Výskum kozmu

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2316×

Příbuzná témataVýskum kozmu

ČLOVEK SKÚMA VESMÍR

Či sa mladí rojkovia neotáčali na nočnú oblohu a nepredstavovali si, že cestujú k tým vzdialeným blíkajúcim hviezdam? Je to ľudský osud, napísal ruský raketový vedec Konstantin Ciolkovskij (1857-1935), ,,položiť nohu na pôdu asteroidu, nabrať rukou horninu z Mesiaca..." Ciolovskij urobil viac, a neostal iba pri snoch. Jeho nové myšlienky obsahovali aj návrh, že rakety by mali mať stupne tak, aby mohla palivova nádrž po spotrebovaní paliva odvrhnutá preč - čo je pri súčasných kozmických letoch nevyhnutné.
Hoci sny o hviezdach nútili vedcov zaoberať sa amatérsky raketovou technikou, najviac vedu dopredu posunula vojna a politika. Počas 2. svetovej vojny obe strany súťažili vo vývoji rakiet, ktoré by mohli prepravovať zbrane. Neskôr sa USA a ZSSR dostali do niečoho, čo sa nazývalo ,,kozmické preteky", keď sa obe mocnosti usilovali dosiahnuť najvyšší cieľ: kozmos. V roku 1957 to boli Sovieti, ktorí prví dostali objekt do lozmu, keď vypustili umelú družicu Sputnik 1 - jeho meno znamená v ruštine spoločník. Intenzívne súťaženie urýchlilo tempo pokroku. Už o 12 rokov neskôr sa dvaja Američania prechádzali - alebo presnejšie, poskakovali! - po Mesiaci. Človek začal výskum vesmíru.
Ľudia dlho snívali o lietaní vo vzduchu a o cestách k hviezdam. Leonardo da Vinci (1452-1519), slávny taliansky renesančný maliar a vynálezca, bol jedným z takýchto rojkov. Skúmal let vtákov a 25 rokov pracoval na vývoji stroja, pomocou ktorého by ľudia lietali ako vtáci. Ale ani génius ako Leonardo da Vinci to nedokázal. Neskôr sa inžinieri viac sústredili na vynález z Leonardovho zápisníka. Obrovská vrtuľa podobná skrutke, nazývaná špirálová skrutka, pracuje na tom istom princípeako súčasná helikoptéra. Dnešných čitateľov jeho poznámok prekvapuje aj skutočnosť, že Leonardo píše všetko obrátene! Slová na strane nasledujú sprava doľava a písmená sú obrátené.

Začiatok kozmického veku:

Malá, ale ťažká prvá umelá družica, Sputnik 1, mala priemer sotva 59 cm, ale hmotnosť 83 kg. Na takého malého ,,cvrčka" to vyvolalo pomerne silný rozruch pri zrode kozmickej súťaže medzi USA a jeho rivalom Sovietským zväzom, ktorá nakoniec doviedla ľudí do kozmu a k mnohým technológiam kozmického veku používaným na Zemi v súčastnosti. Kde je Sputnik dnes? Pristál na hladine oceánu a potopil sa tri mesiace potom, čo sa zapísal do histórie.
Sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin bol prvý muž - a prvý človek - ktorá sa dostal do vesmíru.

Za 108 minút obletel Zem v kozmickej lodi Vostok 1 dňa 12. apríla 1961. Potom sa zapol brzdiaci motor, ktorý ho nasmeroval späť na Zem. Keď dosiahol v atmosfére požadovanú výšku, katapultoval sa z kozmickej lode a padákom sa dostal na povrch.
Dva roky po prvom kozmonautovi poslali Sovieti do kozmu ženu. Valentina Tereškovová strávila v kozme tri dni, kým sa nevrátila do atmosféry Zeme a nepristala pomocou padáka. Kozmonautka spôsobila pozemskej službe pár ťažkých chvíľ, keď si počas rádiového spojenia pospala!
NASA plánoval prvé pristátie na Mesiaci na 4. júla. Malé technické poruchy však spomalili postup prác a bolo to až 20. júla 1969, keď sa Neil Armstrong a Buzz Aldrin stali prvými ľuďmi, ktorí chodili po mesačnom povrchu. Ľudia prilepený pri svojich televízoroch napäto sledovali, keď Armstrong spravil prvý historický krok a vyriekol slová: ,,Je to malý krôčik pre človeka, ale obrovský skok pre celé ľudstvo."


POBYT V KOZME

Od roku 1971 sa celý rad ruských kozmonautov a amerických astronautov zameral na pobyt vo vesmíre. Museli si navyknúť na stiesnené kabíny, vytláčanie potravy z túb, málo súkromia, samotu a na to, čo vyzerá ako sústavne a panovačné riadenie zo Zeme. Je nádej, že ich skúsenosti umožňia jedného dňa ľuďom navšťíviť iné svety.
Ich útrapy neboli zbytočné. Problémy sa prekonali jeden po druhom. Kozmické stanice sú pohodlnejšie, takže posádka sa lepšie vyspí. Potrava je chutnejšia, čo pomáha astronautom prekonať nebezpečnú stratu chuti do jedla. Kabínky poskytujú súkromie. Rozpis pracovnej činnosti dovoľuje aj sa trocha natiahnuť. Náročným cvičením sa bojuje proti ochabovaniu svalov a rednutiu kostí, ktoré sa objavuje pri nulovej gravitácii.
Po technickej stránke inžinieri vylepšujú na palube recykláciu kyslíka a vody, aby kozmické stanice - a budúci vesmírni cestujúci - boli sebestačnejší.

