Korfu

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 4151×

Příbuzná témataKorfu

Základná charakteristika

Najväčší zo siedmich iónskych ostrovov. Nachádza sa v blízkosti albánskeho a gréckeho pobrežia. Patria k nemu ešte ostrovy: Othoni, Erikousa, Mathraki, Paxos a Antipaxos. Najvýchodnejší z gréckych ostrovov.Rozloha: 596 km2

Najväčšia dĺžka: 70 km

Najväčšia šírka: 35 km

Hlavné mesto: Kerkyra (Korfu)

Počet obyvateľov: 108 000

Vzdialenosť od Trnavy: 1 500 km

Najvyšší bod: Pantokrátor
(906 m n.m.)

Úradný jazyk: Gréčtina

Mena: euro


Klimatické podmienky v období turistickej sezóny:

máj jún júl august september október
Teplota vzduchu 24°C 28°C 31°C 32°C 28°C 23°C
Teplota vody 20°C 23°C 24°C 25°C 24°C 21°C
Nočná teplota 18°C 19°C 20°C 20°C 19°C 15°C
Dĺžka sln. svitu 9 h 11 h 12 h 12 h 11 h 9 h

Z histórie ostrova:

Počas mnohých storočí sa názov ostrova menil. Volali ho Drepani, Makris (grécky výraz pre dlhý a úzky útvar), Scheria a Corcyra. Súčastný názov je odvodený od dvoch veží v Starej pevnosti ktorá bola vybudovaná za obdobia vlády Benátčanov, ako domov pre všetkých obyvateľov mesta Korfu (Kerkyry).


Prvými gréckymi obyvateľmi ostrova Korfu boli Eritreici. V roku 734 p.n.l. boli vysťahovaný Korinťanmi. Boli to práve oni, ktorí v roku 744 p.n.l. založili hlavné mesto ostrova Korfu (Kerkyru). Na ostrove rozvíjali svoju vládu, kultúru a loďstvo. Ostrov ovládali do 4. storočia p.n.l. V roku 299 p.n.l. padol ostrov do rúk Rimanom a po zániku Rímskej ríše stal sa súčasťou Byzancie. Pretože, ostrov bol veľmi dôležitý vzhľadom na jeho geografickú polohu, vystriedalo sa na ňom veľa národov, ktoré ho ovládali. V 445 n.l. Góti, v 560 Saracéni, v 1032 Normani a od 1214 Benátčania. Za vlády Benátčanov bolo vysadené veľké množstvo olivovníkov, ktoré sú dnes jeho neodmysliteľnou súčasťou. Počas tureckých útokov v 1537 a1571, bolo ohradené hlavné mesto hradbami a vybudovaná Nová pevnosť. Po Benátčanoch ostrov patril Francúzku. Po Napoleonovej porážke ostrov patril Britskému impérium. A od roku 1864 Grécku, ktorého súčasťou je dodnes.


Pamiatky a múzeá:Achillion: Tento zámok sa nachádza približne 10 km od mesta Korfu. Bol budovaný od roku 1890 do roku 1892 pre rakúsku cisárovnú Alžbetu, ktorá bola prezývaná Sisi. Cisárovná Alžbeta pochádzala z bočnej línie rodu Wittelsbachovcov. Narodila sa 24.12. 1837 v Mníchove.

Po svadbe s rakúskym cisárom Františkom Jozefom sa z nej stala rakúska cisárovná a od roku 1867 maďarská kráľovná. Mala štyri deti, Žofiu (zomrela vo veku štyroch rokov), Gizelu, Rudolfa a Máriu Valériu. Považovali za najkrajšiu ženu tej doby. Často sa cítila osamelá, trpela depresiami a poruchami príjmu potravy. Smrti jej syna Rudolfa v roku 1889, ju hlboko ranila. Od vtedy pod pseudonymom a oblečená vždy v čiernom, cestovala spolu s dvornou dámou po Európe. Počas jednej takej cesty navštívila ostrov Korfu, ktorý si hneď zamilovala. Práve tu sa učila novogréčtinu a napísala svoje najkrajšie básne. Dňa 10.9. 1898 bola v Ženeve zavraždená anarchistom Luigim Lucchenim. Zámok je postavený v štýle talianskej renesancie. Okrem miestností sa v ňom nachádza aj kaplnka a telocvičňa. Okolo zámku je záhrada s exotickými rastlinami, fontánami a sochami ktoré znázorňujú Achilla. Palác stojí na kopci, z ktorého je nádherný výhľad na more a okolie. Po Sisinej smrti bol neobývaný. Až roku 1907 ho získal nemecký cisár Wilhelm II., ktorý v jeho záhradách usporiadával veľké večierky. Po skončení I. svetovej vojny bol navrátený obyvateľom ostrova.
Mesto Korfu (Stará a Nová pevnostˇ, hradby): Všetky stavby boli vybudované za obdobia vlády Benátčanov. Celé mesto má typickú benátsko-grécku architektúru. Archeologické múzeum: Nachádzajú sa v ňom exponáty z celého ostrova. Hlavnou doménou múzea je veľká sála v ktorej je vystavený základný štít v ktorej je vystavený základný štít Artemidinho chrámu. Uprostred štítu je podoba bohyne Artemid, spolu so synmi Pegasom a Cheseorom.


