Nikola Tesla životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 7065×

Příbuzná témataNikola Tesla životopis

Nikola Tesla sa narodil 10.Júla 1856 v Smiljane v Dalmácii v rodine pravoslavneho kňaza. Študoval najprv v Štýrskom Hradci (dnes Graz v Rakusku) a neskôr v Prahe. Po skončení pražskej techniky pracoval v Budapešti v telefónnej spoločnosti. Už tam na seba upozornil niektorými svojimi vynálezmi, a tak dostal ponuku od pražskej pobočky Edisonovej spoločnosti. Túto ponuku prijal a roku 1882 odišiel do Paríža. V roku 1884 však pricestoval rovno do Ameriky so 4 centmi vo vrecku. Tam najprv v New Jersey spolupracoval s Edisonom, pre názorné rozdiely sa však rozišli. Teslu totiž zaujal striedavý prúd ktorého výhody Edison nechápal. Napriek tomu dostal Tesla radu patentov. V roku 1887 si v New York City zariadil svoje vlastné laboratórium. Bol vynálezcom telom i dušou , vo financiách sa však nevyznal. I v tom bol rozdiel medzi ním a Edisonom. Celkom získal viac než 700 patentov, boháčom sa však nestal. Spolu s Edisonom bol navrhnutý na Nobelovu cenu no kôli Edisonovi ju odmietol. Zomrel v New Yorku 7.januára vo veku 86 rokov. Je zvláštne , prečo dnes pozná Edisona každé malé decko zatiaľ čo Tesla bol takmer zabudnutý. Predsa Edisonove vynálezy (fonograf ,žiarovka) dnes strácajú význam, zatiaľ čo Teslove patenty používame dodnes takmer nezmenené. A v počte vynálezov Tesla Edisona ďaleko predbehol. Ponúka sa aj porovnanie s iným veľkým mužom tej doby , Albertom Einsteinom. Aj keď oblasti ich skúmania sa môžu zdať rozdielne, obaja pracovali na poli fyziky a tak museli poznať aj práce toho druhého. Tesla sa o teórii relativity vyjadril pochvalne, neodpustil si však malé podpichnutie. Povedal ,že nie je až tak úplná a časom nebude stačiť. A mal pravdu. Nikola Tesla- Mladosť

Tesla už od mladého veku preukazoval svoje technické schopnosti, ktoré zdedil po matke. Podľa Teslu samotného pre neho vždy najdôležitejšia predstavivosť a fantázia. V detstve sa často odpútaval od reality a v myšlienkach sa vydával do vysneného sveta, ktorý si dokázal predstaviť do najmenšieho detailu. Vraj od svojich sedemnástich rokov používal túto zvláštnu schopnosť iba pre premýšľanie technických riešení. V detstve vyliezol na strechu s dáždnikom a chystal sa skočiť. Tesla ale vedel že dáždnik jeho hmotnosť neunesie. Preto chvíľu prudko z hlboka dýchal – čo je podstatou holotropného dýchania – pokiaľ sa necítil ľahký a potom sa odhodlal skočiť. Nikdy sa vážne nezranil. Vyprojektoval tiež stroj poháňaný šestnástimi prilepenými chrústmi.

