Osteoporóza

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 6326×

Příbuzná témataOsteoporóza

Základný popis ochorenia - osteoporóza

Definícia
Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšenej krehkosti kostí, ktoré sa tak stávajú náchylnejšie k zlomeninám. Pokiaľ nie je venovaná pozornosť prevencii tohoto ochorenia, alebo pokiaľ sa nelieči, môže toto ochorenie postupovať bez akýchkoľvek príznakov, až dôjde k zlomenine. Typicky k týmto zlomeninám, alebo fraktúram dochádza v krčku stehennej kosti, chrbticových stavcoch a v zápästí.
Osteoporóza, alebo "rednutie kostí" je ochorenie, kedy sa pôvodne pevné kosti stávajú postupne prerednutými a slabými, a tak sa stávajú náchylnejšie k zlomeninám. V Spojených štátoch dôjde každým rokom vďaka osteoporóze asi k l,3 milióna zlomeninám.
Napriek tomu, že osteoporóza postihuje všetky kosti, a najväčšia pravdepodobnosť zlomeniny je na krčku stehennej kosti, chrbticových stavcoch a zápästí, tak zvlášť nebezpečné môžu byť zlomeniny krčka stehennej kosti u staršej generácie, vzhľadom k tomu, že pri dlhej imobilizácii, ktorá je pri hojení potrebná, dochádza často ku krvným zrazeninám alebo pneumónii. Do šiestich mesiacov po zlomenine krčka stehennej kosti umiera až tretina starších žien. Z odhadovaných 24 miliónov Američanov, postihnutých osteoporózou je prinajmenšom 80 percent žien. Ženy sú k zlomeninám náchylnejšie, a podľa odborníkov je to tým, že majú ľahšie a slabšie kosti, a tiež preto, že u nich dochádza po menopauze k hormonálnym zmenám, ktoré stratu kostnej hmoty urýchľujú.

U mužov nie je až do 70 rokov ochorenie osteoporózou obvyklé. Z výskumov pre to nie sú doposiaľ všetky príčiny známe, ale isté je, že dochádza k porušeniu novotvorby kosti. Kostné tkanivo sa neustále obmieňa - nová kosť sa tvorí a stará kosť sa odbúrava, čo sa nazýva "kostná remodelácia" alebo "kostný obrat". Staré kostné bunky, sú rozpúšťané alebo "rezorbované" kostnými bunkami, nazývanými osteoklasty, čím dochádza k tvorbe drobných dutín. A potom, tieto dutinky vypĺňajú ďalšie kostné bunky, nazvané osteoblasty, mäkkou vrstvou proteínových vlákien, ktoré sa postupne mineralizáciou spevňujú. Táto mineralizovaná vrstva, podobná plástu medu, zodpovedá za pevnosť Vašich kostí a je závislá na dostatočnom príjme vápnika. Pre udržanie zdravého stavu kostí sú tiež kľúčové estrogény, pretože spomaľujú odbúravanie starej kosti a podporujú tvorbu novej. Celý cyklus kostnej remodelácie trvá okolo dvoch až troch mesiacov.

A keď ste mladí, tak je tvorba novej kosti rýchlejšia než jej odbúravanie a tým dochádza k zvyšovaniu kostnej hmoty. Množstvo kostnej hmoty dosiahne vrchol vo veku okolo 35 rokov. Potom sa síce kosť ďalej remodeluje, ale prevažuje jej úbytok nad novotvorbou - každý rok asi okolo 3 percent nárastu oproti 5 percentám úbytku.

A v menopauze, keď klesnú hladiny estrogénov, sa strata kostnej hmoty urýchľuje o l až 3 percentá ročne. Okolo 60 rokov dochádza k spomaleniu kostnej straty, avšak nezastaví sa. S pokročilým vekom stratia ženy okolo 35 až 50 percent svojej celkovej kostnej hmoty a muži asi 20 až 35 percent. Riziko, že sa u Vás rozvinie ochorenie osteoporózou závisí od toho, koľko kostnej hmoty ste získali vo veku od 25 do 35 rokov ( vrchol kostnej hmoty), a ako rýchlo ju potom strácate. Čím vyšší vrchol kostnej hmoty ste dosiahli, tak tým viac jej máte "v banke", a tým tiež máte nižšiu pravdepodobnosť, že sa u Vás osteoporóza rozvinie, pretože kosť v priebehu normálneho starnutia strácate. Prevalencia

