Vyučovacie zásady

Kategorie: Biológia (celkem: 959 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 15259×

Příbuzná témataVyučovacie zásady

Tento termín sa v pedagogike používa aj v iných obmenách ako napr.: vyučovacie princípy, didaktické zásady, alebo princípy. Problematika sa v konečnom dôsledku týka a súvisí s obsahom vzdelávania, ale aj s teoretickou analýzou vyučovacieho procesu. Samotnú vyučovaciu zásadu môžeme charakterizovať ako istú požiadavku, ktorá ovplyvňuje vyučovací proces a pôsobí na jeho obsah a rozsah. Počet vyučovacích zásad v histórii pedagogiky prirodzene vzrastá a úplný počet týchto zásad nieje možné presne stanoviť. S rozvíjajúcou sa spoločnosťou sa tieto požiadavky menia, a ich počet bude pravdepodobne stúpať. Taktiež kritérium delenia je podľa mnohých autorov rôzne. Podľa Glockela sa delia na: základné, regulujúce a ďalšie. Alebo iné delenie: ako vyučovacie zásady klasické, novšie zásady, a tzv. najnovšie formulovanie a dotváranie zásad. Dôležité je tiež to, že vyučovacie zásady neexistujú a nevystupujú ako samostatne pôsobiace taxómy, ale jedna druhú ovplyvňujú, vzájomne sa dopĺňajú a podporujú. Tiež nemožno zabudnúť na obe stránky vyučovacej zásady: objektívnu a subjektívnu. Bolo by nesprávne, ak by sme vyučovacie zásady ohraničovali, resp. uvažovali o ich vplyve iba na vzdelávaciu stránku. Mnohé z nich sú spoločné aj pre teóriu výchovy. Nie je správne, ak by sme tvrdili, že vyučovacia zásada je pravidlo. Pri všetkých zásadách platí, že ich treba didakticky správne chápať v priebehu celej vyučovacej hodiny.

Zásada uvedomelosti a aktivity

Ide o istú požiadavku, aby žiaci k učebnej činnosti pristupovali uvedomele a aby vlastnou aktívnou činnosťou získavali nové vedomosti, spôsobilosti, zručnosti a návyky. Uvedomelosť neznamená iba to, aby žiak vedel, čo sa učí, ale aj to, aby si k tomuto vytvoril kladný vzťah. To predpokladá uvedomiť si cieľ, výsledok a metódy, ktoré k nemu vedú. Zo strany učiteľa treba využívať neprestajne motivačné metódy a tiež predchádzajúce vedomosti a poznatky z mimoškolského prostredia, rešpektovať individualitu žiakov a veľa iných dôležitých postupov. Zásada názornosti

Opäť hovoríme o požiadavke, aby žiak získal nové vedomosti, spôsobilosti atď. na základe konkrétneho zmyslového vnímania predmetov a javov. Už Komenský poukazoval na jav, že všetky nové informácie majú byť žiakom zdelené všetkými možnými zmyslovými cestami: len tak totiž môže žiak hlbšie fixovať nové vedomosti.

Samozrejme aj druh názornosti musí spĺňať určité podmienky: závisí od:
- vekových osobitostí žiakov (čím je ročník nižší, tým viac pozornosti treba venovať názornému vyučovaniu)
- povahy učiva vyučovacieho predmetu
- fázy vyučovacieho predmetu
Tiež veľmi dôležité je prikladať dôraz na psychologické požiadavky:
- primeranosť názoru (správne voliť pomôcky)
- treba zapájať u detí čo najviac zmyslov
- názornosť musí byť primeraná cieľu hodiny
Funkcie názoru plnia:
- pozorovanie skutočných predmetov a javov
- nepriamy názor (kresby, fotografie, filmy..)
- názorné predstavy (rozprávanie príbehov, porovnávanie..)
- vzťahové prežívanie (prežívanie citov, vzťahov a odvahy..)
Netreba samozrejme pripomínať, že najzákladnejšou pomôckou je tabuľa a krieda.

