Mechanizácia

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 1658×

Příbuzná témataMechanizácia

Mechanizačné prostriedky na trhanie ľanu, obracanie ľanu, zber vyronených stoniek ľanu.


Ľan je naša najznámejšia priadna rastlina. Pestuje sa na stonky, semeno a pazderie. Stonky sa spracúvajú na vlákno, zo semien sa lisuje olej na priemyselné použitie a pazderie je surovinou pre nábytkársky priemysel a stavebníctvo. U nás sa zberá :priamym zberom
: deleným zberom
Priamy zber sa zberá kombajnom na zber ľanu, ktorý ľan vytrhá, odsemení a stonky rozprestrie na riadky na rosenie.
Delený zber sa ľan najprv vytrhá vytrhávačom ľanu a rozprestrie sa na riadky. Po preschnutí sa zbiera a odváža na odsemeňovanie. Odsemenené stonky sa znova rozprestrú na riadky, rosia sa a po orosení sa zbierajú a viažu. Tento spôsob sa používa výnimočne. Vytrhávacie ústrojenstvo : pásové ,kotúčové.

Pásové vytrhávanie ústrojenstvo tvoria dvojice k sebe prítlačných pogumovaných pásov. Vytrhávacia jednotka je od vodorovnej roviny odklonená o 35°až 70°. Stonky sa medzi pásmi stlačia a pásy ich unášajú pri súčasnom pohybe stroja pojazdnou rýchlosťou.
Oddeľovače rozdeľujú porast ľanu a usmerňujú ho do vytrhávacej jednotky. Môžu byt prútové a plechové.
Odkladací dopravník odoberá ľan od vytrhávacích sekcií a dopravuje ho na rozprestirací štít. Skladá sa z troch valčekových reťazí so šikmými unášacími ihlami.
Odsemeňovacie ústrojenstvo odtrháva tobolky zo zväzku stoniek pridržiavaných zvieracím dopravníkom. Poznáme dva typy odsemenovačov: s excentrickým mechanizmom
s kruhovým mechanizmom
Zvierací dopravník dopravuje stonky cez odsemeňovaciu komoru a pridržiava ich pri oberaní toboliek.
Rozprestierací štít odoberá stonky od odkladacieho a zvieracie dopravníka a ukladá ich na súvislý riadok na zem.
Stroje používané pri zbere ľanu: Kombajn na zber ľanu LK-4T – vytrháva ľan, odsemeňuje ho a obrátené stonky rozprestiera po poli. Kombajn je určený za traktor.
Samohybný obracač a viazač SOVL-1- obracia zbiera a viaže stonky ľanu. Stroj je samohybný, trojkolesový, vpredu má excentrický bubnový zberač, na ktorý nadväzuje skrížený obracací pás s unášačmi.
Mláťačka MV-2,5A je konštruovaný zo súčiastok obilného kombajnu SK-5. Mláťací bubon medzi mlátkami je zakrytý a otvory v mláťacom koši sú zmenšené.

Spodné sito je nahradené dvoma sitami. Nad odhadzovacím bubnom je valcový odsemenovač. Stroj je na štvorkolesovom podvozku, poháňa sa elektromotorom s výkonom 13 kW.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?