Byzantské múzeum: Dominujú v ňom byzantské ikony a náhrobné kamene.


Múzeum ázijského umenia: obsahuje vyše 8000 exponátov od neolitickej doby po 19. storočie, ktoré pochádzajú z južnej, strednej a východnej Ázie.
Prírodné bohatstvo:

Na ostrove sa nachádza veľa druhov rastlín a živočíchov. Z rastlín sú zastúpené:
Olivovníky a cyprusy, ktoré dodávajú ostrovu typickú sviežu zelenú farbu, pomarančovníky, mandarinkovníky, citrónovníky, banánovníky, figovníky, rôzne druhy rododendronov, oleandrov, kríkov a kvetov, borovice píniové, kaktusy atď.
Zo živočíchov sú zastúpené:
Jašterice, hady, hlodavce, veverice, suchozemské korytnačky, veverice, lastovičky, rôzne druhy hmyzu, vtákov, z morských živočíchov sú to ježovky, hviezdice, mušle, kraby, a veľa druhov rýb.

Súčasťou každého mesta a mestečka sú túlavé mačky.


Treba navštívitˇ:
Okrem historických pamiatok a múzeí, ktoré som už menovala, je ešte niekoľko miest, ktoré treba navštíviť.

Aqualand: Vodný park s početnými toboganmi, šmýkačkami a atrakciami rôzneho druhu, ktoré svojou rozmanitosťou a možnosťou pravej letnej zábavy poteší nielen deti, ale i dospelých. Park je vzdialený od mesta Korfu približne 20 km. Nachádza sa v mestečku Agios Ioannis.

Paleokastrica: Turistami najvyhľadávanejšie mesto. Z vyvýšeného miesta si môžete vychutnať panorámu siedmich malebných zátok s dominantou - kláštorom Panaíj a Thetókos, postavenými na vysokej skale.

Paxos: Tento zelený ostrov ležiaci 7 námorných míľ od Korfu vás uchváti hneď od začiatku svojimi olivovými hájmi, ktoré pokrývajú takmer celý ostrov. Malé idylické zátoky, prístavy s mohutnými útesmi prevŕtané mnohými vodnými jaskyňami dotvárajú krásu tohto ostrova, ktorý má rozlohu iba 25 km2. Jeho jemné východné pobrežie sa postupne dvíha smerom na západ a získava charakteristiku hornatej krajiny so strmými vyvýšeninami.Antipaxos: Je malý ostrov vzdialený len necelé tri míle od ostrova Paxos. Jeho rozloha je 5 km2 a poskytuje domov len zopár obyvateľom. Napriek jeho malej rozlohe sa tu rozprestierajú jedny z najkrajších pláží s najžiarivejšou blankytnou vodou, ktorej priezračnosť nemá takmer nikde páru.

Myšací ostrov: Nachádza sa na okraji hlavného mesta Korfu. Na ostrove sa nachádza malý kostolík. Ostrov s pevninou spája most.

Nákupy:


V každom stredisku je veľa obchodov a obchodíkov so suvenýrmi. Sortiment v nich je skutočne bohatý. Ponúkajú rôzne druhy sošiek zobrazujúce grécke bohyne a bohov, misiek, amfor, obrazov a iných niekedy až „gýčových“ vecí. Okrem obchodov so súvenýrmi sú tu aj obchody ponúkajúce koženné výrobky a klenotníctva. Nakupovať sa dá veľmi lacno.


Miestne špeciality:
V každom meste a mestečku je mnoho tradičných gréckych reštaurácií a taverien, ktoré ponúkajú rôzne špeciality.

Predjedlá:
Stolovanie sa zvyčajne začína predjedlami a rôznymi šalátmi, na stole pritom nikdy nechýba chlieb. Najobľúbenejšie sú tzatziky (biely jogurt s uhorkou a cesnakom), taremosalata (ružový šalát z rybích ikier), melidzanosalata (baklažánová nátierka s cesnakom a syrom). Oplatí sa spomenúť aj tvrdý syr pečený s paradajkou v alobale (saganaky), chobotnicu (oktapodi) či tenké plátky cukín (kolokithakia tiganita). Typický grécky šalát choriatiky sa skladá z paradajky, uhorky, cibule, olív a plátku ovčieho syra feta. Celý šalát je poliaty olivovým olejom a posypaný oregánom.

Hlavné jedlá:


Jedlo sa vo väčšine taverien delí do dvoch kategórií. Do tej prvej patria jedlá, ktoré sa pripravujú každé ráno.