Po päťdesiatke trpí osteoporózou jedna zo štyroch žien. Rovnako tak i muži - každý ôsmy muž po päťdesiatke má osteoporózu. Nehľadiac na to sa však toto ochorenie môže objaviť v akomkoľvek veku. Ochorenie osteoporózou vedie k enormnému zníženiu kvality života. Ochorenie môže viesť k znetvoreniu postavy, zníženému sebavedomiu, zníženiu alebo strate pohyblivosti a zvýšenej závislosti na ostatných.
Zvlášť alarmujúce sú štatistiky zlomenín krčka stehennej kosti. V Kanade dôjde každý rok asi k 25 000 zlomeninám krčka stehennej kosti. A z tých je ich sedemdesiat percent osteoporotických. Až dvadsať percent pacientov so zlomeninou krčka stehennej kosti umiera, a z tých, čo prežijú, je päťdesiat percent invalidných.
Každoročne umiera na následky osteoporotickej zlomeniny viac žien, než na rakovinu prsníka a vaječníkov dohromady. Príčiny

Aj keď presná príčina osteoporózy nie je známa, tak spôsob, akým k rednutiu kostí dochádza, je jasný. Každým rokom u zdravého dospelého dôjde k obnove asi šiestich až dvanástich percent celkového kostného tkaniva, tento proces sa nazýva kostná remodelácia. Maximum kostnej hmoty je dosiahnuté obvykle niekedy pred tridsiatym rokom. A už na konci tridsiatych rokov alebo na počiatku štyridsiatky môže dochádzať k strate kostnej hmoty. Z kosti sa začína strácať vápnik, vďaka ktorému je kosť tvrdá, rýchlejšie než je organizmus ho schopný nahradiť.

A ďalej sa tiež spomaľuje proces remodelácie a kosti tak rednú.
V priebehu prvých troch až siedmich rokov u žien po menopauze sa strata kostnej hmoty urýchľuje, a potom opäť dochádza k spomaleniu tohoto úbytku. Z vedeckých prác vyplýva, že toto urýchlenie straty kostnej hmoty u žien po menopauze je vyvolané náhlym poklesom produkcie estrogénov, hormónov, ktoré veľmi pravdepodobne napomáhajú udržať vápnik v kostiach. Aj keď je istý pokles denzity kostnej hmoty prirodzeným dôsledkom starnutia, tak niektoré ženy majú vyššie riziko než iné, že ich kosti významne prerednú, a že vďaka tomu utrpia osteoporotickú zlomeninu. Tak napríklad, vyššie riziko majú ženy, ktoré sú menšie, chudé, svetlovlasé, rovnako tak ako tie, ktoré fajčia, pijú nad mieru alkohol alebo žijú sedavým spôsobom života. Rovnako tak vyššie riziko majú aj ženy, ktoré pochádzajú z rodín, kde sa osteoporóza vyskytovala, a takisto tie, ktorým museli byť odstránené vaječníky, zvlášť pred štyridsiatkou. Častejšie postihnuté sú ženy bielej pleti a ázijského pôvodu ako černošky. K osteoporóze môžu viesť tiež niektoré ochorenia, kedy dochádza k porušeniu schopnosti organizmu vstrebávať vápnik, ako sú ochorenia obličiek, Cushingov syndróm a hyperthyreóza alebo resekcia časti žalúdka, alebo čreva, rovnako tak, ako veľké dávky kortikoidov, iných steroidov či antiepileptík.
Strata kalcia, a tým následne aj strata kostnej hmoty môže byť tiež spôsobená dlhodobou imobilizáciou vďaka ochrnutiu alebo inému ochoreniu. Rozdelenie osteoporózy

Typy na ktoré sa osteoporóza delí, sa vzťahujú hlavne na vlastnú kosť, ktorá je oslabená. Z tohto pohľadu rozlišujeme dva hlavné typy osteoporózy: prvý, kedy dochádza k postihnutiu krčka stehennej kosti, a druhý, ktorý postihuje chrbtové stavce. Príznaky ochorenia

V časných štádiách ochorenia je strata kostnej hmoty úplne nebolestivá. V niektorých prípadoch boli však popísané také príznaky, ako sú bolesti chrbta, postupný úbytok výšky spolu s ohnutým chrbtom, alebo úbytok kostnej hmoty v čeľusti.
A tak sú často prvým problémom osteoporózy zlomeniny. Pokiaľ si niečo nezlomíte, nemusíte vôbec vedieť, že Vám kostná hmota mizne. K osteoporotickým zlomeninám obyčajne dochádza v kostiach, ktoré sú nosnými kosťami tela, ako sú chrbtové stavce alebo krček stehennej kosti. Časté sú tiež zlomeniny zápästia, ktoré sú väčšinou následkom pádu.
K zlomeninám chrbtových stavcov môže dôjsť bez akéhokoľvek poranenia či pádu. Kosti, z ktorých je Vaša chrbtica zostavená prerednú do tej miery, že sa začnú komprimovať. A kompresívne zlomeniny stavcov môžu byť veľmi bolestivé a môže trvať dlho, kým sa zhoja.

