Starec a more - obsah celeho diela

Kategorie: Literatúra (celkem: 527 referátů a seminárek)Starec a more - obsah celeho diela

Santiago je starý rybár, ktorému sa už 84 dní nepodarilo chytiť žiadnu rybu . Prvých 40 dní s ním chodil chlapec- Manolin , ale keďže sa starcovi nedarilo, tak chlapcovi rodičia povedali, že už so starcom nemôže chodiť rybárčiť a že má prejsť na inú bárku. Aj keď chlapec so starcom už nemohol chodiť rybárčiť, stále mu pomáhal, nosil mu jedlo a pitie . Starec na 85. deň dúfal že bude mať viac šťastia ako doteraz a že sa mu podarí chytiť nejakú rybu. Už skoro ráno išiel zobudiť chlapca, aby mu pomohol pripraviť siete. Potom starec sám vyplával ďaleko do mora a nachystal si návnady. Po nejakom čase na mori mu zabrala menšia ryba ktorú použil ako návnadu pre väčšie ryby .

Po dlhšom čase mu zabrala veľká ryba, ktorú sa rozhodol držať, lebo vedel, že nemá dosť síl, aby ju pritiahol bližšie k loďke a ešte sa bál, aby sa háčik z rany nevytiahol a ryba neutiekla. Ryba začala starcovu loďku ťahať. Ťahala ju až tak ďaleko, že starec po čase nevidel na pevninu. Starec si prehadzoval lano, na ktorom bola ryba z jedného pleca na druhé, lebo ryba bola ťažká a tak ju ľahšie udržal. Ryba ťahala loďku celé hodiny. Starec už bol unavený, ale rybu musel držať pevne aby mu neubudlo moc lana.

Medzitým sa mu podarilo uloviť aj pár menších rýb, ktoré hneď zjedol, aby mal dosť síl udržať rybu. Starec ani nevedel, ako tá ryba vyzerá, iba si to domýšľal . Po dlhom čase ryba vyšla na hladinu. Starec bol prekvapený, lebo si nemyslel, že bude väčšia ako jeho loďka. Na starcovo šťastie ryba začala krúžiť a starec sa k nej mohol na člne pritiahnuť. Starcovi sa podarilo trafiť rybu do srdca. Potom rybu priviazal k loďke a začal veslovať smerom domov. Ale k večeru sa objavil žralok. Starec ho najskôr odháňal harpúnou a potom sa mu podarilo trafiť ho ňou medzi oči. Nanešťastie ďalšie žraloky zacítili pach krvi a začali plávať smerom k starcovej loďke. Starec si na veslo priviazal dýku a bodal ňou žralokov. Podarilo sa mu všetkých žralokov zabiť.

Neskôr sa objavil ďalší žralok, tomu trafil starec dýku do mozgu. K západu slnka sa objavili ďalšie dva žraloky. Jedného trafil dvakrát po temene hlavy a žralok klesol ku dnu. Ten druhý žralok bol odolnejší a musel ho viackrát a silnejšie trafiť. Starec čakal, že sa objaví ďalší žralok, ale vtedy žiaden nepriplával. Zhruba o polnoci sa prihnal celý húf žralokov. Starec už nevládal a nič poriadne nevidel, videl iba čiary, ktoré sa pohybujú a počul cvakot čeľustí. Zúfalo mlátil drúkom po ničom. Zrazu mu niečo po drúku chňaplo a už ho nemal. Žraloky celú rybu zožrali, iba kosti po nej zostali. Keď prišiel do prístavu, bol veľmi unavený.

Starec vošiel do svojej chatrče, napil sa a zaspal. Ráno prišiel chlapec a bol rád, že ho vidí. Ostatní rybári obdivovali starcov úlovok. Chlapec mu priniesol noviny a jedlo. Povedal mu, že znovu začnú chodiť spolu na ryby a že ho má starec ešte veľa vecí naučiť.Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?