Martin Rázus Maroško

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2978 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 20374×

Příbuzná témataMartin Rázus Maroško

Východiskom pre napísanie románu Maroško boli autorove spomienky na detstvo. Maroško bo synom chudobných rodičov. Otec pracoval v garbiarni vo fabrike. Mama chodila umývať riady do Weissov na Rohu, neskôr bola v domácnosti pri deťoch. Po večeroch sa starali o svoje gazdovstvo. O malého Maroška sa starali okrem rodičov aj starí rodičia Stračkovci a stará mama Kramlíkovie. Ako chlapec si uvedomuje, že deti sa s ním kamarátia len vtedy, keď má nové hračky. Keď mu deti zničili basu aj cimbal, odišli jeho kamaráti. Rodičia sa mu snažili vštepiť, aby práca bola pre neho zábavou a hrou. Pomáhal rodičom pri gazdovaní, nosil drevo, chodil do obchodu a s otcom chodil kosiť. Veľký vplyv mali na neho spoločné výlety so starým otcom Stračkom. Nočný výlet na vežu a cesty do hory boli pre neho veľké zážitky. S kamarátmi Mišom Mrázikom, Jánom Červeňom, Paľom Kľučkajom a Ankou Krdankou sa chodievali hrať k Váhu. Chytali ryby, postavili si hrad – Zlatý kŕč, chodili do hory, odkiaľ videli Ďumbier a Kriváň.
V jeseni nastúpil Maroško do školy. Aj tu zažil veľa krívd a posmievania. Tie časom prebehli a z Maroška sa stal učenlivý, pilný žiak. Čítal veľa kníh. Maroškovu rodinu postihlo nešťastie, zhorel im dvor, maštaľ a oheň poškodil strechu domu. Už druhýkrát prišiel o zajačiky. Keď Maroškova mam chytila skoro metrovú rybu – hlavátku, nevedeli, že im to narobí veľa nepriemností. Obecná rada rozhodla, že im hlavatka nepatrí a zobrali im ju. Maroško pochopil, že keby boli bohatí, tak by sa to nestalo. Len s chudobnými sa môže takto jednať. Aby napravil spáchanú krivdu, hrali sa na Jánošíkovú družinu, ktorej velil Maroško. Kradli a bili niektorým susedom sliepky. Keď sa Maroško dostal do piateho ročníka, začali sa voľby do snemu. Tu sa prejavilo jeho národné povedomie. Svojími veršíkmi a uvedomelým konaním sa aj on pričinil o víťazstvo Slováka vo voľbách. V škole sa mu aj ďalej dobre darí a chystá sa do meštianky. Rodičia mu pomáhajú a podporujú ho v učení, lebo vedia, že len vtedy niečo dokáže.

