San Marino

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2951×

Příbuzná témata



San Marino

San Marino

Rozloha: 61 km 2 Mena: talianska líra
Obyvateľstvo:24 000 Národnostné zloženie: 85%Sanmarínčania
Hlavné mesto: San Marino 15% Taliani
Úradný jazyk: taliančina Členstvo:CSCE, MMF, NAM, OSN,
Hlavné zdroje: kameň, výno, olivy,cestovný ruch UNCTAD, UNESCO, WHO

San Maríno bolo nezávislím štátom od svojho založenia.Tento malý štátik je najstaršou republikou v Európe (v roku 301 ho založil kresťanský pustovník Marino). Podobne aj jej ústava z roku 1263 je jednou z najstarších na svete. San Maríno sa v roku 1861 odmietlo stať súčasťou Talianska, hoci ekonomické a kultúrne väzby medzi nimi zostali silné. Väčšina surovín San Marína pre ľahký priemysel (osobitne odlievanie, elektronika a keramika) pochádza z Talianska ako aj dodávky elektrickej energie. San Maríno je s Talianskom v colnej úniii. San Maríno používa taliansku menu a posiela veľa svojich študentov na talianske univerzity. Cestovný ruch predstavuje vyše polovicu hrubého národného produktu a čo je prekvapujúce, vyše 80% turistov v San Marine sú Taliani. Nezamestnanosť je 3%.
Do roku 1960 nesmeli ženy voliť a do roku 1973 nesmeli zastávať žiadnu funkciu.
K významným zložkám národného hospodárstva okrem cestovného ruchu patrí vydávanie poštových známok a mincí na numizmatické účely.
Priemysel predstavujú malé textilné a potravinárske závody, továrne na výrobu skla, keramiky.
V San Maríne sa tiež jazdia preteky F1. Veľmi rýchli okruh v Imole bol v roku 1994, kedy tu zomreli Ayrton Senna a Roland Bassa, podstatne prestavaný. Znížila sa tak rýchlosť a zvýšili sa nároky na brzdy.

Nový příspěvek



Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?