Iný chlapec však ďalší vývoj vynálezu znemožnil, keď Teslovi všetky chrústy zabil.
Tesla svoje vzdelávanie začal v otcovej knižnici. Dokázal si zapamätať celé básne neuveriteľne ľahko a robil to rád, pretože mal rád poéziu. Otec ho však v čítani nepodporoval. Nikola dokázal čítať celé noci pri sviečkach a jeho otec sa bál aby si nepokazil oči. Preto knižnicu zamykal ale Nikola si vyrábal kľúče a potajomky sa dostával do knižnice. Neskôr v v chorvátskom Carlstadte bol veľakrát obvinený z podvodu. Učitelia proste nemohli uveriť že , Tesla z hlavy počíta zložité integrály. Zvláštne ale je že Tesla bol vo svojej triede jeden z najhorších v kreslení(kreslenie nenávidel). Už v tomto veku sa údajne zveril svojmu strýkovi ,že by raz veľmi rád spútal energiu Niagarských vodopádov obrovským vodným kolesom. Tesla sa túžilo stať inžinierom, ale jeho otec o tom nechcel ani počuť. Chcel aby sa stal aj on kňazom. Našťastie v sedemnástich rokoch Nikola chytil choleru. Keď jeho otec nedúfal že jeho syn prežije ,sľúbil mu , že keď sa vyzdravie, pošle ho študovať na Polytechniku do Grazu. Nikola sa uzdravil a otec slovo dodržal. Na univerzite sa Tesla zoznámil s elektrinou a mechanikou. Roku 1877 jeho učiteľ fyziky priniesol do triedy najnovší výkrik techniky: Grammovo dynamo. Mohlo pracovať buď ako motor , alebo ako generátor. Vzbudzovalo úctu a nadšenie. Iba Tesla prehlásil, že by bolo lepšie , keby mohlo fungovať bez komutátora. Ostatní to pochopili ako vtip. Profesor povedal, že by sa to rovnalo objavu perpetuum mobile. ,,Toto nezvládneš ani ty Tesla,“ povedal mu profesor. Tesla bol tou myšlienkou posadnutý celé roky a tušil, že niečo takéto by dokázal iba prúd pravidelne meniaci svoju polaritu.
A naozaj na to prišiel. V roku 1880 sa prechádzal Budapešťou , kde pracoval pre telefónnu spoločnosť. Niekomu vtedy v parku recitoval verše (Goetheho Fausta).A jeden z veršov ho osvietil náhlou inšpiráciou. Nikola zobral paličku a nakreslil s ňou do piesku diagram indukčného motora. Jeden z prvých vynálezov , ktorými Tesla zmenil svet.

Nikola Tesla – Priekopnícke začiatky

Tesla sa pokúšal presadiť v európskych spoločnostiach zaoberajúcich sa elektrifikáciou a vždy svoj prínos rozšíril o nejaký vynález či zlepšovák. Tak sa stalo že v Budapešti mali jeden čas vďaka Teslovi najdokonalejší telefónny systém na svete. Pracoval pre francúzske firmy na vylepšovanie jednosmerných motorov. Nikto však nechcel prejsť na neisté pole striedavého prúdu. Celá tá myšlienka meniacej sa polarity bola všetkím od začiatku nesympatická.

Napriek tomu Tesla zostrojil v roku 1883 v Štrasburgu dvojfázový striedavý motor, prvý svojho druhu. Keď bol Tesla v Paríži zase sa mu vrátili zvláštne predstavy ,a často mával halucinácie plameňov šľahajúcich okolo jeho hlavy. Nedokázal ich potlačiť a veľmi nimi trpel. Tesla mal aj iné psychycké problémy. Mal hrôzu z vlasov cudzích ľudí a nikdy sa ich nedotýkal, hnusili sa mu náušnice a broskyne. Vôbec žiadne jedlo si nedokázal vychutnať , keby pritom nepočítal jeho objem , hustotu a iné vlastnosti. Občas ako sa sám priznal mával pocit , že vidí svojimi chuťovými bunkami podobne.
Tesla po neúspechoch v Nemecku a Francúzsku uveril, že jediný kto mu môže pomôcť je T.A. Edison. Vtedy Tesla urobil jednu z najväčších chýb vo svojom živote. Emigroval do Ameriky aby ho spoznal.
Vo veku 28 rokov pricestoval Tesla do New Yorku a Amerika ho ohromila. Napísal: ,,Čo som opustil bolo krásne, umelecké a fascinujúce vo všetkých ohľadoch; čo som videl tu je strojové ,drsné a ohyzdne. Civilizácia je tu sto rokov pozadu.“ Nikola mal na začiatku iba 4centy ,zošit plný výpočtov, nákres návrhu lietadlá ťažšieho než vzduch a doporučujúci dopis od jedného Edisonovho známeho. A svoju geniálnu hlavu. A to nie preto že by si vo Francúzsku nič nezarobil ,ale preto že si peniaze zabudol na nádraží. New York bol elektrifikovaný iba krátko ,Edisonove žiarovky boli populárne ale spotrebovali veľké množstvo energie. Dopyt po prúde bol veľký a Edisonova manhattanska elektráreň mala takmer monopol. Vyrábala jednosmerný prúd pomocou veľkých dynám. A naviac, káblov bolo v mestach veľmi veľa a boli príliš nízko, preto boli nebezpečné. Na základe doporučujúceho dopisu Edison prijal Teslu a ten mu hneď začal ukazovať svoje plány na motor poháňaný striedavým prúdom a ďalšie skvelé nápady. Edison však mal rozbehnutý obchod s jednosmerným prúdom a tak nechcel zavádzať žiadne novinky. Ale Edison zistil ,že by mohol Teslu potrebovať. Neoficiálne mu prisľúbil prémiu 50 tisíc dolárov, keď dokáže vylepšiť účinnosť strojov v jeho elektrárne. Bola to obrovská kopa peňazí a keď to Edison naozaj povedal, nemohol to myslieť vážne. Edison a Tesla si boli veľmi podobný. Obaja veľmi radi pracovali. Denne dokázali pracovať až 20 hodín denne. Ale Edison pracoval metódou pokusu a omylu – intuitívne. Tesla mal to najlepšie vzdelanie a navyše udržiaval dobré kontakty s tými najlepšími vedcami tej doby ako boli Maxwell, Kelvin, Hertz. Tesla ovládal viac či menej dobre asi tucet cudzích jazykov. Svoj nápad vždy najprv dobre prepočítal a až tak sa pustil do experimentu.

