Východná Afrika

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2341×

Příbuzná témataVýchodná Afrika

BURUNDI, DŽIBUTSKO, ERITREA, ETIÓPIA, KEŇA, RWANDA, SOMÁLSKO, SUDÁN, TANZÁNIA, UGANDA

Veľkú časť východnej Afriky tvorí trávnatá savana s kríkmi a ojedinelými stromami. Savana poskytuje pašu pre domáce zvieratá aj pre rozličné druhy divých zvierat, vrátane levov, žiráf a slonov. Východná časť regiónu- Somálsky polostrov- je známa pod názvom Africký roh, pretože tvarom pripomína zvierací roh. Tamojšie krajiny boli nedávno postihnuté občianskymi vojnami, obdobiami sucha a hladu. Keňa v južnej časti oblasti je jednou z najstabilnejších a najbohatších afrických krajín.

PRIEMYSEL
Vo východnej Afrike nie je mnoho nerastných surovín. Vyváža sa káva, čaj, cukor vyrobený z cukrovej trstiny a sisal. Rozšírená je textilná malovýroba. V Keni a Tanzánii je čoraz významnejším hospodárskym odvetvím cestovný ruch, tamojšie prírodné rezervácie každoročne navštívia tisíce ľudí.
Štruktúra priemyslu: primárny- 15%, spracovateľský- 39%, služby- 46%

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Veľký prírastok obyvateľstva vyvolal potrebu rozšíriť poľnohospodársku pôdu. To malo za následok stínanie stromov. Odkrytú pôdu časom odplavil dážď alebo odvial vietor. Za posledných 25 rokov zažila východná Afrika mnohé katastrofálne suchá, ktoré ešte zhoršili pustnutie krajiny a priniesli ľuďom utrpenie. POĽNOHOSPODÁRSTVO
Veľká časť územia na severe a východe je suchá a nevhodná pre poľnohospodárstvo, ale v Sudáne pri Níle sa pestuje bavlna. Zelenina z Kene sa rozváža do zahraničia. Savany umožňujú chovať ovce, kozy aj hovädzí dobytok.
Využívanie zeme: orná pôda- 9%, lesy- 25%, pasienky- 40% a iné- 26%

POVRCH
Južnú časť východnej Afriky zaberá trávnatá savana, prerušovaná vrchmi, medzi ktorými sú aj aktívne sopky. Vo východoafrickej priekopovej prepadline sa nachádzajú aj sladkovodné jazerá. V tejto oblasti pramení Níl. Preteká napríklad jazerom Ukerewe a inými, až prináša vodu do vyprahnutej púšte na severe.

PODNEBIE
Vo východnej Afrike sú horúce, suché, chladnejšie a vlhšie podnebia. Keď je dosť zrážok darí sa rastlinstvu a živočíchom.

OBYVATEĽSTVO
Väčšina obyvateľov žije na vidieku a pracuje na pôde. Počet obyvateľov stále pribúda, nasledujúcich 25 rokov sa môžu zdvojnásobiť.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?