Štefan Kónya: Starostlivosť o psov

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Štefan Kónya: Starostlivosť o psov

TOXOCARA CANIS

Škrkavka psia je celosvetovo najrozšírenejší, veľmi nebezpečný vnútorný cudzopasník psov. Ma oblý tvar, dlhy je 8-12,5 cm a viac. Škrkavky žijú v tenkom čreve psa a živia sa črevným obsahom hostiteľa. Vajíčka s larvami sa do tela hostiteľa dostanú spolu so znečistenou potravou, olizovaním labiek a pod. Keď pes zožerie vajíčko toxocara canis v tenkom čreve sa z neho vyvinie larvička, ktorá sa krvnou cestou cez cievy dostane do pľúc, odtiaľ do priedušiek a do hôrnych dýchacích ciest. Pes ju spolu s hlienmi prehltne do žalúdka, odkiaľ prechádza znova do tenkého čreva, kde dospeje a opäť vylučuje vajíčka z ktorých vzniká ďalšia generácia škrkaviek.

Škrkavky produkujú toxín askaradin, ktorý vyvoláva nervove poruchy. Niekedy dochádza k samovoľnému odchodu červov trusom alebo pri zvracaní. Pravidelným odcervenim sa snažíme o tzv. preimaginalnu dehelmintizaciu, kedy sa z čreva odstránia ešte nedospelé škrkavky. Tým sa znižuje riziko premorenia prostredia vajíčkami.

K nákaze môže dôjsť tiež požraním tepelne neupraveného mäsa iného hostiteľa. Vajíčka škrkaviek sú veľmi odolne, nezničí ich mraz ani bežné dezinfekčné prostriedky. K ich zničeniu je vhodná vriaca voda, pretože neznášajú teploty nad 60°C a dokáže ich zničiť takisto priame slnečné žiarenie.

Ochorenie ľudí larvami škrkaviek sa nazýva larválna toxokaroza a vyskytuje sa v troch hlavných formách: (organová, očná a zmiešaná). Z vajíčok škrkaviek sa v čreve človeka vyliahnu larvy, ktoré preniknú črevnou stenou do ciev. Touto cestou putujú najskôr do pečené, kde svojim aktívnym pohybom spôsobujú mechanické poškodenie. Z pečene sa dostavajú do pľúc a potom prakticky do celého tela. s najčastejším výskytom lariev v oku, mozgu a svaloch. V napadnutých tkanivách sa okolo lariev tvorí zápalové ložisko. V ľudskom tele môžu larvy zostať životaschopné a pohyblivé aj niekoľko rokov.

Ako sa človek môže nakaziť?

Nakaziť sa môže aj taký človek ktorý nemusí byt chovateľom domáceho zvieraťa.

Riziková skupina sú malé deti keď sa hrajú na piesku. Ide o tzv. geofagiu (pojedanie hliny, piesku a pod.) Pri kopaní na záhrade alebo pri výkopových prácach môže nechtiac hlina vletieť do úst.

Hostiteľ: Hostiteľom sú zástupcovia čeľade canidae, číže šeliem psovitých, vo výnimočných prípadoch môže byt škrkavkami napadnutý i človek, zvlášť dieťa.

Ctenocephalides canis

Blchy môžu byt medzihostitelom niektorých druhov pásomníc, môžu týchto parazitov prenášať. Pes pri zjedení infikovanej blchy nakazí pásomnicu psiu (Dipylidum caninum)

Pri cicaní krvi blchy prenášajú zárodky nebezpečných chorôb ako sú mor, škvrnivku, tularémiu a iné. Tak isto blcha ktorá parazituje na psovi môže spôsobiť kožnú alergiu ktorá začne výrazné psa na mieste srbiet a pes si to rozškrabe tak vznikne mokvajúca dermatida ktorá zapácha a vyžaduje si okamžitú liečbu. Alergia sa prejavuje svrbenim, vypadaním srsti a silným zápalom koze. Najčastejším miestom tohto ochorenia je medzilopatkovy priestor, krk, chrbát.

Liečba mokvajúcej dermatidy:

O liečbe sa treba poradiť s veterinárnym lekárom!