Pomáhala mu v tom jeho dobrá predstavivosť. Vďaka tomu Tesla Edisonovu úlohu rýchlo a jednoducho splnil. Keď požadoval sľúbené peniaze, Edison sa mu vysmial. Znechutený Tesla Edisona definitívne zavrhol. Nikola Tesla _ Edisonov koniec

Tesla bol opäť bez prostriedkov, mal však už veľmi dobrú povesť. Vtedy ho kontaktovala skupina investorov, s ktorými založil malý podnik na výrobu oblúkových lámp. Tieto lampy sa dobře predávali a maly veľký úspech. Lenže investori z Wall Streetu zobrali všetky zisky a Teslovi nechali iba cenné papiere- aj to však boli iba falzifikáty. Našťastie nie všetci investori boli takýto. Istý A. K. Brown zo spoločnosti Western Union uveril Teslovemu striedavému prúdu a podporil jeho výskumy. V malom laboratóriu neďaleko Edisonovej továrne Tesla vymyslel všetko potrebné pre výrobu, distribúciu a využitie striedavého prúdu. Generátory, transformátory, motory. Už len stačilo presvedčiť ľudí o výhodách striedavého prúdu.
V tomto čase prichádza k Teslovi ďalšia dôležitá osoba. George Westinghouse. Bol tiež vynálezca, ale hlavne bohatý priemyselník. Teslove práce ho veľmi zaujali a prišiel za ním so štedrou ponukou. Šesťdesiat
Tisíc dolárov v akciách a dva doláre päťdesiat za každú koňskú silu výkonu elektrárni za jeho patenty. Týmito Teslovými vynálezmi mohol ohroziť aj samotného Edisona.
Edison mal jedinú šancu ako proti nim uspieť. Získať si na svoju stranu verejnú mienku. Rozprával, že jednosmerný prúd je bezpečný a striedavý je naopak nebezpečný. Najal si pochybného profesora, Harolda Browna, aby verejne zabíjal túlavé psy a staré kone striedavým prúdom. Vrcholom všetkého bola poprava človeka, Williama Kemmlera, usvedčeného vraha, ktorý zomrel na elektrickom kresle. Profesor Brown pre popravu zohnal použitý generátor z Westinghsovej továrne. Prítomný ľudia, ktorí na poprave boli sa zhodli na tom ,že striedavý prúd je veľmi nebezpečný.
Westinghouse ale nebol týmto pokusom príliš poškodený. Svoj boj vyhral na Chicagskom veľtrhu v roku 1893. Dokázal veľtrh osvetliť a elektrifikovať 2-krát lacnejšie, ako by bolo možné s jednosmerným prúdom. Edisonové podniky by potrebovali aj omnoho viac medených vodičov. Na tomto veľtrhu stlačil president Cleveland gombík a rozsvietilo sa sto tisíc žiaroviek napájaných striedavým prúdom. Vtedy Chicago nazvali ,,Mesto svetiel“, dielo Tesly ,Westinghousa a dvanástich tisíc koňských síl striedavého prúdu. Ľudia zistili, že stried.

Prúd nie je nebezpečný a tak od skončenia výstavy bolo 80% predaných zariadení striedavých.


