Rotterdam

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1779×

Příbuzná témataRotterdam

Nachádza sa v Holandsku na ústí rieky Rýn do Severného mora. Rotterdam je jedna z najdôležitejších križovatiek sveta, keď sa to porovnáva podľa váhy nákladu tu prepravovaného. Každý rok, cez 300 miliónov ton tovaru je nakladaných a prepravovaných v Rotterdame. Slúži európskym zemiam, ktoré nemajú priamy prístup k moru-380 miliónoch spotrebiteľov. Prístav Rotterdam zaberá 40 kilometrov, od stredu mesta k Severnému moru. Prístav a priemyselná oblasť má rozlohu 10,500 hektárov (26,000 jutro). Okolo 30,000 zámorských plavidiel a 130,000 vnútrozemských prichádza do prístavu každý rok. Rotterdam je domovským prístavom 500 námorných liniek a udržuje kontakt s 1,000 prístavmi. Je najdôležitejší európsky prístav pre naftu & chemické výrobky, kontajnerovú prepravu, železnú rudu, uhlie, potraviny. Všetky veľké plavebné lodné spoločnosti majú v Rotterdame zastúpenie. Britský/holandský P&ach Nedlloyd má riaditeľstvo v Rotterdame. Z toho dôvodu je tu hustá žel. sieť, zabezpečujúca styk s vnútrozemím.
Je tu päť rafinérií, koncentrácia chem. priemyslu. Surová nafta, naftové výrobky a tekuté chemické výrobky tvoria skoro polovicu tovaru preloženého v Rotterdame. Relatívne lacná ponuka surovej nafty tvorí základ rotterdamského petrochemického odvetvia. Najviac surovej nafty je vyloženej na Maasvlakte (časť prístavu) a je tam dopravovaná cez potrubie, niekedy sa na dlhšiu dobu uskladňuje. Priestor, kde sa ukladá tovar, pre ktorý prídu zákazníci neskôr (napr. autá, ropa, ...) je väčší ako 30 000 000 m³. Nemecké oceliarstvo dopravuje skoro všetku železnú rudu cez Rotterdam. Relatívne nízke náklady sú spôsobené obrovským úložným priestorom nákladných lodí, ktoré túto oceľ prepravujú do Rotterdamu po Rýne. Uhlie je jediný artikel, z ktorého 50% ostáva pre vnútorný trh, ostatok ide hlavne do Anglicka a Nemecka. Do Rotterdamu je dovážaných 30 miliónov ton potravín , 60% je určených pre spotrebu v európskych krajinách, do ktorých sa prepravuje tovar z Rotterdamu. Okrem toho poľnohospodárske suroviny, nápoje, mäso, ryby, obilniny, ovocie, zelenina a ovocné šťavy sú tiež skladované v Rotterdame. Narábanie s poslednými tromi výrobkami je sústredené v Rotterdamskej časti Fruitport Kontejner.
Rotterdam je veľký kontajnerový prístav v Európe. Jeho poloha pri mori a jeho prístupnosť pre veľmi veľké kontajnerová lode robia pre Maasvlakt ideálny prístav pre zámorskú distribúciu kontajnerov. Rotterdam ako jeden z mála európskych prístavov prevádzkuje telefónne navádzanie lodí.

Okrem Maasvlakte, kontajnery sú prepravované ešte vo Waalhaven/Eemhavenskej oblasti, kde krátke vlny pôsobenia sú sústredené.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?