Najprv sa lepkavá srsť ostrihá okolo miesta dermatidy a namočiť teplou vodou a aplikovať Lactaderm a krúživo rozmasírovať a nechať pôsobiť 10 min. Potom opláchnuť. Takto raz denne sa môže pokračovať asi 4-5 dni podľa potreby aj dlhšie a potom sa ta odumrela srsť musí postupne keď nie naraz vytiahnuť. Samozrejme že je to pre psa dosť bolestne, tak že len toľko koľko sa dá vytiahnuť.

Štekanie: pes šteká ale nie vždy zbytočné tým vyjadruje svoje WC potreby, hlad, smäd, bolesť a samozrejme keď vidí cudzích ľudí či zvieratá.

Kontakt so psom: Je to veľmi dôležité aby vás pes mohol dobre poznať. Často sa stáva že pes môže domáceho člena kusnuť alebo vrčať je to preto že pes všetkých domácich členov nepozná a členovia nemajú s nim žiadny kontakt. Pes je v poriadku a plní si svoju povinnosť.

Začiatočník keď sa priblíži ku psovi musí psa identifikovať menom a nepozerať sa mu do oči a hlavne nedotýkať sa ho pretože pes môže zaútočiť. Pohladkať ho môže jedine jeho chovateľ, ktorý sa o neho stará. Pes totiž hoci komu nedôveruje. Človek si k nemu musí vypestovať priateľský vzťah len tak vám pes môže dôverovať!

Pes človeka môže identifikovať podľa hlasu, výzoru a čuchu.

Dôležité upozornenie:

So psom treba zaobchádzať láskavo nebyť ho a netrápiť! (Porov. KKC 2416 - 2418)

Vždy po styku so psom si umyť poriadne ruky a nechty vykefovať malou kefkou. Je to dobra prevencia proti parazitom!

Nepodceňujte dôležitosť odčervenia psov a mačiek (každé tri mesiace) a pravidelný zber extrementov!

Dôkladné umývajte ovocie a zeleninu!

POVINNOSTI CHOVATEĽA

Česanie: Aspoň 2x v mesiaci vyčesať psa špeciálnou kefou alebo

hrebenom. Tým sa odstráni prach, lupiny a odumrela

srsť.

Kúpanie: Aspoň 2x do roka a podľa potreby okúpať psa. Používať

šampón ktorý je určený pre psov. Napr. Lactaderm

Čistenie uši: Aspoň 4x do roka vyčistiť psovi uši s gázou len

viditeľnú časť ucha hlbšie nie. Vhodný je

čistiaci a ošetrujúci ušný roztok Otifree 60 ml

Vychádzky: Aspoň 1x za deň aby si vykonal svoje potreby. Pozor!

Aby pes nepil z nečistených tokov a kalužia aby

nedošlo k infekcii a invázii cudzopasníkov rodu

Giardia!

Kŕmenie: 1x za deň v určenom čase 400g kvalitne granule,

polievky, kosti (ale nie vo veľkom množstve lebo to

spôsobuje zápchu a ostré malé úlomky sa môžu zapichnúť

v hrdle)! Nikdy nedávať potraviny po záruke! Pes musí

mať vždy k dispozícii čistú pitnú vodu.

Dehelmintizacia: 4x do roka odcervovat psa ako je v kalendári.

Na odcervenie sa používa antihelmintikum

tablety Galces alebo Pratel 1 tabl. na 10kg

hmotnosti psa.Tablety odcervuju endoparazity

askaridy, (Toxocara canis, Toxascaris leonina)

nematody (Ancylostoma caninum) a pásomnice

(Dipylidium caninum), ktoré žijú v organizme

hostiteľa.

Frontline: 2x do roka ako je v kalendári ale iba podľa potreby

antiektoparazitikum aplikovať do pokožky v mieste

kohútika na ektoparazity : blchy (Stenocephalides

canis) a kliešte(Ixodes ricinus)

Vakcinácia: 1x do roka psa zaočkovať ako je v kalendári. Treba

si zavolať veterinárneho lekára.

Upozornenie: V prípade keď sa prejavia príznaky ochorenia psa, treba sa obrátiť naveterinárneho lekára!Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?