Nefertiti

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 5577×

Příbuzná témataNefertiti

Tajomný klenot Nílu


Mladá žena s labuťou šijou a ušľachtilými črtami zatriasla súčastným archeologickým svetom, tak ako pred tisíckami rokov celým Egyptom. Nefertiti bola viac než len manželkou faraóna – mala významnú politickú moc a pre svoje vladárske rozhodnutia si získala mnoho nepriateľov. O jej pôvode nie je známe nič. Keď ju vydali za faraóna Achnatona, nemala viac ako 12 rokov, a neskôr sa vraj stala nevlastnou matkou slávneho Tutanchamóna. O jej kráse kolovali legendy a staroegyptský sochár Thutmose ju zvečnil na známej buste, ktorá je od roku 1922 vystavená v berlínskom Egyptskom múzeu.
V roku 1898 objavil francúzsky egyptológ Victor Loret v hrobke starovekého kráľovského pohrebiska v Luxore dvanásť rakiev s múmiami faraónov. Už vtedy poznamenal, že medzi nimi môže byť aj krásna Nefertiti, kráľovná Egypta z neskorej 18. dynastie. Trom anonymným múmiám ležiacim na podlahe v očnej miestnosti nevenoval veľkú pozornosť a vyhli sa aj záujmu vykrádačov hrobiek. Až pred dvoma rokmi zaujali tieto znetvorené múmie britkú archeologičku Joann Fletcher. Ako špecialistka na staroegyptské úpravy vlasov objavila v Káhirskom múzeu zabudnutú núbijskú parochňu, ktorú nosila Nefertiti a členovia jej rodiny. Túto parochňu našli práve v blízkosti troch neidentifikovaných múmií v hrobke s ozvačením KV35. Bola presvedčená, že naďabila na veľký objav. Vedci zrontgenovali telá a vytvorili virtuálne portréty všetkých troch múmií. Identitu približne 12-ročného chlapca neurčili, staršia žena by mohla byť Achnatonovou matkou a o tretej múmii, ktorej vek odhadli na 19 až 30 rokov, sa začalo hovoriť ako o Nefertiti. ,,Toto nie je jej pôvodná hrobka,  vysvetľuje Dr. Fletcher. ,, Do postrannej komory ju asi pred 300 rokov po smrti ukryli vplyvný kňazi a správcovia hrobiek, ktorí si neželali, aby ju niekto identifikoval. Zohavením a odstránením mena jej chceli znemožniť posmrtný život.
Nenávisť Egypťanov si kráska vyslúžila pre nekompromisné náboženské a politické reformy, o ktoré sa pričinila spolu s manželom počas 17-ročného revolučného vládnutia. Keď sa Achnatonov následník vrátil k starým tradíciám, rozhorčení kňazi zničili obrazy Achnatona i Nefertiti a vymazali ich mená zo všetkých záznamov. ,, Ústa múmie niekto rozsekol sekerou alebo mačetou a pravú pažu zlomyseľne oddelil od tela. vraví Dr. Fletcher.

,,Ležala v prachu vedľa múmie ohnutá, akoby zvierala dávno stratené žezlo. Dôkazov vedúcich k osobnosti Nefertiti bolo viacej. Múmia mala oholenú hlavu a dvakrát prepichnutý ľavý ušný lalok, čo bol neobvyklý módny úkaz, typický práve pre Nefertiti a jednu z jej dcér. Na čele mala jasnú priehlbeň vytvorenú tesnou páskou, ktorá sa nosila nad obočím ako symbol kráľovského postavenia. Aj spôsob balzamovania zodpovedal dobe, v ktorej Nefertiti žila. Nik nemôže s istotou určiť, či v hrobke KV35 leží skutočne múmia slávnej kráľovnej Nefertiti. Odobranie vzoriek DNA na porovnávanie egyptské úrady zatiaľ nepovolili a dokonca vyhlásili, že Joann Fletcher zavádza celý svet. Nájdená múmia vraj môže pokojne patriť aj mužovi. Britská archeologička však verí, že našla pozostatky ženy, ktorej história prisúdila titul:
,,klenot Nílu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?