Múzy

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1761×

Příbuzná témataMúzy

"Je šťastný na svete ten, koho milujú Múzy," hovorí sa v Homérskych hymnoch. Múzy boli bohyne umení, dcéry boha Dia a bohyne pamäte Mnemosyny. Bolo ich deväť a jednotlivé umenia mali rozdelené takto: Kalliope bola Múzou epického básnictva, Euterpe lyrického básnictva, Erato ľúbostného básnictva, Taleia komédie, Melpomene tragédie, Terpsichore tanca, Kleio dejepisectva, Urania astronómie, Polymnia hymnického a zborového spevu. Ich počet i rozdelenie funkcií sa však pomerne dlho vyvíjali. Najstarší autori niekedy hovorili iba o siedmich Múzach, inokedy o troch či štyroch, často len o Múze vôbec. Výnimočne sa u nich vyskytli aj iné Múzy (Melete - starostlivosť, Mneme - pamäť, Aiode - spev). Platón k nim dokonca počítal aj "desiatu Múzu" poetku Sapfo, ale to bola len pocta pre túto známu ženu v dejinách poézie. Múzy neboli patrónkami všetkých druhov umenia, no pritom dvoch odborov vedy. Gréci počítali totiž históriu a astronómiu medziumenia, kým napr. sochárstvo za tzv. "techné" (zručnosť či výrobnú činnosť). Jednotliví umelci vzývali najmä Múzy svojich odborov, preukazovali úctuvšetkýma spolu s nimi i ľudia - bez výtvorov umelcov, ktorí stáli pod ochranou Múz, nestál by predsa život za mnoho.
Múzy boli podľa predstáv Grékov prehrásne ženy, ktorých vodcom bol boh Apolón. K ľuďom boli milé a láskavé, najmä k svojim obľúbencom. Urážky samozrejme trestali: odňali zrak, sluch a hlas pevcovi Tamyrovi, ktorý sa vystatoval, že ich porazil v akejsi súťaži. Tešili sa ochrane všetkých bohov okrem boha vojny Area.

Múzy mali v antike rovnako ako ostatníbohovia a bohyne svoje chrámy. Jeden ich typ sa často vyskytuje dodnes. Jeho vzorom bol Chrám Múz čiže Museion, ktorý založil roku 308 p.n.l. egyptský kráľ Ptolemaios I. Sotér v Alexandrii. Sústredili sa tu všetky poklady gréckeho písomníctva (vyše 700 000 zvitkov) a zamestnávali sa učenci a umelci všetkých odborov. Pôsobili tu napríklad matematici Eukleides a Archimedes, astronómovia a matematici Eratostenes a Aristarchos, filozof a fyzik Strabón, filológ Zenodotos, anatómovia Herofilos a Praxagoras, z umelcov básnici Kallimachos a Apollónios a najväčší grécky maliar Apelles. Museion padol za obeť dobyvateľom a vekom, takže dnes nevieme, kde kedysi stál. Antickí umelci často zobrazovali Múzy.

Pritom ich charakterizovali ich atribútmi: Kalliope s voskovými tabuľkami a rydlom, Euterpe s flautou, Erato s citarou, Taleiu s maskou komického herca a brečtanovým vencom, Melpomene s maskou tragického herca a vencom z viniča, Terpsichore s lýrou a v tanečnej póze, Kleio so zvitkom papyrusu v ruke, Uraniu s nebeským glóbusom, Polymniu zahalenú v rúchu a so zamysleným pohľadom. Všetky pohromade sú v tzv. Sieni Múz vo Vatikánskych Múzeách i petrohradskej Ermitáži.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?