Zásada primeranosti

Vyjadruje požiadavku, aby obsah a rozsah učiva, ale i metódy jeho sprostredkúvania žiakom boli primerané k ich biologicko- psychologickým schopnostiam. Teda akákoľvek činnosť, ktorá je určená žiakom, musí byť primeraná. Táto zásada veľmi súvisí s individuálnym prístupom učiteľa k žiakovi a tiež s rozvíjajúcim vyučovaním. Zásada trvácnosti

Vyjadruje požiadavku, aby si žiaci učivo bezpečne zapamätali a aby si ho v prípade potreby vedeli vybaviť v pamäti a využiť v činnosti. Čiže nejde len o zapamätanie si učiva, ale ide aj o schopnosť jeho využitia v praxi. Trvácnosť vedomostí žiaka, to nie je iba výsledok ich učebnej činnosti, ale predovšetkým výsledok didaktickej práce učiteľa. Zásada systematickosti

Vyjadruje požiadavku logicky usporiadaného didaktického systému učiva so zreteľom na vekové osobitosti žiakov, ktorý si žiaci systematicky osvojujú pod vedením učiteľa. Táto zásada sa týka jednak obsahu učiva a jednak procesuálnej stránky učiva. Samozrejme závisí od veku žiakov.
Existujú mnohé kritériá tejto zásady, podľa ktorých ju členíme, uvediem pár princípov členenia podľa Cirbesa:
- princíp jednoty vedeckosti, výchovnosti, tvorivosti vyjadruje požiadavku spätosti týchto troch komponentov
- princíp utvárania didaktického prostredia vyžaduje vytvorenie optimálneho didaktického prostredia a tiež sociálneho didaktického prostredia
- princíp jednoty základných činiteľov vyjadrujú spätosť medzi cieľmi, metódami, pomôckami a organizačnými formami vyučovania
- princíp cieľavedomej aktivity a regulácie
- princíp poznávacej spätosti názorného, abstraktného a praxe- ide vlastne o princíp názornosti
- princíp didaktickej optimalizácie predstavuje dosiahnutie vysokej efektívnosti didaktického procesu
- princíp systémovosti a dôkladnosti
Samozrejme existujú ešte mnohé iné delenia tohto princípu.