Typickými príkladmi sú moussaka (baklažánový nákyp s mletým mäsom a bešamelom), pasticio (zapekané cestoviny s mletým mäsom a bešamelom). Ak máte radšej mäso, ochutnajte stifado (králičie alebo hovädzie mäso s cibuľkou dusené v paradajkovej šťave), jouvetsi (hovädzie mäso s cestovinou podávané v hlinenej miske), kleftiko (pečená jahňacina v bylinkovej omáčke).
Druhú kategóriu tvoria mäsové a morské jedlá pripravované na objednávku. Z mäsa si môžete vybrať pajdakia (jahňacie kotlety), bifteki (bravčový alebo hovädzí rezeň z mletého mäsa), mäsové guľky (keftedes, sutzukakia). Z grilovaného mäsa sú obľúbené suvlakia (kúsky mäsa na špajdli), kotopulo fileto (grilovaný kurací plátok), brizola (bravčové mäso s kosťou). Najväčšej priazni, ako u Grékov, tak aj u turistov, sa teší gyros (na ražni opekané kúsky bravčového mäsa). Z morských živočíchov môžete ochutnať kalamáre, chobotnicu, mušle, krevety, kraby či rozličné druhy rýb. Čerstvá ryba vás môže výjsť najdrahšie z celého menu, ale za vychutnanie čerstvých „morských potvor“ sa ozaj oplatí zaplatiť niečo navyše. Ak však nechcete míňať svoje korunky na neznáme a drahé ryby, vyberte si malé, lacné a chutné rybičky, ktoré sa jedia v celku (atherina marines, gavros) alebo plátok mečúna (xifias), ktorý ma len jednu veľkú chrupavku v strede.Pre vegetariánov:
V gréckej kuchyni vedia dobre spracovať sezónnu zeleninu a ovocie. Spomedzi bezmäsitých jedál hľadajte na jedálnom lístku jemista (paradajka a paprika plnené bylinkovou ryžou), briam (zapekané baklažány, papriky, cukiny a paradajky), melitzanes fournu (baklažán plnený cibuľou a paradajkami) alebo dolmades (vínne listy plnené korenenou ryžou). Z ovocia sú to rôzne ovocné poháre ako aj samotné ovocie (melóny, banány, nektarinky, pomaranče ...)


Fast food na grécky spôsob:


Tento spôsob gréckeho stravovania sa môže praktizovať po celý deň, hocikde. V pekárňach a stánkoch sa predávajú čerstvé koláče z lístkového cesta plnené syrom (tiropita), špenátom (spanakopita), mletým mäsom (kreatopita) a párkom (lukanikopita). Milovníci sladkých chutí obľubujú najmä koláče plnené vanilkovým krémom (bougatsa) alebo jablkovým pyré (milopita). Okrem známeho gyros-pyta (kúsky opečeného mäsa zabaleného do chlebovej placky spolu s hranolkami, paradajkami, cibuľou, tzatzikami, horčicou a kečupom), si môžete na ulici kúpiť porciu pizze, či naplniť sendvič podľa vlastného výberu.


Nápoje:
Retsina je najznámejšie grécke víno s príchuťou živice a nájdete ho v každej gréckej taverne. Ak chcete ochutnať niečo skutočne domáceho, požiadajte o sudové víno, ktoré vám donesú v džbáne.

Tieto vína sú tak lacné, že môžete experimentovať a tráviť čas pri príjemnom osviežení.
Ouzo je grécka pálenka s anízovou príchuťou, ktorá vám buď zachutí, alebo ju budete nenávidieť. Vyskúšajte ouzo s kockami ľadu a zriedené vodou. Po pridaní vody alebo ľadu zbelie. Gréci ouzo nikdy nepijú samé, takmer vždy ho zajedajú slanými či korenenými chuťovkami a šalátmi.


Metaxa je to grécke brandy. Jeho kvalita a cena je odstupňovaná podľa počtu hviezdičiek.
Grécka káva (kafé) má veľmi silnú, charakteristickú chuť. Vyznávači čistých chutí alebo horkej kávy požiadajú čašníka o kafé sketo (bez cukru), s jednou lyžičkou cukru - kafé metrio a tí ktorí obľubujú veľa cukru - kafé glyko. Káva sa varí spolu s vodou a cukrom v džezve, kým sa nezačne dvíhať pena.
Frappé je to ľadová káva, pripravuje mixovaním, studenej vody, kávy, cukru a ľadu. Viac alebo menej cukru, prípadne mlieko - závisí od chuti kávičkára. Frappé sa vždy servíruje vo vysokom pohári a slamkou a s pohárom čistej studenej vody. Nikdy v ňom nechýbajú plávajúce kocky ľadu.


Dezerty:
Gréci chodia za sladkosťami do kaviarne alebo do cukrárne (zacharoplastío). V taverne vám po jedle ako dezert ponúknu ovocie, zmrzlinu, jogurt s medom. Na rozdiel od našich zákuskov, grécke sladkosti priam plávajú v sladkom sirupe. K najznámejším patrí baklava (koláč z lístkového cesta, je plnená plnkou z medu a nasekaných orechov a je preliata medovým sirupom) kadaifi, loukoumades, chalva. Všetky sú VEĽMI SLADKÉ!!!.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?