Keď takých zlomenín máte viac, tak sa Vám zaguľacuje a ohýna chrbát, a tak sa Vaša výška znižuje, rádovo o centimetre. Druhým najčastejším typom osteoporotických zlomenín sú zlomeniny krčka stehennej kosti, ktoré sú obyčajne následkom pádu. Napriek tomu, že sa väčšine pacientov vďaka modernej operačnej liečbe darí relatívne dobre, tak môžu viesť k invalidite alebo dokonca je možné na ne kvôli pooperačným komplikáciám zomrieť. Riziká ochorenia

Zatiaľ nebol odhalený jediný vyvolávajúci faktor osteoporózy. Pri rozvoji ochorenia sa však niektoré faktory zdajú dôležité. Tieto faktory sú nazývané "rizikové faktory", pretože každý z nich ovplyvňuje riziko rozvoja ochorenia.
Podľa doporučenia kanadskej spoločnosti pre osteoporózu si môžete sami skúsiť zhodnotiť Vaše vlastné riziko, keď si prejdete nižšie uvedené bežné rizikové faktory, a potom si stanovíte, ktoré z nich sa týkajú práve Vás. Najčastejšie rizikové faktory sú:

ženské pohlavie
vek cez päťdesiat
po prechode
dlhodobý nedostatok pohlavných hormónov
odstránenie vaječníkov alebo prechod pred 45 rokom
nedostatok vápnika v strave
nedostatok pobytu na slnku alebo nedostatok vitamínu D v strave
nedostatočná telesná aktivita
výskyt osteoporózy v rodine
chudá postava, "drobné kosti"
belošskí alebo euroázijskí predkovia
fajčiari
kofeín (dlhodobo viac než tri hrnčeky kávy za deň, pitie čaju, koly)
alkohol (dlhodobo viac než dva drinky denne)
dlhodobé užívanie niektorých liekov (kortizón, prednizón, antiepileptiká, hormóny štítnej žľazy, antacidá obsahujúce hliník)
Jednou z vecí, ktoré Vám toto ohodnotenie prinesie je, že si potom uvedomíte, že čím viac rizikových faktorov máte, tak tým ste vo vyššom riziku, že sa u Vás môže osteoporóza rozvinúť. Tak konkrétne, ak zo zoznamu uvedeného vyššie, máte štyri, alebo viac z obvyklých rizikových faktorov osteoporózy, tak by ste podľa doporučenia kanadskej osteoporotickej spoločnosti mali spoločne s Vaším lekárom zvážiť podstúpenie testu stanovujúceho mieru úbytku Vašej kostnej hmoty.
Doposiaľ nie sú k dispozícii výsledky výskumov, podľa ktorých by bolo možné tieto faktory zoradiť podľa ich dôležitosti v predikcii straty kostnej hmoty. Isté je, že u niektorých z týchto faktorov bola preukázaná väčšia váha predikčnej schopnosti, než u iných. Možné komplikácie a ich prevencia

Pri osteoporóze môže byť postihnutá akákoľvek kosť, avšak zvláštne postavenie zaujímajú zlomeniny krčka stehennej kosti a stavcov. Zlomenina krčka stehennej kosti vyžaduje hospitalizáciu a veľkú operáciu takmer vždy.

Môže znemožniť schopnosť samostatnej chôdze bez pomoci, a tiež môže pacienta dlhodobo invalidizovať, alebo ho dokonca usmrtiť. Rovnako tak závažné následky majú zlomeniny stavcov, ku ktorým patrí zníženie telesnej výšky, závažné bolesti chrbta a deformita postavy. Ako zabrániť komplikáciám osteoporózy je popísané v časti zaoberajúcej sa prevenciou. Vyšetrenie

Pokiaľ má Váš lekár podozrenie, že môžete mať osteoporózu, možno Vás najprv zmeria, aby zistil, či ste sa nezmenšili. Chrbticové stavce často patria k prvým kostiam, ktoré sú osteoporózou postihnuté, a môžu tak byť dôvodom zníženia Vašej výšky asi o jeden alebo i viac centimetrov. Denzitometria

