Vodstvo

Kategorie: Geografia (celkem: 1047 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 8607×

Příbuzná témataVodstvo

V tomto referáte o vodstve sa bude rozprávať o pozoruhodných jazerách a úkazoch z oblasti vodstva, ktoré patria do 100 največších divov sveta. Sú to: Jazero Natron a jazero Magadi, Mŕtve more, Eyrovo jazero, Asfaltové jazero. Jazero Natron
A
Jazero Magadi
Jazero Natron vo východnej Afrike je hniezdiskom okolo 3 000 000 malých plameniakov a okolo 50 000 väčších plameniakov. Je zvečša suché a tvoria ho vrstvy uhličitanu sódneho, čiže sódy, ktoré ležia na odpornom čiernom bahne. V oblasti je viacero sódnych jazier, ale Natron a Magadi sú najhlbšie, najteplejšie a obsahujú najviac uhličitanu sódneho. Teplota v jazere môže dosiahnuť teplotu kúpela a povrch vrstiev sódy, bahna usadeného pri brehoch, kde sa rozmnožujú plameniaky, dosahuje teplotu až 65 stupnov Celzia. Kôra na jazere môže byť biela, ružová, alebo hráškovozelená a plytké vody bývajú často vínovočervenej alebo kávovej farby. Uhličitan sódny sa vyplavuje z pôdy a nedalekých sopiek. Obsahuje ho aj pramenitá voda, ktorá vyviera na povrch.

Zaujímavosť:Hor=uce pramene, ktoré sa vlievajú do jazier, sú plné drobných rýb Tilapia grahami, ktoré by v studenej vode zahynuly. V roku 1962 sa pokúsili nasadiť do chovu na jazere Natron asi 2 000 párov bielych pelikánov no neúspešne, pretože vyhynuli ryby, ktorímy sa pelikány živia. Stalo sa to asi preto, lebo obsah sódy v jazere priplavenej z horúcich prameňov bol príliš vysoký.

Mŕtve more
Mŕtve more je vôbec najniššie položenéjazero na zemi a je aj najslanšie. Povrch jazera leží 392 metrov pod hladinou mora a jeho dno ďalších 398 metrov. Obyčajná morská voda obsahuje asi 3,5 % soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 ráz tolko. Mŕtve more vzniklo v časti Velkej priekopovej prepadliny a tvoríobrovskú nádrž, v ktorej prúdi voda. Jej teplota je tak vysoká, že takmer všetká voda, ktorá doň vteká z rieky jordán (4-6,5 miliardy litrov denne), sa vyparí, čím sa more ďalej presáľa. Voda je sýtobelasá, velmi pokojná a taká nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno.

Zaujímavosť:Podla starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory. Podla Biblie tieto dve mestá spálil Boh, aby potrestal ich hriešnych obyvatelov. Iba Lót s rodinou smel opustit mesto, no Lótova žena neposlúchla božie príkazy, obzrela sa dozadu a premenila na solný stĺp.

Eyrovo jazero
Eyrovo jazero v strednej časti južnej austráliesú v skutočnosti jazerá dve.

Väčšie je severné Eyrovo jazero, dlhé 120 a široké 70 kilometrov. Je to največšie jazero v austrálii. Južné Eyrovo jazero je dlhé 50 a 30 kilometrov široké. Obe jazerá spája úzky kanál Goyder. Eyrovo jazero velmy významne mení svoju velkosť od 8 030 po 15 000 kilometrov štvorcových, no jeho priemerné plocha z neho robí devetnáste največšie jazero na svete. Je najniššie položené z 23 največších jazier na svete, leží 11,8 metrov pod úrovňou mora. Najzvláštnejšie na Eyrovom jazere je, že v óm málokedy býva voda. V tejto časti Austrálie je úhrn zrážoknižší ako 127 milimetrov ročne. Zvečša je jazero iba prázdnou nádržou s vrstvou ligotavej soli v hrúbke až 20 centimetrov. Predpokladá sa, že úplne sa napĺňa iba 2 razy za storočie.

Zaujímavosť:Angličan Donald Campbell vytvoril v roku 1964 svetový rýchlostný rekord vo svojom aute Bluebird na soľných plochách Eyrovho jazera. Dosiahol rýchlosť okolo 715 kilometrov za hodinu, čo je úsporná letová rýchlosť moderného lietadla. Bluebird bol 9 metrov dlhý a vážil 4354 kilogramov.

Asfaltové jazero
Keď anglický prieskumník Sir Walter Raleigh pristál na ostrove Trinidad v Západnej indii, stal sa prvým európanom, ktorý sa dopočul o „Tierra de Brea“ alebo „Piche“ , Kde sa nachádzali velké množstvá Asfaltu. Dnes tento čudný a fascinujúci úkaz poznáme ako Trinidadskéasfaltové jazero a je pravdepodobne največším ložiskom asfaltu na svete. Pokrýva plochu 44 hektárov a je asi 82 metrov hlboké. Vytvorilo sa približne pred 50 000 000 rokov z hnijúcich pozostatkov morských živočíchov. Tieto sa premenili na chemické látky zvané uhlovodíky, ktoré sa prefiltrovali cez skaly. Pohyby zemskej kôry ich potom vytlačili na zemský povrch, kde pôsobením horúceho slnka natolko stuhly, že po ních možno chodiť. Povrch jazera vyzerá ako množstvo tmavosivých vĺn, medzi ktorými sú dutiny, kde sa zbiera daždová voda. Ustavične sa pohybuje, pretože asfalt vyviera od stredu ku krajom. Občas pri výronoch plynov počuť bublanie a žblnkanie.

Zaujímavosť:Sumeri používali Asfalt ako cement A Babylončania ako vodovzdorný izolačný material do kúpelní, schodiská a chodníky. Z Trinidadského asfaltového jazera ťažia už sto rokov, no na jeho povrchu nijako nebadať, pretože asfalt vždy znovu natečie do všetkých vykopaných jám a zaplní ich.

, | 02. listopadu 2010
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?