Aký je život na Mire?

Ruská stanica Mir, vypustená v roku 1986 (dnes už neexistujúca), bola schpná mať dlhodobo na palube troch kozmonautov a prijať ďalších, najviac troch, navštevníkov vo veľmi úzkych kabínkach. Kozmonauti väčšinou pracujú v prednej veliteľskej sekcii a jedia i cvičia v strednej časti. Zvukotesné steny oddeľujú dve súkromné kabínky - každá z nich nie väčšia ako malá telefónna búdka - zaručuje posádke dobrý spánok.

Mimo stanice sú slnečné panely, zásobujúce kozmickú stanicu elktrickou enrgiou, a 6 spojovacích otvorov, umožňujúcich pripojenie ďalších kozmických lodí.
Čoskoro sa na obežnú dráhu Zeme dostane Medzinárodná kozmická stanica ISS ako spoločný projekt USA, Ruska, Európskej kozmickej agentúry, Japonska a niekoľkých štátov (budovanie ISS sa začalo už v júni 1999). Sedem astronautov v nej bude mať svoj priestor, ktorý sa objemom rovná dvom kabínam v prúdových lietadlách. Mimo základnej časti je stanica veľká ako 14 tenisových kurtov - pre jej veľkosť sa musí vyniesť do kozmu po častiach a až tam sa poskladá. Astronautom potrvá najmenej 800c hodín, kým poskladajú toto monštrum.
Keď ráno vyplávate z postele, použijete odsávacie toaletné zariadenie a budete naháňať poletujúce kvapôčky unikajúce z pomarančového džúsu, poznáte, že už nie ste doma na Zemi. Beztiažový stav ako dôsledok nulovej gravitácie je vážna zmena, na ktorú si musia astronauti zvyknúť. Môže to byť zábavné, a môžete si na to zvyknúť, ale nakoniec to ide na nervy, ako tvrdia tí, ktorí si to vyskúšali dlhšie.


NÁVŠTEVA INÝCH SVETOV

V televíznom seriály Star Trek sa vesmírny pasažieri preháňajú priestorom pomocou niečoho, čo nazývajú ,,zvlnená rýchlosť", čo je rýchlosť väčšia než rýchlosť svetla. Nateraz nie je možné cestovať rýchlejšie ako sa šíri svetlo, ktoré prejde približne 300 000km za sekundu. Kto ale vie, čo presne prinesie budúcnosť?
Vzhľadom na obrovské vzdialenosti medzi vesmírnymi objektami, ak chceme vážne uvažovať o cestách v kozme, budeme musieť vyvinúť spôsoby, ktoré by nás prepravovali čo najrýchlekšie. Tiež sa musíme stať sebastačnejšími, pretože nemôžeme so sebou zobrať mnoho potravy a vody.
Iba cesta k susednému Marsu by trvala 8 až 9 mesiacov. Značí to potrebu množstva jedál, vody na pitie, a na umývanie ani nespomíname. A kde by ste uložili všetok odpad zozbieraný na toaletách? Vedci sa upriamujú na vývoj sebastačných systémov životného prostredia pre cstovanie v kozme. Všetko by malo byť recyklované, vrátane ľudských odpadov a vydýchaného oxidu uhličitého.
Základňa na Mesiaci - nie je to úplne rajská záhrada v trópoch, o ktorej sníva veľa ľudí, ale je to námet na sny. Tento návrh NASA predstavuje nafukovaciu guľu, v ktorej môže žiť až tucet členov posádky. Je spojená s ďalšou nafukovaciou stavbou, ktorá slúži ako pristávacie zariadenie. Astronauti, ktorí pristanú na Mesiaci, by sa tu mohli vysadiť a prejsť do obývacej sféry. Na čo by sa mohli kolónie využiť? Pravdepodobne aj na ťažbu mesačných surovín, alebo ako štartovacie miesto pre misie do vzdialenejšieho vesmíru.

Prvá kolónia na cudzom svete: Mars

Keď niekedy v budúcom storočí vystúpite zo svojej kozmickej lode na červený marťanský piesok, musíte byť pripravený na náročné podmienky.

Musíte čeliť nízkej teplote až -123 stupňov Celzia, smrtiacemu žiareniu a strašným prachovým búrkam. Musíte so sebou doniesť všetko potrebné na vybudovanie základne, vrátane technologického zariadenia na recykláciu kyslíka, oxidu uhličitého, vody a tuhého odpadu. Rýchlo postavte skleníky na pestovanie čerstvej zeleniny a ovocia - prepycha aj pre najvyberavejšie deti, ktorý bude nevyhnutný po kozmickom lete trvajúcom dlhé mesiace. A pretože nemôžeteso sebou brať zo Zeme množstvo ťžkého stavebného materiálu, musíte si útulok urobiť z toho, čo máte. Prevrátené kryty pristávacich modulov sa môžu premeniť na obývacie jednotky, kliniku a laboratórium.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?