Jediným spôsobom, ako diagnostikovať osteoporózu, a ako stanoviť Vaše riziko zlomenín je denzitometria. Včasná diagnóza je významná vzhľadom k tomu, že sa osteoporóza môže rozvíjať celkom nemo, po celé desaťročia, dokiaľ nedôjde ku zlomenine.
Denzitometria stanovuje kostnú denzitu Vašich kostí (kostnú hmotu), a je nevyhnutná pre zistenie, či k udržaniu Vašej kostnej hmoty potrebujete užívať lieky, aby nedochádzalo k ďalším stratám kostnej hmoty, a tiež aby sa Vaše riziko zlomenín znížilo. Denzitometria (BMD) je testom špecializovaného typu, ktorý je presný, nebolestivý a neinvazívny.
Denzitometriu Vám môže doporučiť Váš lekár. Aj keď niekedy dôjde k náhodnej diagnóze osteoporózy pri röntgenovom vyšetrení, ktoré je indikované pri zlomenine, alebo pri inom ochorení, tak pri obyčajnom röntgenovom vyšetrení nie je možné osteoporózu zistiť, dokiaľ nedôjde k úbytku kostnej hmoty prinajmenšom o dvadsať až tridsať percent, čím je možnosť použitia prostého röntgenového snímku k včasnému skríningu osteoporózy značne obmedzená. Medzi diagnostické metódy, ktoré majú väčšiu pravdepodobnosť zachytenia osteoporózy vo včasnom štádiu, patria rôzne druhy metód, nazývaných absorptiometria, ktoré sú špeciálne vyvinuté k hodnoteniu stavu kostnej hmoty. Medzi relatívne nové diagnostické metódy patria kvantitatívna počítačová tomografia, čo je tiež presná metóda pre meranie kostnej denzity ktorejkoľvek časti tela, avšak za cenu ďaleko vyššej radiačnej záťaže, než je u iných metód. DEXA

Aj keď v súčasnej dobe existuje niekoľko rôznych metód, ako merať kostnú denzitu, tak bežne najviac rozšírenou metódou je DEXA (dvojlúčová röntgenová absorptiometria). Táto metóda je používaná k stanoveniu účinnosti liečby osteoporózy v posledných veľkých klinických štúdiách a k zisteniu rizika zlomenín vo veľkých epidemiologických štúdiách.

Staršie metódy ,ako je jednofotónová absorptiometria, nemajú takú hodnotu v predikcii rizika zlomenín, ako má DEXA. V súčasnej dobe tieto DEXA denzitometre vyrábajú tri firmy: Hologic, Norland a Lunar. Ultrazvuk

Novšie metódy, ako je ultrazvuk sa zdajú byť sľubné tým, že ponúkajú ekonomickejšie metódy skríningu kostnej hmoty. Obvykle sa ultrazvukom meria pätná kosť, avšak nie je možné ultrazvukom merať miesta typických osteoporotických zlomenín, akými sú krček stehennej kosti alebo chrbticové stavce. A možnosť predikcie zlomenín nezvýšime, tým, že ešte naviac k DEXE vykonáme meranie ultrazvukom. Aj keď mnohí tvrdia, že ultrazvuk meria "kvalitu" kostnej hmoty, tak z detailných štúdií vyplýva, že ultrazvukom meriame hlavne stav kostnej hmoty. KPT

Kvantitatívnu počítačovú tomografiu chrbticových stavcov je nevyhnutné vykonávať v súlade s prísnymi laboratórnymi protokolmi, v ktorých je vykonávanie tejto metódy časté; ale v bežných podmienkach je jej reprodukovateľnosť obtiažna. Hodnoty, zistené pomocou KPT metódy rýchlejšie klesajú s vekom, a tak hodnoty "T skóre" u starších jedincov vychádzajú ďaleko nižšie, než hodnoty zistené metódou DEXA. Voľba anatomických miest k meraniu

Denzitometria môže byť stanovená v krčku stehennej kosti (proximálny femur), celotelovo, v chrbticových stavcoch, radiu a pätnej kosti. Najlepšiu výpovednú hodnotu v predikcii zlomenín krčka stehennej kosti má denzitometria celkového bedrového kĺbu, a je možné ju tiež používať k predikcii rizika zlomenín stavcov, rovnako tak, ako sa na to používa vlastná denzita chrbtových stavcov. S použitím nových technológií sú hodnoty namerané v krčku stehennej kosti podobne reprodukovateľné, ako hodnoty merané v chrbtových stavcoch, takže najlepším miestom na meranie denzitometrie je krček stehennej kosti. U denzitometrií chrbtových stavcov dochádza často k nepresnostiam kvôli osteoarthritíde, aortálnym kalcifikáciám, alebo iným postihnutím skeletu, ako sú stavy po operáciách, alebo kompresívne zlomeniny stavcov. K týmto problémom dochádza obzvlášť u starších pacientov. V mnohých centrách vykonávajú súčasne denzitometriu, ako chrbtových stavcov, tak i krčka stehennej kosti, čo však obyčajne nie je nevyhnutné a neomylne to zvyšuje náklady.
A naviac k tomuto denzitometrickému vyšetreniu môžete Vášho lekára požiadať, aby Vám odobral k analýze vzorky krvi a moču, aby mohli byť vylúčené iné kostné ochorenia, u ktorých tiež dochádza k strate kostnej hmoty. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?