomreli a štvrtým dieťaťom bol Adolf. Jeho otec mal vtedy päťdesiatdva rokov. Matka sa bála o malého Adolfa a zahrňovala ho veľkou láskou a starostlivosťou. Ku Adolfovi pribudli ešte neskôr brat Edmund a sestra Paula. V roku 1895 ako šesťročný nastúpil malý Adolf do základnej školy v dedine Fischlham blízko mesta Linz.
Keď mal Adolf sedem rokov, rodina sa presťahovala do mesta Lambach medzi Linzom a Salzburgom. Adolf mal pekný hlas a tak spieval v chlapčenskom zbore. Vo voľnom čase sa hral obľúbené hry na kowbojov a indiánov. Mladý Hitler prečítal všetky knihy od Karla Maya. V čítaní pokračoval aj ako Führer. Počas nemeckého útoku na Sovietsky zväz, niekedy pozeral na Rusov ako na červenokožcov. Doporučil svojim generálom, aby si zaobstarali Mayove knihy o boji proti
Indiánom.
V roku 1898 sa rodina presťahovala do dediny Leonding blízko Linza. V škole sa mu darilo dobre. Objavil v sebe talent na kreslenie, špeciálne na kreslenie budov. Mal schopnosť dívať sa
na budovy, zapamätať si architektonické detaily a presne ich reprodukovať na papier úplne naspamät. Preto po skončení základnej školy chcel ísť na klasickú strednú školu. Sníval o tom, že sa stane veľkým umelcom. Ale otec chcel, aby syn išiel v jeho šľapajách.

Preto ho poslal do technickej strednej školy do Linza v septembri 1900.
Adolf bol veľmi nešťastný a začal boj medzi otcom a synom. Najväčším problémom bola pre neho matematika. Tu sa v škole stretol aj s nemeckým nacionalizmom. Veľký vplyv mal naňho učiteľ dejepisu Dr. Leopold Pötsch. Svojimi vzrušujúcimi príbehmi o slávnych nemeckých postavách ako sú Bismarck a Fridrich Veľký spôsobil, že nemecký nacionalizmus sa stal Hitlerovou utkvelou myšlienkou.
V roku 1903 zomrel trinásťročnému Hitlerovi otec a tak sa mladý Hitler stal hlavou domácnosi. Ako pätnásťročný prestúpil na strednú školu do Steyera, mestečka vzdialeného 25 km od Linza. Ale ani tam nemal dobré známky. Školu opustil zo zdravotných dôvodov a tak nemal urobené záverečné skúšky. Niekoľko nasledujúcich rokov strávil nečinne premýšľaním nad svojim neúspechom. Mama hu nútila aby si našiel prácu. Pre mladého Hitlera však každodenná práca bola odporná. Žil vo viedni a navštevoval múzeá, opery a sedával na brehu Dunaja. Tu sníval o tom, že sa stane veľkým umelcom.
V roku 1907 sa prihlásil na Umeleckú akadémiu do Viedne. Skúšky neurobil a tak sa vrátil domov. Onedlho na to mu zomrela matka. V roku 1908 sa opäť prihlásil na Umeleckú akadémiu vo Viedni. Na skúškach opäť prepadol. Prácu si nehľadal, len sa túlal po Viedni až skončil v domove pre bezdomovcov. Zaujímal sa však o dianie v politike. Preštudoval si filozofické diela Hegela, Nietzscheho a iných. Keď mal dvadsaťštyri rokov, odišiel z Viedne, aby sa vyhol vojenskej službe. V máji roku 1913 sa usadil v Mníchove a v Nemecku. Tu pokračoval v maľovaní.
Prvého augusta v roku 1914 s nadšením privítal vyhlásenie vojny v Nemecku na námestí v Mníchove. Dobrovoľne vstúpil do Nemeckej armády. V októbri 1916 bol zranený v boji na Somme.
V marci 1917 sa vrátil na front. V auguste 1918 dostal železný kríž prvej triedy, čo bola rarita pre peších vojakov. V októbri 1918 dočasne oslepol. Stalo sa tak po útoku britských vojakov s chlórovým plynom pri Yprese.
Koniec vojny bol pre neho a pre celé Nemecko hrozný. Porazené Nemecko sa stalo republikou. Kráľ Wilhelm II. abdikoval a to bol koniec tzv. druhej ríše. Po vojne sa stal tajným agentom v nemeckej armáde.
V septembri 1919 mal vyšetrovať malú skupinu v Mníchove zvanú Nemecká robotnícka strana.
Zúčastnil sa mítingu a tu sa nadchol politickým myslením strany. Stal sa jej členom a tak vstúpil aktívne do politiky ako tridsaťročný. V roku 1920 navrhol neslávny hákový kríž ako symbol strany. Aktívne sa zúčastňoval na na získavaní nových členov strany. Bol výborným rečníkom.

