Thomas Alva Edison životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 5560×

Příbuzná témataThomas Alva Edison životopis

Výrok:

Nič, čo by stálo za to – nevykonal som nikdy len náhodou, ani nijaký môj vynález nebol dielom náhody, všetky boli výsledkom práce.


Dnes si už svet bez žiaroviek, telefónov či filmov ani nevieme predstaviť. A predsa sa skúsme lepšie pozrieť na človeka, ktorého roky práce priviedli k týmto objavom, „muža s príliš veľkou hlavou“. Thomasa Alvu Edisona, tvorcu elektrického sveta.
Písal sa rok 1848, keď sa v Kanadských horách narodil chlapec s neprirodzene veľkou hlavou a o ktorom dedinský lekár skonštatoval, že má zápal mozgu a asi dlho nevydrží. Ale vydržal.
Už ako jedenásťročný prinútil mladších spolužiakov, aby mu pestoval zeleninu a on ju potom výhodne predával. Venoval sa pokusom s rôznymi tekutinami a jedmi. Nastala vojna medzi dvoma Amerikami, Juh proti Severu, Sever proti Juhu. Edison skupuje na dlh množstvo novín z čerstvými správami z bojiska, ktoré potom predáva nie za cent, ale za 25 centov. Neskôr vydáva vo vlakovom vagóne vlastné noviny, kde má aj svoje laboratórium. Raz sa strhol požiar a vlakvedúci mu spôsobil bitkou stratu sluchu.
Šťastnou náhodou sa stal technickým riaditeľom Mister Levis. Konečne sa mohol prejaviť, čo aj urobil. Zdokonalil telegraf. Tak sa začal čas objavov, pri ktorých platia tvrdé zákony podnikania. Najprv telefón, z ktorého len vďaka uhlíkovému mikrofónu počuť hlasy v slúchadle z celej Zemi a to milé slovíčko „haló“, ktoré tiež vymyslel. No jeho najväčšou láskou bol fonograf, deduško gramofónu. Edisonov najväčší objav bola asi žiarovka. Po dyname Jumbo sa stala jeho novým cieľom elektráreň. Po úspešnom ukončení získal celosvetové uznanie, ale len na krátku dobu a tak si postavil svoje mesto „Biely dom pre Edisona.“ Tam za neľudských 10 rokov práce vyrobil z obyčaj nej železnej rudy vytvoril vzácnu, ale ani tento úspech netrval dlho, kôli gigantickým podnikom, ktorým je jedno či je patent. Pri jeho tvrdej práci platilo: „Spať 4 hodiny je povinnosť, 5 hodín je pohodlie, 6 hodín zaháľanie. Veľa jedla a spánku vraždí ľudí.“ Tiež založil „továreň na vynálezy.“ Najal si najlepších vedcov, fyzikov, matematikov, agentov, obchodníkov a advokátov. Mal fantastickú reklamu, výzvednú službu, špiónov a tu vymýšľal svoje vynálezy, ako napríklad: elektrická lokomotíva, film, cement, liate domy i akumulátory. „Keď som pozorovala tohto muža s veľkou hlavou, musela som myslieť na Napoleona. Keby niekto mohol nahliadnuť do čela týchto dvoch géniov nenašiel by rozdiel a predsa..

Napoleon svet ničil, Edison staval...“ Aj napriek výroku Sáry Bernhardtovej nakoniec aj Edison podľahol krutému svetu obchodu a stal sa jedným z nich. Istý časopis vyzval čitateľov, aby napísali, kto je najväčšia osobnosť Ameriky? Vo všetkých dopisoch stojí jediné: Thomas Alva Edison. A teraz umiera. Telegrafy z celého sveta, ktoré Edison zdokonalil, ťukajú jeho smrť, telefóny, ktorým dal hlas, oznamujú, že zomrel, filmy, ktoré vynašiel premietajú do tmy jeho nehybnú veľkú tvár. Akoby preskakoval ohromný gramofón, ktorý sám Edison objavil pre túto jedinú vetu: „Edison je mŕtvy...“ Vtedy o ňom Albert Einstein povedal: „Edison bol najväčší vynálezca ľudských dejín. Asi bol...“

Bol priekopníkom praktického využitia elektrickej energie. Je spoluautorom 1300 patentov, niektoré z nich mali zásadný význam pre rozvoj elektrotechniky. Bol vynálezcom žiarovky, fonografu (gramofónu v roku 1877), filmovej kamery, premietačky filmov, automatického telegrafu, uhlíkového reostatu, uhlíkovej žiarovky (v roku 1879), mikrofónu, elektromeru, alkalického akumulátora, zdokonalil dynamo a iné. Pri pokusoch so žiarovkou objavil tepelnú emisiu elektrónov, ktorá sa stala základom elektrónok. V roku 1882 skonštruoval prvú elektráreň, ktorá dodávala energiu do jednej newyorskej štvrte, a tým ako prvý začal diaľkový prenos elektrickej energie. Edison definoval genialitu ako ,,jedno percento nadania a 99 percent driny. “.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?