Nikola Tesla – Vynálezy

Po tom, čo sa Teslovy podarilo presadiť striedavý prúd na trhu a zaviedla sa jeho výroba vo Westighousovych továrňach ,Nikola začal experimentovať aj s inými vecmi. V roku 1889 sa jeho záujem zameral na vysoké frekvencie. Z prác kolegov Maxwella a Hertza vedel o elektromagnetickom zariadení, podstate svetla, a ako vlny súvisia s elektrinou. Tesla si uvedomil ,aké výhody by ovládnutie podobných javov prinieslo. Energia by bola prenášaná oveľa efektívnejšie a pri naozaj vysokých frekvenciách by mohla prechádzať ľudským telom bez nebezpečenstva. (Dnes vieme, že to pravda nie je ale vtedy to známe nebolo.)
Prvotný Teslov cieľ bolo efektívne a príjemne svetlo. Chcel napodobniť slnečné spektrum, aby vytvoril dokonalý zdroj svetla nahrádzajúci žiarovku. Edison proste videl ako v žiarovke rozžeravený kov svetielkuje a chcel ten jav využiť. Začal experimentovať s rôznymi kovmi a na konci bol dokonalý vynález. Jeho žiarovky však trebalo Často meniť a navyše spotrebovali veľa energie. To však Edisonovi vyhovovalo pretože mu to prinášalo zisky. Tesla tieto výhody žiarovky pochopiť nedokázal a tak chcel vyvinúť zdroj svetla ktorý šetrí prú a vydrží.
Tesla sa najprv pokúšal vytvoriť generátor rotujúci obrovskou rýchlosťou, aby mohol vytvoriť vysokofrekvenčné prúdy. To sa mu sice podarilo ale pri 20-tich otáčkach za minútu sa aj ta najdokonalejšia konštrukcia rozletela na kúsky. Tesla preto vynašiel svoju úžasnú cievku, používanú prakticky dodnes. Tá dokázala z bežnej zásuvkovej frekvencie 60 Hz získať frekvenciu blížiacu sa 1Mhz. Dokázala tiež vytvoriť extrémne vysoké napätie. Odtiaľ bol len krôčik ku neónovým a fluorescenčným svetlám, ďalším Teslovým vynálezom. Tesla tiež vyvinul techniku röntgenovej fotografie.
Najsenzačnejší však zostáva fakt, že Tesla dokázal rozsvietiť svoju žiarivku na diaľku , bez prívodových drôtov. Od tej doby bol chorobne posadnutý bezdrôtovým prenosom energie. Tesla proste neznášal pohľad na stĺpy podopierajúce drôty.
Hneď po skončení práci na výstave v Chicagu sa Westinghouse úspešne uchádzal o projekt komerčného využitia Niagarských vodopádov. Nikolovi sa tak splnil jeho sen z detstva. O osude tohoto projektu však rozhodovala komisia odborníkov, vedená Lordom Kelvinom. Ten im to najprv neprial, ale keď navštívil Chicagsku výstavu a videl prospešnosť Teslovej práce , zmenil názor. Projekt bol veľmi rozsiahli a nákladný a finančnú podporu poskytli najbohatší muži vtedajšieho sveta: Rothschild ,Morgan, Vanderbilt a Astor.

Po piatich rokoch stavby bol Tesla jediný , kto nepochyboval o úspechu.
16.novenbra1896 dodala prvú elektrinu do blízkeho Buffala a pár rokov potom dodávala prúd až do vzdialeného New Yorku. Vďaka Teslovím transformátorom bolo konečne možné dodávať energiu na veľké vzdialenosti. V tej dobe musel aj Edison priznať svoju chybu a začať používať striedavý prúd. Ale všetko nebolo ružové. Oboch hlavných konkurentov ,GE a Westinghouse, trdé súperenie finančne vyčerpalo a najbohatší muž USA, J.P.Morgan sa chystal na prevzatie kontroly nad elektrinou. Manipuloval akciovým trhom tak, aby mu spadol do klína podnik Westinghouse so všetkými teslovými patentmi. Vtedy prosil Westinghouse Teslu aby odstúpil od ponúk ktoré dostával za vyrábanú elektrinu. Možno z priateľstva alebo z vďačnosti Tesla zmluvy roztrhal a vzdal sa svojho bohatstva. Tak zachránil Westinghousa , ale vrátil sa do jeho povestných finančných ťažkostí.