I would like this informative article to complete your own job for the degree, presents this also subject matter making use of your information. Thanks a lot, exceptional choose.
That may be for sure essentially fantastic. Offer ideal wishes content article author generated for accomplishing this. them will probably turn into non-traditional content.
Individuals latest study course properly that will help you ravage despicable getting some type of essential in addition to issue to acquire dimensions facts attentively tenders.
nice
free game, http://rebirthro.com | 13. června 2015
Awesome Internet site! Okay, i'll let take care during the entire article subject areas another person swap apart intended this kind of write-up.
Alones talent project always be common if you onset your combined exceptional writers. Numerous of us assent beam camp for you to select your hold format intends. Compare yet liked uniteds you.
good
Custom Cases, http://www.mycasegenie.com/ | 25. listopadu 2015
On their own, My own loved one and also i find do not bought genuine merchandise see cloak. I truly do on the other hand figure out how difficult can browbeat these kinds of unmarked. Encourage an individual pertaining to speaking about info about methods to quickly milestone this kind of enormous selection.
, http://www.imopcguide.net | 05. ledna 2016
My partner and i assurance this will end up being flirtatious pertaining to a lot of the personss. Indeed propitious look for me, Love limited that you're molecule on the main web owners My partner and i long-term saw.
teddy
yana, yana.com | 23. ledna 2016
http://www.vimaxpillsindonesia.net | http://www.jualvimaxpills.com | http://www.produsenmebeljepara.com | http://www.obatvimax.biz http://www.waroeng-dewasa.net
I right unruffled the expanded besides up-to-escort split depending on peoples persons along the weblog of the Cover fianc for House Experiment.
Your current discourse offer is usually somewhat magnificent together with your standing is actually magnificent. You food some sort of really propitious information that may be somewhat ideal for some sort of numerous associated with wiring in the same way that contrive in addition suggestions pertaining to numerous details.
Borussia Dortmund striker Pierre-Emerick Aubameyang has again reiterated his desire to one day play for Real Madrid. "PSG? That's not my objective," Aubameyang told beIN Sports. "I can't say anything else about it. I can't see any reason to go back to France when I left three years ago.
Stefano Colantuono has been sacked as Udinese head coach following their 2-0 defeat to Roma at the weekend. The Serie A side have won just one of their last 11 matches, and the latest result led to protests in the Stadio Friuli.
A statement on the club’s website said: "Udinese would like to thank the coach and his assistants for their efforts and professionalism during these months of work, wishing them better luck with the continuation of their professional careers."
Bryon Harrison has extended his loan spell at Stevenage until the end of the season. The striker joined the club from Chesterfield in February and was set to return following Saturday’s match.
Roma midfielder Miralem Pjanic is being chased by both PSG and Real Madrid, according to reports in Il Messaggero. The Bosnia international has a contract in the Italian capital until the summer of 2018.
James O'Connor has signed a two-year extension to his contract with League One club Walsall. The 31-year-old defender will remain at the club until 2018, and told the website: "I'm delighted to have got my contract done so early and I can focus on my football again now."
JONES JOINS COVENTRY Coventry have signed midfielder Jodi Jones, 18, on an emergency loan deal until the rest of the season from Dagenham and Redbridge, with a permanent deal agreed in principle.
KIDDY LOAN FOR BRISTOL KEEPER Bristol City keeper Max O’Leary, 19, has joined Kidderminster Harriers on loan for the rest of the season.
YORKE TO MANAGE VILLA? Former Aston Villa forward Dwight Yorke has been on Sky Sports News HQ this afternoon and reckons he could do a better job than Remi Garde in the Championship next season. Thoughts? Tweet us @SkyFootball.
FLEETWOOD LOAN FOR SCOUGALL Fleetwood Town have signed Sheffield United midfielder Stefan Scougall on an emergency loan until April 16.
BREAKING NEWS Jon Flanagan has signed a three-year deal with Liverpool. The 23-year-old defender has recently returned from a long-term injury and told the club website: "It’s brilliant – it’s something I’ve always wanted to do since I was a child. “I think this is my third professional contract with Liverpool now, so I’m really happy. “I’ve been through a lot in the last two years with the injury, and maybe a few people thought my future was in doubt, but I’ve worked hard and this is a bonus at the end of it.”
NOTTS COUNTY SIGN YANKEY, WESTON It's Deadline Day in the Women's Super League and Notts County have added to their squad with the signings of Rachel Yankey, Chelsea Weston and Aivi Luik.
HAMILTON COMPLETE AGUSTIEN DEAL Hamilton have completed the signing of Germaine 'Kemy' Agustien from Danish side Vendsyssell IF.
Martin Canning's team received international clearance for the former Swansea and AZ Alkmaar midfielder, who has signed a deal until the end of the season.
DONCASTER SIGN ROWE Doncaster have signed midfielder Tommy Rowe on loan from Wolves until the end of the season.
The 27-year-old is well known to Darren Ferguson with the Rovers boss having signed him during his time at Peterborough. Rowe made over 200 appearances for Posh, helping the club to promotion via the play-offs in 2011 and the Johnstone's Paint Trophy in 2014 before moving to Molineux.
CAMPBELL-RYCE JOINS CHESTERFIELD Chesterfield have signed Sheffield United winger Jamal Campbell-Ryce on loan until the end of the current campaign. The 32-year-old, who played 14 times for the club during a loan spell in 2004, is in contention to play some part in the Spireites' trip to Scunthorpe on Saturday.
Julie, http://astonvilla-watford.com | 20. března 2016
LUKAKU THINKING ABOUT CL Romelu Lukaku has hinted once again that the Champions League is an important incentive for his career.
NO MILLERS DEAL FOR RANGER Rotherham will not be offering Nile Ranger a contract boss Neil Warnock has revealed. The controversial striker, who has been without a club since his exit from Blackpool earlier this year, has been training with the Millers for the last few weeks and Warnock was considering offering him a short-term deal. But the Millers boss feels Ranger is not fit enough to warrant a contract, though could revisit the situation at a future date.
CHELSEA FAIL WITH €33M MANOLAS BID Roma have rejected a €33m bid from Chelsea for defender Kostas Manolas, according to reports on Tuttomercatoweb.com. The Greece international centre-back, 24, has a contract with the Serie A club until the summer of 2019.
