Krv a krvné skupiny

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 27156×

Příbuzná témataKrv a krvné skupiny

KRV je nepriehľadná červená kvapalina .Dospelí človek má okolo 5,5 litra krvi, čo je asi 8% hmotnosti tela .Krv pozostáva z krvnej tekutiny ( krvnej plazmy ) , v ktorej sú biele a červené krvinky a krvné platničky .
Krvná plazma – žltkastá tekutina. Je zložená z 91% vody a 9% organických látok a anorganických látok. Z organických látok sú to tuky, sacharidy, bielkoviny, enzýmy a vitamíny, z anorganických najmä sodík a chlór.
Červené krvinky ( erytrocyty ) – sú bezjadrové bunky. Obsahujú červené krvné tkanivo hemoglobín, ktoré viaže kyslík. Vznikajú v kostnej dreni. V1mm3je ich asi 5 miliónov .
Biele krvinky ( leukocyty ) – na rozdiel od červených krviniek majú jadro. Tiež vznikajú v kostnej dreni. Vyskytujú sa v niekoľkých druhoch. Sú jedným zo základu imunitného systému. Chránia telo pred napadnutím mikróbmi a zneškodňujú cudzorodé látky. Cudzorodou látkou môžu byť aj bunky iného človeka , preto to sťažuje transplantácie tkanív alebo orgánov. V 1mm3 je ich 4-10 tisíc.
Krvné doštičky ( trombocyty ) - nie sú plnohodnotné bunky a nemajú jadro .Umožňujú zrážanie krvi. Zrážanie krvi je premenou tekutej krvi na pevnú zrazeninu. Keby neexistovali, človek by mohol vykrvácať aj z malej ranky. V 1mm3 je ich 200-300 tisíc .
Úlohou krvi je :1) Krv koná prenos výživných látok z tráviacich ústrojov do buniek a z buniek odnáša škodlivé produkty metabolizmu .
2) V pľúcach sa do krvi vnáša kyslík a vylučuje oxid uhličitý .
3) V obličkách sa krv prečisťuje od škodlivých látok, ktoré vznikli v bunkách na základe metabolizmu .
4) Krv má aj ochrannú úlohu ktorú konajú biele krvinky a protilátky .
5) Krv zabezpečuje aj udržiavanie telesnej teploty .

KRVNÉ SKUPINY – Zistené je , že v krvi jestvujú určité protilátky- hemoaglutininy a v červených krvinkách sú antigény – aglutinogény. Hemoaglutininy sú protilátky, príznačné zložky krvi. Protilátky sú chemicky aktívne látky. Sú to špecificky aktívne látky (globulíny), ktoré vznikajú v organizme vtedy, keď sa do neho dostanú cudzie telieska. Protilátky ničia cudzie telieska. Aglutinogény sú v podstate anitgény a ich prítomnosť je dedičná. Červené krvinky môžu obsahovať aglutinogén A ,alebo B, alebo obidva typy aglutinogénov A a B ,alebo ani jeden aglutinogén. Ak v červených krvinkách nie je aglutinogén , taká krv sa označuje písmenom O .Podľa toho môže byť krv štvoraká :

I. O – Osoby patriace do tejto skupiny sú všeobecný darcovia krvi , ale môžu krv prijať iba od svojej skupiny .
II.

A - Osoby s touto krvnou skupinou môžu prijať krv iba od osôb s rovnakou krvnou skupinou alebo od osoby so skupinou O a darovať môžu svojej a štvrtej skupine .
III. B – Osoby patriace do tretej krvnej skupiny môžu prijať krv od osôb s rovnakou krvnou skupinou ,a môžu darovať krv svojej a štvrtej skupine .
IV. A,B – Osoby patriace do štvrtej skupiny sú všeobecnými prijímateľmi krvi, ale môžu dať krv iba osobám svojej krvnej skupiny .

V etrocytoch človeka sa nachádzajú aj antigén ktorý sa označuje ako Rh-faktor .Krv ktorá obsahuje tento faktor je Rh-pozitývna , a krv ktorá ho nemá je Rh-negatívna. Väčšina osôb je Rh-negatívna. Rh-negatívnych osôb sa vyskytuje v omnoho menej .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?