Thornton Wilder Ôsmy deň stvorenia

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1161×

Příbuzná témataThornton Wilder Ôsmy deň stvorenia

Hlavné udalosti románu rozpovie na prvej strane, aby sme sa mohli sústrediť na dôležitejšie problémy rozboru charakterov a na filozofické skúmanie sveta a ľudského rodu., Nejde o tragédiu, ale o filozofické úvahy? Prečo sa to tým ľuďom stalo?

Hlavná postava John Ashley neprejavil čo len náznak strachu pri procese, ani cestou na popravu. Ale takáto nebojazlivosť je možná len u tých, ktorým chýba živá fantázia. Ashley a Beata sa nikdy nezosobášili, lebo to považovali za zbytočný kmeňový obrad.
Wildera väčšmi zaujímajú myšlienky ako dej, zaujíma sa o 3 cnosti: vieru, nádej, lásku. Nádej začína skúmať u Sophie, cez slečnu Drubkovú pochopíme prečo je nádej smiešna, ale smelá: po celý život sa snaží nasporiť dosť peňazí, aby sa mohla pred smrťou vrátiť do Ruska. Presvedčí nás aj o tom, že strata nádeje nevedie k zúfalstvu, ale k rezignácii.
Wilder rozoberá históriu Ashleyovcov v budúcnosti, v minulosti, skúma dôsledky a následky dedičnosti, výchovy a prostredia. Jeho veľkosť spočíva v tom, ako nám otvára oči, aby sme videli svet okolo seba, a prebúdza myseľ, aby sme pochopili, čo vidíme.

"Každá matka miluje svoje deti. Ale materinská láska je ako počasie. Stále je tu, ale najväčšmi si ju uvedomujeme, keď prechádzame zmenou."

"Nevybrali sme si deň svojho stvorenia a nemôžme si vybrať deň smrti, a jednako vlľba je najvyššia schopnosť mysle. Nevybrali sme si rodičov, farbu pleti, pohlavie, zdravie alebo nadanie. Vrhli nás do života ako kocky z pohára. Nás a tých okolo nás všade obklopujú bariéry a múry väzenia, vnútorné a vonkajšie prekážky.

"Keď boh miluje nejaké stvorenie, chce, aby to stvorenie poznalo najvyššie šťastie a najhlbšie zúfalstvo, potom môže zomrieť. Chce, aby poznalo všetko, čo život prináša. To je jeho najlepší dar.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?