"Načo sú zákony tam, kde vládnu len peniaze" (Petronius) (úvaha)

Kategorie: Slohy (celkem: 417 referátů a seminárek)"Načo sú zákony tam, kde vládnu len peniaze" (Petronius) (úvaha)

Petroniusov výrok „Načo sú zákony tam, kde vládnu len peniaze“ je už po stáročia medzi ľuďmi veľmi často používaným úslovím. Najmä po páde feudalizmu a nástupe kapitalizmu, keď pôda stratila svoj význam ako „nástroj moci“ a nahradili ju peniaze, ľudia často poukazujú na neprávosti, ktoré sa im dejú, podobnými, ústnou formou zľudovelými, výrokmi, napr. „na peniaze je aj zákon krátky.“
V dnešnom svete sa človek veľmi často stretáva s problémami, ktoré sú zapríčinené peniazmi. Snáď najzávažnejším problémom spojeným s peniazmi je v posledných rokoch korupcia. Ak vezmeme do úvahy len náš štát – Slovensko, tak si dovolím tvrdiť, že veľká väčšina obyvateľstva sa aspoň raz stretla s korupciou osobne, či už aktívne, alebo pasívne. Dnes už nás nijako neprekvapia správy v dennej tlačí, že pacientovi bolo v nemocnici nepriamo povedané, že ak si „nepriplatí“, nedostane sa mu takej lekárskej starostlivosti, na akú ma podľa zákona nárok. A dá sa uviesť nespočetné množstvo podobných príkladov, nielen z oblasti zdravotníctva a školstva, ktoré sú u nás najviac postihnuté korupciou, peniaze a k nim prislúchajúca moc prenikli už do každej oblasť nášho života. Ak poruší zákony človek bez peňazí, musí si odpykať trest. Ak však neprávosť spácha človek bohatý, môže si „kúpiť nedotknuteľnosť a nepostihnuteľnosť“ a nič sa mu nestane. Každý o tom vie, ale žiadne konkrétne riešenie sa zatiaľ nenašlo. Tieto záväzné problémy však nemajú na svedomí peniaze vo svojej podstate ale na príčine je človek a jeho vzťah k peniazom, pretože peniaze znamenajú moc a moc znamená možnosť ovládať iných. Niekto raz povedal, že vzťah človeka k peniazom najlepšie odzrkadľuje stav ľudskej spoločnosti. Ak by sme to naozaj posudzovali podľa tohoto kritéria, hodnotenie ľudstva by nebolo veľmi vysoké. Podľa môjho názoru by si každý človek mal prehodnotiť svoj postoj k peniazom a uvedomiť si, že peniaze sú nástrojom na prežitie a nie na žitie. Netreba sa peniazmi zaoberať viac ako je potrebne, peniaze by sme mali používať na platenie za to, čo potrebujeme a nepoužívať ich ako nastroj moci. Pretože len tak sa dá dosiahnuť, aby bol zákon silnejší ako peniaze a až potom si budeme môcť povedať, že žijeme naozaj v ére demokratickej spoločnosti.

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.
his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
I really do not need our youngsters understand. I is going to do health care check-up frequently about their own wellness.
Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
je väčším logikom, pragmatikom, empirikom ako Platón....
V dnešnom svete sa človek veľmi často stretáva s problémami, ktoré sú zapríčinené peniazmi. Snáď najzávažnejším problémom spojeným s peniazmi...
retáva s problémami, ktoré sú zapríčinené peniazmi. Snáď najzávažnejším problémom spojeným s peniazmi.
nsna, http://www.homehudson.com/ | 12. ledna 2016
a s problémami, ktoré sú zapríčinené peniazmi. Snáď najzávažnejším problémom
Most comfortable mattress for side sleepers -Top rated innerspring,foam mattress for stomach sleepers, best bed for side sleepers for lower back pain, hip pain.
nit, http://www.noname-vs.com/ | 30. ledna 2016
Because the custom-designed implant did not require readjustments during the procedure, surgery and patient recovery times were slashed.
spielen online
Spieler, http://puppospiele.de/ | 23. září 2016
Es gibt Gründe, puppospiele.de Spiele darauf zu spielen. Ohne Registrierung und Downloads - Sie müssen nicht Ihre Zeit auf die Einführung von persönlichen Daten und Festplattenspeicher zu verschwenden, das Spiel zu installieren. Einfach das gewünschte Programm auswählen - und nur eine Sekunde direkt in Ihrem Browser spielen! Ohne Werbung - vergessen Sie die lästige Blinken Banner und Videos. Auf unserer Website genießen Sie einfach Online-Spiele.
Thankful a great deal with regards to supplying excellent points .
james
اسنان, http://www.bently-clinics.com/ | 11. dubna 2017
Wow, this is really interesting reading.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?