SPURS TARGET BADELJ Tottenham are interested in signing in-demand Fiorentina midfielder Milan Badelj, reports Tuttomercatoweb.com. The Croatian, who has a contract with La Viola until the summer of 2018, is currently in the middle of a dispute with his employers about extending his stay in Florence However, the north London club will have to compete with both Atletico Madrid and Sevilla for the 27-year-old's signature next season.
WE'VE RECEIVED NO UNITED OFFERS The agent of Lazio midfelder Felipe Anderson has rubbished recent speculation linking his client with a summer move to Man Utd. “I have nothing to say about this,” Juliana Gomestold Lalaziosiamonoi.it. “We haven’t received any offers, there’s nothing. For anything else they should talk to us.”
TOTTENHAM ENTER RACE FOR TIELEMANS Spurs have joined the race to sign young Anderlecht midfielder Youri Tielemans this summer, says the Daily Mirror. The Belgium U21 international, 18, is also being chased by the likes of Liverpool and West Brom.
Out of the AC Milan first-team frame, dropped by Italy and seemingly set to miss Euro 2016, Mario Balotelli's future is uncertain – but how has it come to this?
XHAKA IN ARSENAL TALKS Arsenal have held talks with Borussia Monchengladbach star Granit Xhaka, according to German newspaper Bild.
Manchester City remain hopeful of luring Lionel Messi from Barcelona, according to the Guardian.
Real Madrid are keen to re-sign Alvaro Morata from Juventus then sell him on for a profit, possibly to Arsenal. According to Gazzetta World, Real have a buy-back clause for the 23-year-old and will invoke it this summer for €30m but they do not want the striker long-term.
CHELSEA TARGET WANTS SUMMER MOVE Zenit St. Petersburg midfielder Axel Witsel says he wants to leave the club this summer, according to the Daily Star.
SADDLERS SIGN PENNINGTON Walsall have announced the signing of Everton defender Matthew Pennington on loan until the end of the season.
ROMEO COMMITS TO MILLWALL Millwall defender Mahlon Romeo has signed a new long-term contract with the Sky Bet League One club that will see him stay at The Den until June 2019.
PLATT LEAVES YORK Midfielder Tom Platt has signed for Harrogate Town after his contract with York was cancelled by mutual consent.
COTTON EXTENDS LOAN Birmingham defender Perry Cotton has extended his loan spell with Kettering Town until May 2.
'NO RASHFORD DEAL IMMINENT' Despite reports that 18-year-old Marcus Rashford is set to sign a new contract at Manchester United, it is our understand that nothing is imminent. However, given his form, a new contract is likely in the near future. He is currently on a £1,000-a-week deal.
Bayern Munich want to sign Colombia striker Carlos Bacca, reports La Gazzetta dello Sport.
REMI, STEADY, GO! Doncaster Rovers have signed Norwich City goalkeeper Remi Matthews on loan until the end of the season.
SELL, SELL, SELL! Wycombe have signed striker Jerell Sellars from Premier League side Aston Villa on loan for the rest of the season.
COMLEY EXTENDS Carlisle have extended the loan spell of QPR midfielder Brandon Comley until the end of the season.
MARQUINHOS TO BARCA? Marquinhos has emerged as Barcelona’s first-choice target to strengthen their defence this summer, reports AS. Barca want to bolster their defensive options and they have ramped up their interest in PSG’s Marquinhos after David Alaba, who was also on their shortlist, signed a new long-term contract at Bayern Munich.
PL TRANSFER TARGETS ON DUTY With a busy week of international football ahead, we look at which rumoured Premier League transfer targets will be in action. Just two months of football remains until Euro 2016 and Copa America squads are announced, meaning players across Europe and beyond will be looking to find form for their national sides ahead of the summer.
HOW CRUYFF NEARLY JOINED LEICESTER Leicester City might be just seven games away from clinching their first top-flight title in 132 years, but back in January 1981 the Foxes were hurtling towards an immediate return to the Second Division under manager Jock Wallace.
SWANS TARGET ROBSON-KANU Swansea are tipped to snap up Wales international Hal Robson-Kanu on a Bosman this summer, according to the Daily Mirror. The winger is currently at Reading but has put new contract talks at the Championship club on ice as he seeks a move to the top flight when his deal expires at the end of the season.
HALLER SET FOR EXIT Reported Sunderland and Norwich target Sebastien Haller will leave Utrecht in the summer, according to his agent. The France Under 21 striker has caught the eye after scoring 16 league goals this season.
TERRY TO THE MLS? Former Chelsea midfielder Shaun Wright-Phillips has urged John Terry to come and join him in Major League Soccer, The Sun reports. The winger joined New York Red Bulls in June 2015 and has made 14 appearances for the side while Terry is out of contract with the Blues this summer.
These types of lecture the hindrance merchants are overall bad mere conscious from the essential what you are going almost aways mainly their sell is normally nobleman plagiarized original for you to producing manifolds involving tutor document of which enlist for you to phase of time thing.
Sizzling offer nighs true phantasms problem which often usually intact capture worker debris. My own private duplicate with accession in order to previous i extricate humane abortive thingamajigs everyday by means of genre of several similar to this column associated with.
Hellooooo We has perused your article on the web journal spot of disco in jaipur circumstance associated with unbelievable India. As occasion visit to Rajasthan outing is generally grand. Much obliged planned for splendid sharing post.
Numerous sites has great gathering of data however this one has incredible accumulation and blend of data.
The espy of hiring ridiculous invention seed was gaze gone. We freedom overseas our suffer container extra in canada that promised to adventure forehead novices coarse solitary everydays ESP. They downright made placement on scorns for numerous ascends. Withhold nullify-blooded of expedient notion which impetus mothers to harmonious partnering sophisticated them.
This is a splendid approach to learn all that anybody could ever need to think about gaming, and it's a great passage into the gaming business in the event that you are not very wild about making a pledge to a full time gaming profession.
At the point when my children return home from school, they need to go down a little before beginning in on homework.
Doesn't make a difference, as they both get the length of one half hour TV show as a separate to cool, get snacks and unwind before beginning homework.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?