Kúpele Piešťany

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2424×

Příbuzná témataKúpele Piešťany

HISTÓRIA

Termálne pramene sadrovo-sírovej vody a liečivé bahno sa v piešťanských kúpeľoch intenzívne používajú od 16. storočia, kedy sa renesančná predstava o ideálnom človeku spájala s obrazom telesne i duševne zdravého človeka. Významným vlastníkom kúpeľov bol po dlhé roky šľachtický rod Erdödyovcov. Po napoleonských vojnách v roku 1822 dali postaviť prvý kúpeľný dom, dodnes zachovaný a pamiatkovo chránený, známy ako Staré alebo Napoleonské kúpele. Skutočný rozmach a svetové meno prinieslo kúpeľom až ich prevzatie meštianskou rodinou Winterovcov. Na začiatku 20. storočia tu vyrástli v secesnom štýle Hotel Royal (1906), kúpeľný hotel Thermia Palace s budovou balneoterapie Irma (1912), ďalej kúpeľný hotel Pro Patria (1916) a v rokoch tridsiatych hotel Excelsior (dnes Jalta). V šesťdesiatych až osemdesiatych rokoch bolo postavených niekoľko nových kúpeľných domov: Balnea Palace, Balnea Grand, Balnea Splendid a nakoniec Balnea Esplanade. Dnes majú kúpele 2400 postelí strednej a vyššej triedy, rozkladajú sa na 40 hektároch pôdy, sčasti v strede mesta Piešťany, ale zväčša na ostrove, vytvorenom riekou Váh a jej ramenom, a sú samy o sebe mestom v meste. Piešťanské kúpele navštevujú hostia z celého sveta už dvesto rokov. V histórii kúpeľov sú príbehy exotické i romantické, dokumenty o návštevách panovníkov, najvyšších cirkevných hodnostárov, slávnych umelcov ( piešťanská atmosféra prilákala napríklad aj Ludwiga van Beethovena, ktorý v roku 1801 býval vo vile grófa Dezassa, dnes známej ako Bacchus Villa ), a vplyvných štátnikov. Piešťany sú mestom s tridsatimi piatimi tisícami obyvateľov. S kúpeľmi rástlo mesto Piesťany a s mestom rástli kúpele. Dnes tvoria jeden organizmus, previazaný urbanisticky, architektonicky, funkčne, kultúrne a spoločensky tak, že jedno je nemysliteľné bez druhého. KÚPEĽNÝ LIEČEBNÝ POBYT

Kúpeľný liečebný pobyt je určený pre ľudí trpiacich ochoreniami pohybového aparátu a niektorými organickými nervovými ochoreniami. Hlavné indikácie kúpeľnej liečby v Piešťanoch sú reumatické zápalové ochorenia, degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, stavy po úrazoch a ortopedických operáciách, stavy po zápalových ochoreniach centrálneho nervstva a niektoré organické nervové ochorenia.

Odporúčaná dĺžka kúpeľného liečebného pobytu v piešťanských kúpeľoch je 21 dní.POLOHA

Piešťany so svojimi kúpeľmi ležia v juhozápadnej časti Slovenska, chránené pred studenými vetrami, na brehu Váhu, druhej najväčšej slovenskej rieky, vo výške asi 160 metrov n. m., v požehnanej úrodnej krajine, na rozhraní medzi nížinnou rovinou povodia rieky a pohorím Považského Inovca, priamo nad miestom, kde sa Váh rozlieva do šírky a vytvára umelé jazero Sĺňava. Napriek tomu, že majú ročne v priemere 265 dní slnečného svitu, je ich klíma mierna, bez extrémnych horúčav. Zimy sú tu krátke. KÚPEĽNÁ TERAPIA

Indikácie kúpeľnej liečby sú založené na stáročnej tradícii. Boli preverené a upresnené na základe súčasných poznatkov v balneológii a fyziatrii všeobecne, ale i na podklade posledných výskumov účinkov piešťanských prírodných zdrojov.
Minerálna voda sa aplikuje najčastejšie formou vaňových kúpeľov o teplote 35 -38 stupňov Celzia. Teplotu možno optimalizovať podľa rozhodnutia lekára. Aplikujeme 10 - 20 minút. Ďalšiou aplikáciou vody sú bazénové kúpele o teplote vody 38 - 40 stupňov Celzia, kde je možné záťaž regulovať hĺbkou ponoru pacienta, resp. dĺžkou trvania kúpeľa 5 - 30 minút. Jedinečnosťou Piešťan sú bazény s prírodným dnom, do ktorých cez bahnovú vrstvu priamo vyviera voda, čím vzniká zriedený bahenný kúpeľ. Termálna voda sa používa aj pri perličkových a uhličitých kúpeľoch. Dĺžku aplikácie, formu a frekvenciu určuje lekár.
Bahenné procedúry sa podávajú vo forme čiastočných alebo celkových zábalov. Technika prípravy a podávania zaručuje aplikáciu za prísnych hygienických podmienok. Množstvo podaného bahna závisí od rozsahu aplikácie a pohybuje sa od 5 až po 70 kg. Teplota aplikovaného bahna sa pohybuje od 40 do 46ºC a čas aplikácie od 15 do 25 minút. Teplotu, formu, rozsah aplikácie i dobu trvania predpisuje lekár. Liečebná masáž je jednou z najstarších, ale veľmi obľúbených fyzikálnych liečebných metód. V našich kúpeľoch aplikujeme klasické i reflexné masáže.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?