Theodore Dreiser Americká tragédia

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 3408×

Příbuzná témataTheodore Dreiser Americká tragédia

DEJ: Clyde Griffiths je ctižiadostivý mladý muž, pochádzajúci z chudobnej rodiny kazateľov.

Kvôli častému sťahovaniu má nedostatočné vzdelanie. Prísna náboženská výchova mu obmedzuje život. Chce zbohatnúť, postúpiť v spoločenskom rebríčku, tak si nájde prácu poslíčka v svetoznámom hoteli Green Davidson, kde s priateľmi objavuje tajomstvá lásky a života.

Je vášnivý a v spoločnosti žien veľmi rýchlo vzplanie. Zamiluje sa do Hortenzie, ktorá sa ho len snaží využiť. Raz si spolu s priateľmi vycestujú ukradnutým autom na výlet a cestou nazad zrazia malé dievčatko. V novinách sa objaví správa o autonehode s konkrétnymi menami páchateľov. Clyde utečie a vystupuje pod cudzím menom. S matkou udržiava stály písomný kontakt.

Zamestná sa ako poslíček v chicagskom hoteli, kde náhodne stretáva svojho strýka Samuela Griffithsa a naskytne sa mu možnosť pracovať v strýkovej továrni na výrobu golierov. Strýkova rodina je voči nemu ľahostajná, neudržuje s ním kontakt. Clyde sa cíti osamelý a ponižovaný, najmä správaním svojho bratranca Gilberta, ktorý mu až príliš dáva najavo svoje vysoké spoločenské postavenie. Irituje ho, že s Clydom sú si v tvári veľmi podobný, ba Clyde je ešte o čosi pôvabnejší. Clyde sa nestýka s nižšími spoločenskými vrstvami kvôli verejnej mienke a začína sa spytovať sám seba, či je továreň pre neho tým správnym pracoviskom. Griffithovci ho nečakane pozvú na večeru, kde sa po prvýkrát stretáva so Sondrou Finchleyovou, ktorá ho očarí. Po čase ho povýšia na vedúceho výroby, kde pracuje medzi samými ženami. V továrni platí predpis, podľa ktorého sú akékoľvek styky medzi nadriadenými a podriadenými zamestnancami zakázané. Začne si pomer s chudobnou Robertou Aldenovou, ktorú privedie do druhého stavu. To však už žije bujným spoločenským životom a bojuje o priazeň Sondry. Je pozývaný na večierky prominentných rodín a dostáva sa tak do povedomia lycurgského okresu. Roberta sa chce vydať za Clyda, aby si nezničila povesť, ale Clyde to nechce dopustiť, pretože by stratil postavenie v továrni a priazeň vplyvných rodín v Lycurgu. V novinách uvidí článok o utopenej dvojici, ktorý mu vnukne myšlienku Robertu zavraždiť. Aj naďalej sa tajne stretáva so Sondrou a jeho city sú k nej čoraz hlbšie. .Roberta odchádza k rodičom, odkiaľ mu posiela listy, ale Clyde v opatrnosti, aby sa neprezradil, odpovedá Roberte prostredníctvom telefónu pod falošným priezviskom. So zámienkou zavraždiť Robertu sa idú spolu člnkovať na jazerá.

V citovom rozpoložení Robertu, ktorá sa chce k nemu priblížiť odsotí, udrie fotoaparátom, čln sa prevrhne a Robertu nechá utopiť sa. Tým sa len zdanlivo vyrieši celý problém. Clyde trpí veľkými výčitkami svedomia a depresiami.

Už na druhý deň začína pátranie a vďaka nedokonalosti, s akou bol zločin vykonaný sa ihneď príde Clydovi na stopu. Začína vyšetrovanie, články v novinách, Clydovo uväznenie. Vyvolá to

spoločenský škandál. Finchleyovci odcestujú na dovolenku a Sondra vystupuje v procese ako slečna X. Strýko nechce Clyda očistiť za každú cenu, chce len spravodlivosť, preto mu pridelí dvoch lepších právnikov. Ide však o ťažký prípad, v ktorom bojuje nielen ľudská nespravodlivosť, ale aj ľudské predsudky. Clyde je napokon uznaný vinným z vraždy a dva roky strávi vo väzení čakajúc na osudný deň smrti. Napriek nenávisti voči vštepenému náboženstvu, cestu nachádza v láske k Bohu a pokání, k čomu mu dopomôže miestny väzenský kňaz Duncan Macmillan. Clyde s matkou a kňazom spíše výpoveď o prejavenej ľútosti z činu, ktorú uverejnia až po jeho smrti na elektrickom kresle.

KOMPOZÍCIA: Dielo je zložené z troch kníh:

1.kniha: Opisuje Clydovo detstvo a jeho život v Kansas City po autonehodu.

2.kniha:Opisuje Clydovo pôsobenie v továrni, pomer so Sondrou a Robertou až

po jej smrť.

3.kniha:Pátranie, proces.

FORMA: Dreiser dlhými rozvitými vetami podrobne opisuje postavy, často i bezvýznamné situácie, vnútorné monológy. Rozoberá otázky existencie, viny, svedomia, spravodlivosti, lásky k Bohu, nenávisti a smrti. Dielo je zaľudnené množstvom postáv všetkých spoločenských vrstiev. Priama reč nie je označovaná úvodzovkami. HLAVNÁ MYŠLIENKA: Človeka formuje prostredie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?