Jozef Gregor Tajovský: Statky - zmätky

Kategorie: Čitateľský denník (celkem: 138 referátů a seminárek)Jozef Gregor Tajovský: Statky - zmätky

Obsah Statky - zmätky:
Palčíkovci sú bohatí a bezdetní. Preto sa rozhodnú získať lacné pracovné sily. Nahovoria Ďurka Ľavku a Zuzku Kamenských , aby sa zabrali a prišli k nim, že po smrti im zostane majetok. Ďurko i s rodičmi pristali. Obeťou sa stáva Zuzka, ktorá sa vydá za Ďurka bez lásky - pod tlakom matky. Tu začína celé nešťastie. Po svadbe príde Ďurko do konfliktu s Palčíkom, keď mu nechce pripísať pôdu. Oklamaná Zuzka opúšťa Ďurka a odchádza ku svojim rodičom. Ďurko si privedie Betku, ktorú mal rád už predtým. Obaja pachtia po bohatstve a to ich privedie až ku tragédii, keď Palčík vyháňa Ďurka z domu so streľbou z revolvera. Na konci hry je zmierenie, no je iba formálne, pretože zlo sa nedá odčiniť.
Majetok riadi priebeh hry. Vedie ich od jednej nečestnosti do druhej. Od drobných podlostí, ktoré sa podobajú ešte dobrému skutku, sa stávajú nezakrytými podlosťami - dochádza až k zabíjaniu. Ďuro si zobral Zuzku len pre majetok. Po pol roku nešťastného manželstva hovorí:
"A nech ide kde chce. Lebo mi pripíšte majetok, a tak sa budem s ňou trápiť, alebo Zuzku preč pošlite a ja sa zaobídem."
Beta tiež nešla za Ďurka z láskou, ale pre majetok.
Zuzka bola práve tá čo najviac pretrpela. Čistá a bezbranná dostala sa do špiny, ktorá sa diala okolo nej. V ušiach nám znejú jej posledné slová:
"Nech potom sám súdi nad tebou."
Ďurko je pravý opak Zuzky. Je hrdý, sebavedomý. Sám mal také srdce, že i bez pričinenia Palčíka oženil by sa pre majetok a nie pre lásku., | 18. dubna 2008
sewa vseci.asi ma porazi.musim pisat referat a sa mi nece.kto mi pomoze???? :D
Zones.sk
janka, http://www.zones.sk | 09. června 2009
pozrite www.zones.sk a tam si dajte predmet a su tam super vypracovane referaty...
lol
lenivy som, | 15. června 2009
dopc kto sa ma vtom vyznat xD ..to dej je len do polky ci ako ?????
OMG
Lalinka, | 01. ledna 2011
musime robiť projeekt..pls ludia vykupte ma z toho !!! ta mne sa ani trochu nekce !!!
, http://www.bbmforpcc.com/ | 18. března 2016
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?