Zmenil názov strany na stranu nemeckých národnosocialistických robotníkov. V roku 1920 mala strana asi tri tisíc členov. V roku 1921 bol zvolený za vodcu tejto strany, ktorú skrátene označujeme NAZI.
V roku 1921 dostalo Nemecko požiadavku na splatenie škôd, ktoré spôsobilo v prvej svetovej vojne. Tieto reparácie činili tridsaťtri biliónov dolárov. Marka klesla a Nemci stratili svoje životné istoty. V roku 1923 mala strana NAZI 55 000 členov. Hitler, ktorý nebol spokojný s demokratickým zriadením, cítil svoju príležitosť na zmenu. Ôsmeho novembra 1923 uskutočnil reakčný puč, ktorým chcel zvrhnúť Bavorskú vládu, vyvolať v krajine nepokoj a nakoniec zvrhnúť Nemeckú demokratickú vládu v Berlíne.
Za nevydarený puč sa dostal 1.4.1924 do väzenia v Landsburgu. Tu strávil deväť mesiacov. Tu napísal svoju knihu Mein Kampf. V knihe sú zhrnuté nacionalistické, šovinistické, antikomunistické a rasové predstavy. Táto kniha vyšla v roku 1925 a predávala sa veľmi slabo. Keď sa stal Hitler kancelárom Nemecka, predalo sa jej na milióny. Po prepustení z väzenia sa usadil v Berchtesgadene v Bavorsku. Poučil sa zo svojich doterajších chýb. Začal snívať o svojej budúcej sláve a o sláve Nemeckej ríše. Tu napísal druhý diel svojej knihy.
V roku 1929 pozval k sebe na návštevu nevlastnú sestru Angelu z Viedne. Prišla aj s dvoma dcérami Friedl a Geli. Hitler, ktorý mal tridsaťdeväť rokov, sa zamiloval do dvadsaťročnej Geli. Bola to jeho neter. Ich vzťah sa skončil v roku 1931, keď Geli spáchala samovraždu. Hitler čakal na svoju príležitosť a tá prišla v roku 1930. V tomto roku sa konali voľby do nemeckého parlamentu. NAZI stranu volilo 18% Nemcov. V roku 1932 boli voľby nového prezidenta Nemecka. Kandidoval aj Hitler. Vo voľbách neuspel lebo dostal len 36% hlasov. Zvíťazil Hindenburg, ktorý získal 53% hlasov. Hitler sa stal kancelárom 30.1.1933. Vo svojej funkcii nedodržiaval pravidlá demokracie. Snažil sa dostať legálne k moci ako diktátor. To sa mu podarilo po smri prezidenta Hindenburga, keď v roku 1934 sa stal hlavou štátu a spojil obidva úrady pod názvom Führer – vodca. Tým skončila demokracia v Nemecku.
Hitler po nástupe zrušil ústavu, umlčal celú opozíciu a časť svojich neprajníkov vo vnútri strany povraždil počas Noci dlhých nožov 30.6.1934. Potom postupne vyzbrojil krajinu, zriadil „os Berín – Rím,“ spolu s Mussolinim.Vytvoril väčšie Nemecko tým, že pripojil k nemu Rakúsko v roku 1938.

Ďalej pripojil Sudety z Československej republiky, k čomu dali súhlas aj Francúzsko a Británia.
V septembri 1939 napadol Poľsko, čím žačala 2.svetová vojna. Zriadil koncentračné tábory pre politických oponentov a židov. Po skorých vojenských úspechoch ignoroval rady vojenských expertov. Obat vo vojne nastal v roku 1942 po porážke pri El Alamein a pri Stalingrade. Opozičná skupina dôstojníkov zorganizovala naňho atentát 20.7. 1944 v jeho hlavnom stane. Zázračne prežil explóziu bomby pri svojich nohách. Atentát sa nevydaril a Hitler očistil armádu od všetkých podozrivých. Keď ruská armáda prišla do Nemecka, stiahol sa do svojho „bunkra“ pod budovou úradu kancelára v Berlíne. Keď boli Ruské vojská blízko bunkra, oženil sa s Evou Braunovou v prítomnosti Goebbelsovej rodiny. Potom všetci spáchali samovraždu. Ich telá boli spopolnené 30.4. 1945.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?