Martin Vereš, martin.sk | 07. března 2009
maros
, | 29. března 2009
, | 29. března 2009
efgeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeggg
s
fioolp, | 05. dubna 2009
a a tak staci celkom ten obsah
Kixushiq, | 26. dubna 2009
hmm dufamm zee theen obsah poostaxii nhoo boo mne shaa necee xitat qniihu bo barz hruba...xD...duufamm zee poostacii nho....
obsah
Filipko, | 19. května 2009
caute toto je cely obsah ak hej kujem
blbost
dada, | 19. května 2009
marosko je ta najvacsia blbost aku som kedy citala kvoli povinnemu citaniu nenavidim Marsa Annu Misa atd. ale najviac zo vsetkych nenavidim Martina Razusa. Je to uplny debil a pise uplne voloviny!!!!!!!!!
Re: blbost
XXX-men xD, | 17. ledna 2010
presne aj ja si myslim!!
Re: blbost
neznasam slovinu, | 05. ledna 2011
si myslim presne to iste
Re: blbost
, | 14. ledna 2011
nesuhlasim s tebou to vsetko nie su voloviny a ked im to vyhori dvor aj zaplaces aj sa poucis aky mali ludia skromnyy zivot co v rodinach večšinou chyba a neber moj komentar v zlom
co je.....
sisuska, | 04. ledna 2010
toto ma byt obsah kde je vobec niaka pointa?????????????
, | 18. ledna 2010
Mne sa to nezda ako cely obsach no ale co uz dufam ze ma ucka neodhaly. :D
beci, | 01. února 2010
debilina
, | 04. února 2010
na pi*u
debilina
kika, | 04. dubna 2010
je to na picu cela kniha sak nestoji to za nic a dik ze ste sem dali nekdo obsah aspon nemusim pisat ! :) a vymyslat!
Re: debilina
neznasam slovinu, | 05. ledna 2011
uplne suhlasim
koko****
tade, | 07. dubna 2010
všetci máte pravdu aj mne sa to nezdá ako celý obsah ale čo už dúfam že to nezistia
, | 09. dubna 2010
do pic aj s uckou nam dala citat pica jedna
super
simon, www | 21. dubna 2010
simon je diny
na zamyslenie
UCKA, | 29. září 2010
Vsetci ste pubertalny adolescenti Marosko je krasna kniha o tom ako sa z chlapca ktory nemal nic stala najlepsie ziak v triede co vy asi nikdy nepochopite.....
Re: na zamyslenie
, | 14. ledna 2011
ja som to pochopila aj som zaplakala
na zamyslenie 2
miša, | 03. října 2010
Naozaj ste este asi vsetci pubertalni, ked ste nepochopili, posolstvo, ktoré tá kniha v sebe má. Možno o pár rokov...
Re: na zamyslenie 2
neznasam slovinu, | 05. ledna 2011
ani o par rokov lebo ja si tu debilnu knihu nikdy neprecitam
maroško
to je jedno, maroško | 20. prosince 2010
a tak staci celkom ten obsah
Mária Straková, | 29. prosince 2010
dufam ze je to celí obsah,,,,,nemozem zohnat knihu takze ste mi pomohli,,,,dufam ze mi to prejde
jeeej, | 10. ledna 2011
jeeej,diki,snad mi to postaci na obsah,vobec sa mi to nechcelo citat :)
, | 14. ledna 2011
diky je to dobry obsah ktory vsetko vystihuje niektore vety opisem hlavne zaciato lebo neviem jak zacat a trosku mi chyba nieco o jehoch bratoch precitala som si knizku ale on mal tolko bratoch ze som si ich vsetkych nezapametala kto hej nech reaguje na moj komentar dikyy ste mocc zlatiii
simon, | 31. ledna 2011
a
Lol :D
DýDý, | 15. února 2011
to má byt obsah? O.o.. ved to nemá ani pointu... boha načo nám dávaju taketo kraviny čítat... si to idem vytlačit..ale podla mna to celý obsah nieje.. alebo je ta kniha... vadná... to nemá vobec pointu :DDD
stranka
spuntik 99, | 09. března 2011
tu mate stranku mozno to tam bude lepsie mi tess mame povinne citanie a je to riadna kravina ja som si precitala prve dve strany a mala som dost pred mamou som sa robila ze citam a teraz richlo zhanem obsah a newem kde je lepsi no ale daco z toho urcite rohttp://referaty.atlas.sk/slovencina_a_cestina/citatelsky_dennik/13768/
pomoc
spuntik99, | 09. března 2011
prepacte ja newem pisat http://referaty.atlas.sk/slovencina_a_cestina/citatelsky_dennik/13768/
I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.
I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises
http://referaty-seminarky.sk/martin-razus-marosko/ http://savoir.neopodia.com/20100723-science-vivant-exobiologie-apparition-vie-sur-terre http://sjoferdir.is/frettir/Graent_ljos_komid_a_Hornstrandir/ http://www.sportscoachuk.org/blog/how-build-rainbow http://www.suunews.com/news/2012/nov/20/flippin-birds-looking-strong-preseason/?c=149550 http://techinsights.com/blog/mobile-processor-landscape-continues-to-change/ http://thekabultimes.gov.af/index.php/interviews/10453-hakimi-asks-for-cultural-heritages-protection-campaign.html http://theunderdome.net/site-map/lifestyle/adjust/alternative-standards-comfort#comment-111483 http://torajatreasures.com/en/blog/the-creepy-walking-dead-of-tana-toraja http://www.trafficjam.de/news/die-erste-bandwelle-fuer-2015-vvk-laeuft/#PageComment_1019
Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
Your post was very nicely written. I’ll be back in the future for sure!
Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained!
h b
See more, http://arinoshoessite.snack.ws/ | 29. listopadu 2016
Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here.
You have raised an important issue..Thanks for sharing..I would like to read more current affairs from this blog..keep posting..
h b
Click Here, http://seo-tool.webnode.com/ | 03. prosince 2016
Quickly, the content is clearly the very best subject with this related problem. I certainly will eagerly anticipate the next revisions and participate in your findings. Simply saying thanks will insufficient, for the c lucidity within your writing. I'll immediately get your feed to remain informed of any improvements.
You've completed an excellent work. I suggest to my friends and personally will certainly digit. I'm confident they'll be gained from this website.
Great to be within article or your report, whatsoever, I believe I should work for my website like I notice some updated and good employed in your website.
Hey, I came across your site via Google while trying to find your article as well as such somewhat educational article appears really exciting for me.
I'd prefer to thanks in writing this post for that initiative you've produced. I'm wanting the exact same work that is greatest from you later on as well. Actually, your writing capabilities have impressed me to begin my very own BlogEngine website today. Truly the blogging is currently spreading its wings quickly. Your write-up is just a good example of it.
understand how to learn. lol, I understand it seems amusing but its most evident. . .
Our frtend descrtbed tn my expertence your stte, ind so t belteved tt ts studted by t’d . Reilly tnteresttng observittons ts ltkely to be for more bick!
Got me-time to see all of the remarks, but I truly liked the content. It turned out to be very useful in my experience and that I believe to all of the commenters here! It’s always good once you can't just be educated, but also entertained!
Therefore for the tune to encounter your website that is excellent, your site provides a good deal of fun. to me All the best using the site.
Our friend described in my experience your site, and so I believed it is studied by I’d . Really interesting observations is likely to be for more back!
WordPress for some of my sites. Something particularly you'd suggest about this?
Excellent article! I'm really preparing to across these details, is extremely useful my friend. Also excellent website here the valuable information with all you've. Continue the great work-you are currently doing here.
I really like your blog. Great article. It's most evident, people should learn before they are able to
Hello, I came across your website in error after I searched google for this problem, I should state your
Hello, excellent webstte, but t don’t leirn how to tnclude your webstte tn my own RSS reider. Cin you isstst me, pleise?
Hello, I came across your website in error after I searched google for this problem, I should state your
I read this article. I believe You place lots of work to produce this post. I appreciate your projects.
understand how to learn. lol, I understand it seems amusing but its most evident. . .
understand how to learn. lol, I understand it seems amusing but its most evident. . .
I read this article. I believe You place lots of work to produce this post. I appreciate your projects.
Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here.
Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?