Nikola Tesla- Nedocenený génius

Po týchto úspechoch už nebol Teslov život nijak veselý. Roku 1909 nedostal Nobelovu cenu ktorú si za vývoj rádia vzal Marconi, a neskôr v jeho rodnom Srbsku vypukla vojna (1914).V tomto čase Tesla vynašiel napríklad originálnu vysokootáčkovú turbínu. Ale s vtedy dostupnými materiálmi nebolo možné vytvoriť prototyp , ktorý by vydržal dosť dlho. O Teslovej psychickej nestálosti sa začalo rozprávať, keď počas vojny vyhlásil ,že pomocou vysokofrekvenčných vĺn by bolo možné odhaliť loď ,alebo dokonca ponorku a ich umiestnenie by mohlo byť premietané na fluorescenčnú obrazovku. Toto bolo pre ľudí dôkaz jeho šialenstva ,rovnako ako aj jeho varovanie pred bezkrídlymi lietadlami , ktoré by mohli, riadené na diaľku, niesť výbušninu na vojska nepriateľa. Tesla sa začal vyhýbať spoločnosti, chodil v starých šatách, no ešte vždy sa venoval svojej obľúbenej vede. Vtedy sa stretol s A. Einsteinom a nesúhlasil s jeho populárnou rovnicou E=mc2. Podľa Teslu nie je energia v hmote, ale v priestore medzi subatomárnymi časticami.
Jeho posledný patent bol v roku 1928 ,,Aparát pre vzdušnú dopravu“. V tomto stroji dobre spojuje vlastnosti vrtuľníka a lietadla. Tesla proste vždy žil v budúcnosti. V tridsiatych rokoch Tesla ohlásil objav nového zdroja energie. Pre verejnosť však pôsobil ako starý blázon.
Keď už situácia v Európe bola zrelá na ďalšiu vojnu, ohlásil, že pomocou jeho lúčov smrti by bola vojna nemožná. 11.júna 1934 sa na prvej strane novín New York Times objavil titulok: ,,Tesla vo veku 78 rokov odhaluje nové lúče smrti“.

Podľa toho článku mala táto zbraň posielať sústredené zväzky častíc vzduchoma zostreľovať obrovskou silou nepriateľské lietadlá vo vzdialenosti 250 míľ. Takéto lúče by podľa Teslu mali utvoriť stenu okolo každého štátu a zabrániť tak ďalšej vojne.
Nepodarilo sa mu však s dostupnými prostriedkami realizovať túto zbraň. Preto roku 1937 celú dokumentáciu poslal vládam spojeneckých národov: USA, Kanade, Anglicku, Francúzsku, Sovietskemu zväzu a Juhoslávii. Táto zbraň bola geniálne premyslená. Vákuum v komore zbrane malo byť udržované vysokotlakým prúdom vzduchu, ktorý v jeho ústi vytvárala Teslova turbína zapojená ako pumpa. Najväčší záujem otúto zbraň mal SSSR. Nachali si od Teslu všetko vysvetliť a v roku 1939 prišiel Teslovi zo SSSR šek na 25 000 dolárov. Vraj ako poďakovanie, pretože sa plán podarilo sčasti realizovať.


Nikola Tesla- Smrťou to nekončí

Tesla zomrel 7 januára roku 1943 v hotely New Yorker, kde býval už dlhé roky.Až do smrti vylepšoval svoju zbraň a vôbec sa tým netajil. Vtedy ráno keď Tesla zomrel ,ako prvá sa do jeho izby dostala FBI, ktorý sa o Teslové projekty veľmi zaujímala. S Teslovym telom si odniesli aj hrubý zošit s poznámkami s nápisom Vláda a ostatné jeho veci. O tie poprosil jeho synovec Sáva Kosanovič a vydané mu boli až roku 1952. Ten ich vystavil v Belehrade ,v múzeu Nikoli Tesly.
Aj napriek psychickým problémom a povahou, bol Tesla výnimočný človek, ktorý priniesol do života ľudí mnoho vecí bez ktorých si nedokážeme predstaviť náš život. A práve preto by nemal ostať zabudnutý, ale mal by ostať v mysliach ďalších a ďalších generácii.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?