Stromy v nebezpeči

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1541×

Příbuzná témataStromy v nebezpeči

Milióny rokov pred tým, ako na zemi žili zvieratá, boli na Zemi stromy. Ale dnes sú stromy vo vážnom nebezpečenstve.

V roku 1970, veľa brestov v Európe bolo zabitých „Holandskou chorobou brestov“. Teraz dokonca hrozí ešte väčšie nebezpečenstvo pre európske lesy a hory od severného Švédska po južné Taliansko. Toto nové nebezpečenstvo ohrozuje všetky stromy- listnaté ako dub, buk a breza tak tiež ihličnaté ako borovica a jedľa. Najprv listy zožltnú a zhnednú. Potom ihličie a listy opadáva. Korene a kmeň sa zakrivia. Nakoniec stromy odumrú. V Čiernom Lese v južnom Nemecku je 75% stromov zničených alebo odumretých. Ale čo stromy zabíja? Nikto presne nevie, ale je to pravdepodobne znečistený vzduch alebo kyslý dážď. Továrne, elektrárne a autá vylučujú tony dymu do vzduchu. Dym obsahuje oxid síričitý a oxid dusičný. Tieto látky sa zmiešajú v atmosfére s vodnou parou a vytvoria kyselinu sírovú a lúčavku. Slnečné žiarenie pretvára tieto kyseliny na jedovaté oxidanty, ktoré padajú na stromy vo forme dažďa alebo snehu.
Čo môžeme urobiť ohľadom kyslého dažďu? Prečo vláda nič nerobí pre záchranu stromov? Nanešťastie kyslí dážď nepadá vždy na krajiny, ktoré znečisťujú ovzdušie. Vietor sa postará o premiestnenie jedovatých látok z jednej krajiny k ďalším. Prečo by ľudia z jednej krajiny mali zaplatiť za záchranu stromov v iných krajinách?
V iných častiach sveta sú stromy ošetrované ľuďmi, nie znečistením. Veľké dažďové pralesy v Ázii a v Južnej Amerike boli zničené pre palivové drevo a stavebný materiál. Niečo sa musí spraviť. Stromy sú dôležité, pretože poskytujú jedlo pre hmyz, plaz, vtáky a cicavce. Chránia kvety, ktoré rastú v lesoch. Ochraňujú zem pred vetrom a dažďom. Najdôležitejšia vec zo všetkých je, že lesy sú pľúcami planéty. Stromy produkujú kyslík, ktorý dýchame. Ak zomrú stromy, my tiež.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?