Karel Čapek Válka s mloky

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 3705×

Příbuzná témataKarel Čapek Válka s mloky

Autor

Narodil sa v roku 1890 v Malých Svatoňovicích, detstvo prežil v Úpici, gymnázium vyštudoval v Hradci Králové, Brne a Prahe, kam sa rodičia presťahovali v roku 1907. Pochádzal z rodiny vidieckeho lekára. Vyrastal v prostredí, kde bol literárne činný i jeho o tri roky starší brat Josef a o štyri roky staršia sestra Helena. Študoval na pražskej filozofickej fakulte, v Nemecku a Francúzsku. V časopisoch publikoval od roku 1904. Po dokončení štúdií a získaní doktorátu bol na krátky čas knihovníkom a šľachtickým vychovávateľom. Od roku 1917 pracoval ako novinár v Národních listech a od roku 1921 až do smrti v Lidových novinách. Zomrel na zápal pľúc 25. 12. 1938.

Diela:

Vzrušené tance, Francouzská poezie nové doby, Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny a jiná próza, Boží muka, Trapné povídky, Loupežník, R. U. R., Továrna na absolutno, Věc Makropulos, Krakatit, Adam stvořitel, Ze života hmyzu, Italské listy, Anglické listy a ďalšie.

Téma

Objavenie nového druhu mlokov, následné využívanie, ktoré až vyústi do vojny.

Idea

Kritika nastupujúceho fašizmu.

Obsah

Redaktori novín Golomber a Valesta hľadali v polovici dvadsiatych rokov pútavé námety pre svojich čitateľov. Narazili na človeka, starého námorníka , kapitána van Tocha, ktorý pri svojich cestách objavil neznámi druh mlokov. Všimol si, že mloci sú učenliví a inteligentní, ale nie ako ľudia. Z tejto správy začali ťažiť obchodníci. Pán Bondy obstaral van Tochovi lode, aby mohol prevážať mloky vyvážať do iných častí sveta. Mloci boli využívaní ako lacná pracovná sila, rýchlo sa rozmnožovali, až situácia začala byť neúnosná. Situácia sa obrátila proti ľudom. Mloky už nechceli byť, len podriadený druh, a tak začali mať väčšie nároky na životný priestor. Osídlili podmorský svet a začali prenikať do srdca Európy cez Baltické more. Ľudia vyhlasujú vojnu mlokom a „Pán Povondra to bere na sebe.“. Pán Povondra bol vrátnik u podnikateľa Bondyho a bol vášnivým zberateľom správ o mlokoch, ktoré mu donášal van Toch. Dobre vedel, čo znamená nebezpečenstvo, ktoré hrozí od mlokov. Keď bol starší, spozoroval pri rybačke na Vltave, živého mloka a vyčítal si, že to zavinil on. Keby nebol pustil van Tocha k pánovi Bondymu nezačali by sa prvé obchody s mlokmi. Postavy

Kapitán van Toch - sníval o veľkých obchodoch s mlokmi; bol skúsený námorník
G.H.Bondy - česky podnikateľ
Povondra - vrátnik pána Bondyho; zobral vinu na seba.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?